شنبه, ۲۷ تیر ۱۳۹۴
25 August 2016
قصه‌های ما، از رویا تا واقعیت

«شام خانوادگی»

۱۳۹۱ بهمن ۰۷

شهره شعشعانی / رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

«کازوئو ایشی‌گورو» (Kazuo Ishiguro) رمان‌نویس ژاپنی‌تبارِ بریتانیایی متولد ٨ نوامبر ١٩۵۴ در «ناکازاکی» ا‌ست. خانواده «ایشی‌گورو» در سال ١٩۶٠ هنگامی که او پنج سال بیشتر نداشت به انگلستان مهاجرت کردند. ایشی‌گورو در سال ١٩٨٠ فوق‌لیسانس خود را در رشته نگارش خلاقه گرفت و در سال ١٩٨٢ شهروند انگلستان شد.

«کازوئو ایشی‌گورو» در حال حاضر یکی از مشهورترین نویسندگان معاصر انگلیسی‌زبان به شمار می‌رود. او تا به حال چهار بار نامزد جایزه «بوکر» شده است و سرانجام در سال ١٩٨٩ این جایزه را برای رمان «بازمانده‌های روز» (Remains of the Day) از آن خود کرد. این اثر در سال ١٩٩٣ با شرکت «اما تامسون» و «آنتونی هاپکینز» و به کارگردانی «جیمز آیوری» به روی پرده رفت و نامزد هشت جایزه اسکار شد.

26Jan2013-Ghesseha-Shohreh-Shame-Khanevadegi

ماجراهای تعدادی از رمان‌های او در گذشته اتفاق می‌افتند اما تازه‌ترین اثرش «هرگز مرا از دست نده» (Never Let Me Go) کیفیت و لحنی علمی تخیلی دارد هر چند این یکی هم در سال‌های ١٩٨٠ و ١٩٩٠ می‌گذرد.

داستان‌های «ایشی‌گورو» به روایت اول شخص نوشته شده‌اند و اغلب راوی حکایت ناکامی‌های انسان‌اند و معمولن بدون ایجاد فضایی قطعی به پایان می‌رسند. معضلاتی که شخصیت‌های او با آن‌ها دست به گریبان‌اند بیشتر اوقات در گذشته دفن شده و حل نشده باقی می‌مانند.

داستان «شام خانوادگی» توسط «جعفر مدرس‌صادقی» به فارسی ترجمه شده است.

موسیقی متن:

Haru no umi & Sadokesa

بایگانی کوچه:

برنامه‌های پیشین «قصه‌های ما، از رویا تاواقعیت» را اینجا بشنوید

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , 

۱ Comment


  1. 3ghesseh
    1

    انتخاب خیلی جالبی بود و اجرا ی آن هم خیلی خوب بود. مرسی.