Saturday, 18 July 2015
25 January 2021
به بهانه سال‌روز بازگشت از تبعید آیت‌اله خمینی

«برگی از تاریخ»

2010 February 01

سروش / رادیو کوچه

soroush@koochehmail.com

دوازدهم بهمن ماه مصادف با سال‌روز بازگشت آیت‌‌اله خمینی بنیانگذار جمهوری اسلامی و رهبر سابق مردم ایران است. او که در سال 1342 توسط رژیم پهلوی از ایران به ترکیه و عراق و بعد هم به فرانسه تبعید شده بود در دوازدهم بهمن سال 1357 پس از پانزده سال به ایران بازگشت. ده روز بعد رژیم پهلوی سقوط کرد و آیت‌اله خمینی جمهوری اسلامی را به عنوان دولت جدید اعلام کرد.


یکی از روحانیونی که همواره  بر ضد رژیم پهلوی و شاه سابق ایران سخنرانی می‌کرد آیت‌اله روح‌اله خمینی بود. او از سال 1341 با سخنرانی در محافل مذهبی و جلسات مختلف به نقد سیاست حکومت می‌پرداخت.
مخالفت با اقدامات محمدرضا پهلوی توسط آیت‌اله خمینی از اواخر سال ۱۳۴۱ جدی‌تر شد و در واکنش به رفراندوم انجام شده توسط حکومت شاه و نتایج اعلام شده در آن، به ایراد سخنرانی و نصیحت شاه  سابق ایران پرداخت.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید


در یک سخنرانی آیت‌اله خمینی رفراندوم برگزار شده را نمایشی خواند. دولت اعلام کرده بود که بیش از ۹۹ درصد از مردم ایران به تغییرات پیشنهاد شده توسط محمدرضا پهلوی رای مثبت داده‌اند.
سرانجام آیت‌اله خمینی در خردادماه سال 1342  به دلیل مخالفت با قانون کاپیتالاسیون و  نیز به اتهام اقدام علیه امنیت کشور به خارج از ایران (ترکیه، عراق و در نهایت فرانسه) تبعید شد. دلیل تبعید این بود  که بر اساس قانون، دستگیری و زندانی نمودن مراجع تقلید ممنوع بود.
آیت‌اله خمینی در طول دوران تبعید با ارسال نوارهای سخنرانی به رهبری فکری انقلاب می‌پرداخت و طرفداران زیادی را به دست آورد.
پس از گذشت 14 سال در ۲ بهمن سال 1357 زمزمه بازگشت آیت‌اله خمینی به ایران در رسانه‌ها پیچید.نزدیکان وی در این خصوص اخباری را منتشر می‌کردند اما در عین حال عده‌ای درباره‌ی خطرات بازگشت صحبت می‌کردند.
از سوی دیگر شاپور بختیار نخست وزیر رژیم پهلوی، اعلام کرد که «سنگر قانون اساسی را از دست نخواهد داد.»
شایعاتی مبنی بر ورود ارتش به عرصه سیاسی و انجام کودتا و برقراری حکومت نظامی شنیده می‌شد. «ارتشبد قره باغی»، رئیس ستاد بزرگ ارتش در عین حال مدعی شد که «کودتا در ارتش مطرح نیست» ولی برخی از نظامیان سابق اوضاع را بسیار «تیره و تار» توصیف می‌کردند.
در نهایت روز 12 بهمن (1 فوریه) آیت‌اله خمینی پس از پانزده سال به ایران آمد و مورد استقبال شماری از ایرانیان گردید. بنا به آمار مرکز اسناد انقلاب ایران بیش از صدها هزار نفر در مراسم استقبال و سخنرانی آیت‌اله خمینی در بهشت زهرا شرکت کردند.
وی بلافاصله دستور تشکیل دولت موقت را داد. ده روز بعد نیز حکومت شاهنشاهی سقوط کرد و جمهوری اسلامی بر روی کار آمد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,