Saturday, 18 July 2015
29 November 2023
قصه‌های ما، از رویا تا واقعیت

«همسایه‌ها»

2013 February 02

شهره شعشعانی / رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

«ریموند کارور» یکی از محبوب‌ترین نویسندگان معاصر دنیا در عرصه‌ی داستان کوتاه است. بسیاری از آثار او به فارسی ترجمه شده و هم‌چون «همینگوی» بر نسلی از نویسندگان داستان کوتاه در ایران تأثیر گذاشته است.

«کارور» اما صرف‌نظر از شعرهایش، در ادبیات داستانی به استاد قصه‌های مینیمالیستی معروف است، در حالی که «همینگوی» در رمان و داستان بلند هم آثار موفقی خلق کرده است، «کارور» خود در مورد این که چرا به نوشتن رمان نپرداخته، مشکلات اقتصادی همیشگی زندگی‌اش را مطرح می‌کند و ما با شگفتی شاهدیم که چگونه او هم مثل «چخوف» و «بورخس» که یکی به خاطر بیماری سل و دیگری به علت ضعف بینایی نمی‌خواستند سال‌های زیادی از عمر خود را صرف نوشتن رمان کنند، عامل کشف و اعتلای نوع مستقلی از داستان شدند که امروزه صدها و هزارها نویسنده‌ی با استعداد دنیا در همان قالب به‌ترین ثمر خلاقیت خود را به بار می‌نشانند.

2FEB2013-Ghesseha-Shohreh-Hamsayeha-2

بسیاری از داستان‌های «کارور» در یکی دو دهه‌ی اخیر به قلم مترجم‌های مختلف به فارسی برگردانده ‌شده‌اند و این نشان استقبال گسترده خوانندگان فارسی زبان از این نویسنده پیشرو است. داستان «همسایه‌ها» سومین اثر کارور از مجموعه‌ی داستان های کوتاه کلیسای جامع است که «فرزانه طاهری» آن را به فارسی برگردانده است.

برای آشنایی بیشتر با این نویسنده می‌توانید به لینک‌های زیر در رادیو کوچه مراجعه کنید:

http://radiokoocheh.net/article/158061

http://radiokoocheh.net/article/78416

موسیقی متن:

Trio Tango Boreal

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,