Saturday, 18 July 2015
29 September 2023
نگرانی وزارت صحت عامه

«بسته‌شدن بیش از هشتاد شفاخانه در افغانستان»

2013 February 17

الهه ساحل / رادیو کوچه / هرات افغانستان

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

 وزارت صحت عامه افغانستان می‌گوید برای‌ تطبیق فرمان شماره چهل و پنج رییس جمهوری «حامد کرزی»، درشش ماه گذشته ٨٧ شفاخانه (بیمارستان) را در کشور مسدود کرده‌اند.

«ثریا دلیل» وزیر صحت عامه کشور در یک نشست خبری، کارکردهای شش ماهه وزارت صحت عامه را برای تطبیق فرمان شماره چهل‌و‌پنج ریاست جمهوری اعلان کرد و گفت: «درشش ماه گذشته ٨٧ شفاخانه خصوصی به خاطر کیفیت پایین مسدود و سه باب لابراتوار و چهار باب شفاخانه خصوصی دیگر به خاطر تخلف به دادستانی کل معرفی شده است».

وی افزودکه ازجمله ٨٧ شفاخانه مسدود شده، هفت شفاخانه به طور دائم وهشتاد شفاخانه دیگر به طور موقت مسدود شده است.

در همین حال از ٨٧ شفاخانه(بیمارستان) که از سوی وزارت صحت عامه مسدود شده است؛ ۶١ شفاخانه (بیمارستان) مربوط به ولایت کابل و ٢٠ شفاخانه (بیمارستان) مربوط ولایات است .

«داکتر نعیم‌الدین جامی» امر قوانین صحی و بررسی صحت عامه ولایت هرات می‌گوید در پی این فرمان بیشتر از پنج بخش از کلینیک‌های خصوصی که تخطی ازقوانین وزارت صحت عامه کرده بودند از سوی ریاست صحت عامه ولایت هرات مسدود شدند.

آقای جامی می‌گوید: «در ولایت هرات در جریان سال بودند کلینیک‌هایی که به نام شفاخانه از آن‌ها یاد می‌شود که جریمه نقدی شدند و گاهن بعضی ازبخش‌های این شفاخانه‌ها برای مدت‌های کوتاه مسدود شدند. از باب مثال، تنها در «ولسوالی غوریان»، ٢٠ دواخانه رابرای مدت کوتاهی مسدود نمودیم و هم‌چنان در «ولسوالی شیندند» سه دواخانه را؛ و درمرکز شهر هرات نیزبه تعداد ١۵ تا ٢٠ دواخانه را مسدود نمودیم و مقداری ازداروهای تاریخ گذشته را هم آتش زدیم .»

گفته می‌شود این همه در حالی رخ می‌دهد که خیلی از شهروندان از ارایه خدمات صحی دولتی در کشور و به خصوص در ولایت هرات ابراز نگرانی می‌کنند و راضی به نظر نمی‌رسند و همین مساله باعث شده است که بیشتر افراد برای تداوی امراض پیشرفته و مطمئن به کشورهای همسایه ازجمله ایران و هند مراجعه نمایند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,