Saturday, 18 July 2015
28 September 2021
آخرین گزارش کمپین حقوق بشر در ایران

«بی‌خبری از هنرمند عکاس مهرانه آتشی»

2010 February 02

رادیو‌کوچه

کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران گزارش داد که «مهرانه آتشی»؛ عکاس شناخته شده بین‌المللی همراه با همسرش؛ «مجید غفاری» در روز  ۲۲ دی ماه ۱۳۸۸ در منزل خود در تهران دستگیر شد و درحالی‌که مسوولین در باره اتهامات وارده علیه این زوج بازداشت شده، هیچ‌گونه اطلاعاتی منتشر نمی‌کنند، چنین بنظر می‌رسد که  آن‌ها در سلول انفرادی ۲۰۹ اوین در بازداشت بسر می‌برند. آتشی و همسرش به وکیل دسترسی ندارند و تاکنون هیچ ملاقاتی با خانواده خود هم نداشتند و فقط یک‌بار با یک تلفن بسیار کوتاه، بازداشت خود را اعلام کردند.

«ارون رودز»؛ سخن‌گوی کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران در مورد شیوه در بازداشت نگه‌داشتن این زوج هنری گفت: «متاسفانه دستگیری و در بازداشت نگه‌داشتن مهرانه آتشی و همسرش نمونه‌ای از صدها بازداشت از این دست است که می‌شود آن را شگرد ترور دولتی نامید، چرا که شهروندان ایرانی توسط مقامات ربوده می‌شوند و بدون هیچ توضیحی یا اطلاعاتی، در بازداشت نگه داشته می‌شوند.»

مهرانه آتشی، ۳۰ سال دارد و هنرمند عکاس صاحب‌نامی است که آثار او در نمایشگاه‌های معتبر در جهان به نمایش در آمده و  مورد تحسین قرارگرفته‌است. مهرانه برای روزنامه‌ها و مجلات متعدد و برنامه و برنامه‌های تلویزیونی کار کرده‌است، اما در سال‌های  اخیر از کار حرفه‌ای دست کشیده‌بود و تمام وقت خود را به عکاسی هنری اختصاص داده‌بود.

مهرانه نمونه‌ای از صدها ناپدید شده در زندان‌های ایران است

کمپین بین‌المللی حقوق بشر پیش از این  در مورد یک حکم عمومی جلب سفید و دایمی‌‌ای هشدار داده بود که ماموران امنیتی در شرایط فقدان سندی مبنی بر ارتکاب جرم و بررسی پرونده‌های خاص توسط مقامات مستقل قضایی، برای بازداشت گسترده شهروندان ایرانی از این حکم جلب  استفاده می‌کنند.

بنا به این گزارش ارون رودز تاکید کرد که  مهرانه آتشی و همه کسانی که خودسرانه دستگیر شده و در بازداشت بسر می‌برند از حق اولیه آزادی خود محروم شده‌اند که این حق در ماده ۹ میثاق بین‌المللی حقوق سیاسی و مدنی تضمین شده‌است و ایران از امضاکنندگان این میثاق است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,