شنبه, ۲۷ تیر ۱۳۹۴
18 October 2016
بداهه‌نواز توانای سنتور

«رضا ورزنده، سنتورنواز چیره‌دست»

۱۳۹۱ بهمن ۲۳

آذر ماهان / رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

«غلام‌رضا مرشد ورزنده» معروف به «رضا ورزنده» (متولد ۱۳۰۵ کاشان تا ۱۳۵۵) موسیقی‌دان و نوازنده سنتور بود. او شاگرد پدرش بود و پس از مهاجرت به تهران در دهه ۱۳۳۰ و ورود به رادیو با نوازندگانی مانند «رضا محجوبی» و «ابوالحسن صبا»، سبک سنتورنوازی خود را اعتلا بخشید.

ورزنده با سبک و شیوه‌ای کاملا شخصی سنتور می‌نواخت و در هنر بداهه‌نوازی سنتور توانا بود. توجه به جملات آوازی، ریزهای پر، تحرک بسیار در اجرای جمله‌ها، سونوریته شفاف اما ویژه و خاص از ویژگیهای ساز او به شمار می‌رفت. سنتور او نیز منحصر به فرد بود و اندازه‌ای متفاوت نسبت به سازهای مرسوم داشت.

20130211-rezavarzandeh-koocheh

هنگام نواختن معمولن، حوله‌ای روی سیم‌ها انداخته، آن‌‌گاه روی ساز می‌نواخت. شخصی‌بودن و درونی‌بودن سبک ورزنده و عدم تدریس شیوه او، سبب شد که شیوه سنتورنوازی ورزنده چندان گسترش نیابد.

او سرانجام ۳ بهمن ۱۳۵۵ در حال نواختن سنتور درگذشت.  «محمدرضا شجریان» که خود با سنتور آشنایی دارد، پس از مرگ ورزنده گفت: «وقتی در سال ۱۳۵۵ ورزنده درگذشت، همان روز به یاد او قدری سنتور نواختم و بعد از آن دیگر هیچ‌گاه دست به این ساز نزدم». ورزنده در زدن سنتور بی‌همتا بود و نام پدرش، «مرشد موندی»، مرشد زورخانه‌های کاشان بوده است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , 

۱ Comment


  1. Ali
    1

    I am a new listener to your Radio, I love your program (listened to Archives too),
    As an Iranian, I just wanted to thank you and Radio Koocheh for keeping our honors and traditions Alive.
    Keep Up the good work.