Saturday, 18 July 2015
08 August 2020
بررسی بازداشت روزنامه‌نگاران

«روزنامه، روزنامه»

2013 February 03

مطلب‌هایی که در این بخش تارنمای رادیو کوچه منتشر می‌شود یا انتخاب دبیر روز سایت و یا پیشنهاد دوستان رادیو است که می‌تواند از هر گروه یا دسته و یا مرامی باشد. نظر‌های مطرح شده در این بخش الزامن نظر رادیو کوچه نیست. اگر نقد و نظری بر نوشته‌های این بخش دارید می‌توانید برای ما ارسال کنید. این مطلب بدون ویرایش رادیو کوچه منتشر می‌شود.

مقاله وارده / عبدالکریم رستمی میرفرد

در تاریخ ٨ بهمن ١٣٩١  امنیتی با یورش به دفاتر چهار روزنامه‌ی بهار، شرق، اعتماد، آرمان و هفته‌نامه آسمان، پس از بازرسی محل و ضبط کامپیوتر و ابزارکار روزنامه‌نگاران برخی از اعضای تحریره این نشریات را بازداشت و به محل نامعلومی انتقال دادند. حکم بازداشت تعدادی دیگر از روزنامه‌نگاران نیز صادر شده است.

بنا بر اطلاعات جمع‌اوری شده از سوی گزارش‌گران بدون مرز، دست کم ١٢ روزنامه‌نگار در کمتر از ٢۴ ساعت بازداشت شده‌اند. در تاریخ ٨ بهمن، ساسان آقایی، نسرین تخیری، جواد دلیری و امیلی امرایی، همکاران روزنامه‌اعتماد، مطهره شفیعی، نرگس جودکی و صبا آذرپیک از روزنامه آرمان، پوریا عالمی و پژمان موسوی از روزنامه شرق و اکبر منتجبی از هفته‌نامه آسمان بازداشت شدند. در تاریخ ٧ بهمن نیز، میلاد فدایی اصل روزنامه‌نگار خبرگزاری ایلنا و سلیمان محمدی روزنامه‌نگار روزنامه‌ی بهار در محل کار و منزل خود بازداشت شده بودند. منازل روزنامه نگاران بازداشت شده نیز از سوی نیروهای قضایی – امنیتی ساعت ها مورد بازرسی قرار گرفته و لوازم کار، دست نوشته‌ها و کامپیوترهای آنها مصادره شده است.

طبق برخی گفته ها تعدادی دیگر از روزنامه نگاران نیز یا تهدید به صدور حکم بازداشت شده اند و یا حکم بازداشتشان صادر شده است .

از ٢٢ دی‌ماه به ویژه در تهران تعدادی از روزنامه‌نگاران از سوی اطلاعات سپاه پاسداران و وزرات اطلاعات، احضار و مورد بازجویی قرار گرفته بودند. در بازجویی‌ها از این روزنامه‌نگاران پرسش‌هایی چون ” چه برنامه ای در انتخابات آینده دارید، از کدام نامزدها می خواهید حمایت کنید؟ و سوالات متعددی در باره سخنرانی ١٩ دی ماه رهبر جمهوری اسلامی پرسیده شده بود. علی خامنه‌‌ای در این سخنرانی اعلام کرده بود “آن کسانی که راجع به انتخابات توصیه‌هایی می‌کنند، حواسشان باشد به دشمن کمک نکنند. دائما نگویند انتخابات باید آزاد باشد. از اول انقلاب ۳۴ انتخابات داشتیم. کدامش آزاد نبوده است؟

حسین شریعتمداری مدیر مسول روزنامه کیهان،و شیپورچی این روزهای نظام اتهام روزنامه نگاران بازداشتی را همکاری با جریان های فمنیستی موسوم به جنبش زنان، ایجاد اختلاف میان اقوام ایرانی، سیاه نمایی، یاس آفرینی، القای بی اعتمادی، حمایت از بازداشتی های جریان فتنه و همکاری با رسانه های خارجی ضدانقلاب چون بی بی سی و رادیو زمانه، اعلام کرده است .

