شنبه, ۲۷ تیر ۱۳۹۴
26 August 2016
قصه‌های ما، از رویا تا واقعیت

«بر غرور ما اشگ بریز»

۱۳۹۱ اسفند ۰۵

 شهره شعشعانی/ رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

 «جیمز پلانکت کلی» (James Plunkett Kelly) نویسنده ایرلندی متولد 21 می 1920 در میان طبقه کارگر در دوبلین رشد کرد و تحصیلات خود را در کالج موسیقی این شهر به پایان رساند.

کارگران، خرده بورژواها و روشن‌فکران حاشیه‌نشین دست‌مایه شخصیت‌های آثار پلانکت بودند. مشهورترین اثرش «شهر استرامپت» (Strumpet City) در بستر حوادثی می‌گذرد که در سال 1913 تبدیل به یکی از گسترده‌‌ترین اعتصاب‌های صنعتی با حضور تقریبی بیست هزار کارگر و سی‌صد کارمند در دوبلین شد. این مبارزات که از 26 آگوست 1913 تا 18 ژانویه 1914 ادامه یافت به عنوان بزرگ‌ترین برخورد در تاریخ صنعتی ایرلند به ثبت رسیده‌است.

23Feb2013-Ghesseha-Shohreh-Bar-Goroore-Ma

شهرت جیمز پلانکت با انتشار این رمان در سال 1969 تقریبن یک شبه رخ داد، رمانی که به منزله‌ی سند و چشم‌اندازی گسترده از شرایط اجتماعی دوبلین دوران نا‌آرامی‌های کارگری پیش از جنگ جهانی اول قلم‌داد می‌شود. «شهر استرامپت» از این منظر موفق‌ترین رمانی‌ست که پس از سالیان دراز در ایرلند به چاپ می‌رسید و به سرعت از فروش بین‌المللی چشم‌گیری برخوردار شد. این اثر به طور هم‌زمان به زبان‌های آلمانی، هلندی، اسپانیایی، فنلاندی، سوئدی، روسی و ژاپنی ترجمه شد و از پلانکت که تا پیش از آن به عنوان نمایش‌نامه‌نویس و نویسنده داستان‌های کوتاه از شهرت و اعتبار محدودی برخوردار بود، چهره‌ای جهانی و با اهمیت در ادبیات ایرلند پدید آورد.

جایزه ادبی یورکشایر پست (Yorkshire Post) در سال 1969، و ریاست آکادمی ادبیات ایرلند از 1981 تا 1985 بخشی از افتخارهایی‌‌ست که جیمز پلانکت در طول حیاتش به دست آورد. پلانکت در 23 می سال 2003 درگذشت.

داستان «بر غرور ما اشک بریز» توسط اسداله امرایی به فارسی ترجمه شده‌است.

موسیقی متن:

Irish Melodies: Danny Boy

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,