Saturday, 18 July 2015
22 September 2020
غروب پنج‌شنبه روی داد

«سیزده کشته و ده‌ها مجروح در انفجارهای حیدرآباد هند»

2013 February 22

خبر / رادیو کوچه

غروب پنج‌شنبه ٢١ فوریه (سوم اسفندماه) انفجار دو بمب در شهر «حیدرآباد»، مرکز ایالت «آندرا پرادش» واقع در جنوب هندوستان، دست‌کم سیزده کشته و ٨۴ مجروح بر جای گذاشت.

به گزارش «تایمز هند»، در حالی‌که تا کنون هیچ فرد یا گروهی مسوولیت این حملات را بر عهده نگرفته است، مقامات امنیتی معتقدند که ردپای گروه «مجاهدین هند»، مرتبط با «لشکر طیبه» مستقر در پاکستان در انفجارهای روز پنج‌شنبه مشاهده می‌شود.

دو انفجار مهیب که توسط بمب‌های کارگذاشته‌شده بر روی دوچرخه‌ها در نقطه‌ی پرجمعیت شهر، اولی در یک ایستگاه اتوبوس محله «دیلسوک‌نگر» (Dilsukhnagar) نزدیک یک سینمای معروف به نام «ونکاتادری» (Venkatadri) و دومی روبه‌روی یک مغازه اغذیه‌فروشی روی داد، نزدیک به یک‌صد کشته و زخمی بر جای گذاشت. این سومین‌باری است که در ده‌سال گذشته «دیلسوک‌نگر» هدف حمله تروریستی قرار می‌گیرد. سال ٢٠٠٢ بمبی مقابل معبد «سای بابا»ی این منطقه منفجر شد و انفجاری نیز در سال ٢٠٠٧، پایه‌های پُلی را که در نزدیکی مکان انفجار اخیر قرار دارد، هدف قرار داد.

20130221-terror-india-timesofindia-koocheh

هفده ماه پیش و در سپتامبر ٢٠١١، انفجاری روبه‌روی دادگاه عالی شهر دهلی، باعث مرگ سیزده تن شده بود.

مقامات امنیتی هند پس از اعدام «افضل گورو»، یک جدایی‌طلب کشمیری در نهم فوریه، اعلام آماده‌باش کرده بودند.

«حیدر آباد»‌ یکی از شهرهای هند است که مسلمانان بسیاری در آن‌جا سکونت دارند. بر مبنای آمارهای سال ٢٠٠١، ۴١ درصد از اهالی شهر را مسلمانان و ۵۵ درصد از آنان را هندوها تشکیل می‌دهند. این آمار در مقایسه با کل کشور که تنها سیزده درصد از جمعیت‌اش از دین اسلام و قریب به هشتاد درصد ساکنان‌اش از هندوییسم پیروی می‌کنند، از حیدر آباد شهری ساخته که از نظر وقوع تنش‌های مذهبی، بسیار مستعد است.

«مان‌موهان سینگ» نخست وزیر هندوستان با وعده تعقیب مجرمان، از مردم خواست تا آرامش خود را حفط کنند. طبق دستور وی، مبلغ دو لک (دویست‌هزار) روپیه هندی، [تقریبا معادل ٣٧٠٠ دلار آمریکا] به بازمانده‌های قربانیان و پنجاه‌هزار روپیه به مجروحان حادثه پرداخت می‌شود.

بیشتر بخوانید:

«افزایش تنش میان هند و پاکستان در مرز کشمیر»

«درگیری هند و پاکستان در مرز کشمیر»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,