بازداشت گروهی روزنامه نگاران در ایران،از چند بعد قابل بررسی است:

الف:بازداشت گروهی روزنامه نگاران چه در گذشته و چه حال،نشان دهنده روند امنیتی و سلیقه آی‌ است که جایگزین یک روند قضایئ در سیستم قوه قضایه جمهوری اسلامی که این روزها لفظ برازنده آن قوه قصابیه است به وضوح دیده می‌‌شود،نحوه بر خورد با متهمین عقیدتی‌ و صدور احکام مغایر با قانون و فرمایشی مساله‌ای غیر قابل انکار در طول سال‌های اخیر است. مساله ای که از منظر حقوقی اصل استقلال قضات را در ایران متلاشی کرده است .این روزها تقزیبا بر همه اثبات شده است که مرجع صدور حکم برای قضات سلیقه و نظر نیروهای آمنیتی است و نه رسیدگی در پرتو قانون.

ب:به نظر می رسد که این اقدام در جهت حرکت سرکوبگرانه ای است که برای انتخابات ریاست جمهوری پیش رو و چه بسا پیش از آن برنامه ریزی شده است . اینکه این برنامه ریزی چقدر به موفقیت برسد و چه بخشهایی از گروههای درون حاکمیت از آن حمایت میکنند نکته ایست که نیاز به تعمق بیشتر دارد. به عقیده ی گروهی از تحلیلگران اگر اینبار نیز چون سال 88 حکومت به سرکوب و ارعاب دست بیازد عواقب بسیار وخیمی برایش در پی خواهد داشت . نقطه اتکای تحلیل آنها اینست که 1- بسیاری از مردمی که در سال 88 به خیابانها آمده بودند آمادگی و یا خواست تغییر نظام را نداشتند . 2- اینبار مسائل اقتصادی باعث حمایت گروههای مختلف مردم از هر حرکتی بر ضد نظام جمهوری اسلامی خواهد شد. حرکتی که اینبار اگر باتوم و گلوله ببیند دیگر به این راحتی ها به خانه بر نخواهد گشت .

ج: تحلیل آخری که میتوان ارائه داد به قدرت گرفتن این روزهای هاشمی رفسنجانی در مقابل علی خامنه ای مربوط است . از آنجا که اقای هاشمی نه تریبونی در اختیار دارد و نه میتواند از وبسایت خود برای انتشار بسیاری مسائل استفاده کند و همچنین با در نظر داشتن اینکه برخی از این روزنامه نگاران به تازگی دیداری با هاشمی رفسنجانی داشته اند

میتوان این حرکت را در راستای جنگ آغاز شده بین هاشمی رفسنجانی و علی خامنه ای دانست. جنگی که جبهه آقای خامنه ای را نه تنها در بدنه ی طرفداران جمهوری اسلامی بلکه در بدنه ی حکومت به شدت دچار لرزش و ریزش کرده است

د: از آنجا که همه ی احتمالات ارزش بررسی دارند شاید بد نباشد نگاه بسیار خوشبینانه ای را که این حرکت را در راستای جلوگیری از اغتشاش و به هم ریختگی در صورت آزاد کردن نسبی فضای انتخابات و اجازه به نیروهای اصلاح طلب برای حضور در انتخابات و توجیه ! کردن امنیتی این روزنامه نگاران بررسی کرد. توجیه! کردنی که هم ایشان را در صورت بروز و ایجاد فضایی نسبتا بازتر به خودسانسوری واردارد و هم  پیامی باشد برای بقیه ی روزنامه نگاران داخل کشور.

  
به هر حال دلیل و علت هر چه باشد این عمل آنهم در این شرایط نه تنها دستاوردی برای نیروهای امنیتی نخواهد داشت بلکه با توجه به فضای ملتهب و نامطمئنی که جامعه در آن نفس میکشد به عنوان انرژی پتانسیلی دیگر به بدنه اقشار مختلف تزریق خواهد شد . نیرویی که در صورت آزاد شدن هیچ بازداشت و سرکوبی را توان ایستادکی در مقابلش نخواهد بود.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,