Saturday, 18 July 2015
24 October 2020
ایران از بزرگ‌ترین زندان‌های جهان برای روزنامه‌نگاران

«بیانیه گزارش‌گران بدون‌مرز در سال‌روز بازگشت آیت‌اله خمینی»

2013 February 02

خبر / رادیو کوچه

روز جمعه یکم فوریه (سیزدهم بهمن‌ماه)، سایت «گزارش‌گران بدون مرز» مطلبی را با عنوان «یکی از بزرگ‌ترین زندان‌های جهان برای ژورنالیست‌ها؛ ٣۴ سال پس از بازگشت خمینی» منتشر کرد که در آن سرکوب روزنامه‌نگاران ایرانی محکوم شده است.

گزارش‌گران بدون‌مرز با اشاره به این‌که تعداد روزنامه‌نگاران بازداشت‌شده در روزهای اخیر به شانزده تن رسیده است، می‌افزاید: «هم اکنون در ایران ۴٢ ژورنالیست و ٢٠ شهروند-خبرنگار اینترنتی (نتی‌زن) در بازداشت قرار دارند که این امر ایران را یکی از بزرگ‌ترین زندان‌ها در جهان برای خبررسان‌ها می‌کند».

این بیانیه با ذکر نام «ریحانه طباطبایی»، «علی دهقان» و «فاطمه ساغرچی» به عنوان آخرین کسانی که خبر بازداشت‌شان منتشر شده، به اتهام‌های قیدشده در بیانیه اخیر وزارت اطلاعات مبنی بر هم‌کاری بازداشتی‌ها با رسانه‌ها و دولت‌های غربی و هم‌چنین احتمال بازداشت تعداد بیشتری از اهالی رسانه اشاره دارد.

«کریستف دولور» دبیرکل گزارش‌گران بدون‌مرز می‌گوید: «٣۴ سال پس از بازگشت بنیان‌گذار جمهوری اسلامی ‘آیت‌اله روح‌اله خمینی’ از فرانسه و بر خلاف قول‌های او مبنی بر احترام به آزادی‌های بنیادی، ایران یکی از بزرگ‌ترین زندان‌های جهان برای خبررسان‌ها، با مجموع ۶٢ ژورنالیست و شهروند-خبرنگار اینترنتی است.»

20130201-reporters-without-borders-koocheh3

در این بیانیه آمده است: «علی خامنه‌ای، جانشین [روح‌اله]خمینی در مقام رهبری، جنگ را علیه روزنامه‌نگاران و سیاست شیطان‌نمایی رسانه‌های خارجی و رسانه‌های جدید تشدید کرده است. ٣۴ سال است که از روشن‌فکران و روزنامه‌نگاران ایرانی با برچسب “جاسوس دولت‌های غربی” یاد می‌شود. اتهامی که هرگز در هیچ دادگاه عادلانه‌ای اثبات نشد، چرا که چنین چیزی در ایران وجود ندارد. سیستم قضایی در ایران ابزاری است که توسط رهبر کنترل می‌شود. رهبری رییس قوه قضایی را تعیین و از آن در راه خرد کردن امیدها برای آزادی، استفاده می‌کند».

گزارش‌گران بدون مرز در این بیانیه، بازداشت‌های اخیر را پیام واضحی به ژورنالیست‌های مستقل و هشداری به آن‌ها دانست که در انتخابات پیش رو، مقامات رژیم هر تلاشی برای پوشش‌دادن به ناآرامی‌های احتمالی را سرکوب خواهند کرد.

در پایان این بیانیه، پس از اشاره به سخنان «آیت‌اله خمینی» در روز دوازدهم بهمن ۵٧ در بهشت‌زهرا، نام روزنامه‌نگاران بازداشتی ذکر شده است.

«جواد دلیری ، نسرین تخیری و ساسان آقایی (روزنامه اعتماد)؛ پژمان موسوی، امیلی امرایی، علی دهقان، سلیمان محمدی و ریحانه طباطبایی (روزنامه بهار)؛ پوریا عالمی (روزنامه شرق)،نرگس جودکی (روزنامه آرمان)؛ اکبر منتجبی و حسین یاغچی (هفته‌نامه آسمان)، صبا آذرپیک (خبرنگار سابق روزنامه اعتماد)، کیوان مهرگان (دبیر سیاسی روزنامه توقیف شده روزگار)، میلاد فدایی اصل (خبرگزاری ایلنا) و فاطمه ساغرچی (سایت جماران)» از بازداشتی‌های روزهای اخیر هستند.

بیشتر بخوانید:

«بازداشت ریحانه طباطبایی و فاطمه ساغرچی»

«اطلاعیه وزارت اطلاعات درباره بازداشت روزنامه‌نگاران»

«بازداشت علی دهقان، روزنامه‌نگار»

«اتهامات کیهان به روزنامه‌نگاران بازداشت‌شده»

«حمله نیروهای امنیتی به روزنامه‌ها و بازداشت روزنامه‌نگاران»

«گزارش‌گران بدون مرز خواستار آزادی فوری روزنامه‌نگاران شد»

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,