Saturday, 18 July 2015
30 September 2023
نامه سرگشاده به رهبر جمهوری اسلامی

«با عباس خسروی فارسانی عادلانه رفتار کنید»

2013 January 25

بیش از ٢۵٠ نفر از فیلسوفان، اساتید فلسفه و علوم انسانی و نیز دانشجویان دانشگاه‌های سراسر جهان، به همراه مردم در نامه‌ای سرگشاده خطاب به آقای خامنه‌ای، نسبت به سرکوب دانشگاهیان در ایران اعتراض کردند و خواستار برخورد انسانی و عادلانه با «عباس خسروی فارسانی» شدند.

او دانشجوی دکترای فلسفه غرب دانشگاه اصفهان و استاد فلسفه دانشگاه پیام نور فارسان بود که به دلیل نگارش کتاب و وبلاگ «نجواهای نجیبانه: نقد نظام جمهوری اسلامی ایران و رهبران آن»، پس از بازداشت توسط وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی در تیرماه امسال، در شرف دفاع از رساله دکتری خود، از دانشگاه محل تحصیل و تدریس خود اخراج شد.

نویسندگان این نامه، ضمن اعتراض نسبت به برخوردهای صورت گرفته با او، نوشته‌اند: «امیدواریم که همه ایرانیان احترام و حمایتی را که شایسته آن هستند از حکومتی عادل دریافت کنند. به نظر ما، مردم ایران، با تاریخ و تمدن ارجمندی که دارند، شایسته بالاترین آزادی‌ها، بیش‌ترین رفاه و تحصیلات آزاد می باشند». لازم به ذکر است که چندی پیش نیز در آستانه ۱۶ آذر، روز دانشجو، «عفو بین‌الملل»، «شورای دفاع از حق تحصیل»، «عدالت برای ایران» و خانم شیرین عبادی، برنده جایزه صلح نوبل، در بیانیه‌ای مشترک، به سرکوب و خفقان گسترده در دانشگاه‌های ایران و از جمله وضعیت عباس خسروی فارسانی اعتراض کردند.

najvahayenajibaneh.blogspot.com

ترجمه نامه سرگشاده دانشگاهیان جهان خطاب به آقای خامنه‌ای، که فراخوان آن نخست در یک وبسایت پرمخاطب فلسفی انتشار یافته است و همچنان به امضاهای آن افزوده می‌شود، به شرح زیر است:

جناب آقای «آیت‌اله علی خامنه‌ای»؛

ما این نامه اعتراضی را با توجه به وضعیت عباس خسروی فارسانی به شما می‌نویسیم. او فارغ‌التحصیل دانشگاه امام صادق است و تا همین اواخر دانشجوی دوره دکترای رشته فلسفه غرب در دانشگاه اصفهان بود. در اواخر ماه ژوئن [اوایل تیرماه]، آقای فارسانی، به خاطر نگارش کتاب و وبلاگی با عنوان «نجواهای نجیبانه»، به اتهام توهین به رهبری و مقامات بلندپایه نظام، دستگیر شد و از دانشگاه اخراج گردید و از تدریس در تمام دانشگاه‌های ایران نیز منع شد. او برای حضور در دادگاه انقلاب ایران، در ٢۶ ژانویه [٧ بهمن]، احضار شده است.

ما این نامه را به دلیل چهار نگرانی مربوط به وضعیت آقای فارسانی به شما می‌نویسیم:

اول: اخراج آقای فارسانی از دانشگاه اصفهان، به‌ ویژه اینکه او نزدیک به دفاع از تز دکترای خود بود، مجازاتی ظالمانه و ناعادلانه است. به نظر ما باید به دانشجویی که این‌ همه زمان و تلاش در جستجوی دانش برای دریافت یک مدرک رسمی به خرج داده است، اجازه تکمیل تحصیلاتش در دانشگاه داده شود.

دوم: ما به تصمیم ممنوعیت آقای فارسانی از کسب یک موقعیت شغلی در دانشگاه، و در همان حال، تحمیل وثیقه‌ای سنگین به او، اعتراض داریم. این به ویژه به این دلیل مایه نگرانی است که دریافتیم بورسیه تحصیلی آقای فارسانی لغو شده و او با مشکلات شدید مالی نیز مواجه شده است. از این رو، منع آقای فارسانی از تدریس، نگرانی‌ها را تشدید می‌کند، و حتی از آن مهم‌تر، چنین کاری، در واقع تحمیل یک مجازات پیش از محکومیت قضایی [قصاص قبل از جنایت] است. ما به این امید به شما نامه می‌نویسیم که جلب توجه شما به این واقعیات باعث گردد تا منع آقای فارسانی از کسب یک موقعیت شغلی در حوزه آموزشی او برداشته شود.

سوم: ما عمیقن نگران گزارش‌هایی هستیم که نشان می دهد آقای فارسانی در دوران بازداشت بیست ‌روزه در بازداشتگاه وزارت اطلاعات، مورد شکنجه روانی قرار گرفته است. چنین گزارش‌هایی، در صورت صحت، درستی یافته‌های دادگاه را به عنوان «دلایل و قرائنی» که تحت شکنجه و اجبار به دست آمده است، در معرض سوال و تردید قرار می‌دهد و عمومن غیرقابل اعتماد شناخته می‌شود و استفاده از این دلایل و قرائن در صدور رای ناعادلانه خواهد بود.

چهارم: به نظر ما آقای فارسانی، فارغ از موضوع شکنجه روانی، شایسته رویه قضایی عادلانه است. ما دریافتیم که به آقای فارسانی اجازه مناقشه در مورد یافته‌های دادگاه و تقدیم لایحه دفاعیه و نیز دفاع مؤثر از خودش داده نشده است. حق متهم برای ارایه دفاعیه و مناقشه در اتهامات و کیفرخواست‌ها، امری بنیادین در رویه قضایی و موئلفه‌ای اساسی در صدور حکم عادلانه است. اما با توجه به اینکه آقای فارسانی از این حق اساسی محروم بوده است، بار دیگر رعایت عدالت در رویه و یافته‌های دادگاه در معرض تردید جدی قرار می‌گیرد.

در نهایت، امیدواریم که همه ایرانیان احترام و حمایتی را که شایسته آن هستند از حکومتی عادل دریافت کنند. به نظر ما، مردم ایران، با تاریخ و تمدن ارجمندی که دارند، شایسته بالاترین آزادی‌ها، بیش‌ترین رفاه و تحصیلات آزاد می باشند.

١۶ ژانویه ٢٠١٣

لیست اسامی امضا کننده گان که به صورت باز است را می توانید در منبع ببینید.

منبع‌ها:

http://www.gopetition.com/petitions/treat-abbas-khosravi-farsani-humanely-and-justly.html

http://leiterreports.typepad.com/blog/2013/01/petition-in-support-of-iranian-philosophy-phd-student.html

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,