Saturday, 18 July 2015
17 February 2020
دکتر صادق زیباکلام

«هیچ‌کدام از نامزدهای اصول‌گرا به اندازه مشایی رای ندارند»

2013 February 18

خبر / رادیو کوچه

«دکتر صادق زیبا‌کلام» استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران در مصاحبه‌ای که روز یک‌شنبه ٢٩ بهمن منتشر شد، گفت که در صورت تایید صلاحیت «اسنفدیار رحیم‌مشایی»، وی تمامی نامزدهای اصول‌گرایان را در انتخابات پشت سر خواهد گذاشت.

دکتر زیباکلام در مصاحبه‌اش با «خبرگزاری کار ایران»(ایلنا) گفت: «اگر احمدی‌نژاد بتواند رحیم مشایی را وارد عرصه رقابت انتخاباتی کند، مشروط بر اینکه آقای هاشمی و اصلاح طلبان در انتخابات شرکت نکنند، به طور قطع مشایی به راحتی نامزدهای اصول‌گرایان را پشت سر خواهد گذاشت».

20130218-sadegh-zibakalam-koocheh

وی افزود: «تنها راه اصول‌گرایان سنتی برای جلوگیری از شکستشان توسط آقای مشایی، ممانعت از ورود ایشان به انتخابات از طریق رد صلاحیت وی است چون هیچ یک از نامزدهای اصول‌گرایان مثل آقایان دکتر حداد عادل، ولایتی یا علی لاریجانی توان مقابله با وی را ندارند. بنابراین جناح راست با تمام قوا در مقابل آقای رحیم مشایی خواهد ایستاد تا او را رد صلاحیت کند».

زیبا کلام با اشاره به مخالفت آشکار اصول‌گرایان با مشایی گفت: «تنها راهی که در این رابطه برای احمدی‌نژاد وجود دارد این است که تائید صلاحیت مشایی را از طریق حکم حکومتی بگیرد چون شورای نگهبان ممکن نیست صلاحیت او را تائید کند».

این استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران با ضعیف خواندن پایگاه اجتماعی اصول‌گرایان و گفتن این نکته که سقف رای آنان در سطح کشور بیشتر از ۵ میلیون نیست، ادامه داد که حتی با این وجود، «اصول‌گرایان بین یک انتخابات با مشارکت بالا که موجب دردسر‌های سیاسی می‌شود و یک انتخابات بی‌دردسر با مشارکت پایین، گزینه دوم را انتخاب می‌کنند چون تجربه تلخ انتخابات ۷۶ و انتخابات ۸۸ برای اصول‌گرایان یادآور این است که انتخابات با مشارکت بالا تبعات و هزینه‌های سنگینی را متوجه آن‌ها می‌کند. بنابراین انتخابات با مشارکت پایین اگر چه مطلوبیت زیادی ندارد اما بیشتر مورد نظر آن‌هاست».

بیشتر بخوانید:

«آن موقع که رای حاج آقا را خوردند کجا بودید»

«در آزادترین کشور جهان، صحبت از انتخابات آزاد جرم است»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , ,