شنبه, ۲۷ تیر ۱۳۹۴
09 October 2016
هشدار بابت به مخاطره افتادن کیان کشور

«نامه اقتصاددانان ایرانی به محمود احمدی‌نژاد»

۱۳۹۱ اسفند ۰۶

خبر / رادیو کوچه

۴٣ تن از اساتید اقتصاد دانشگاه‌های ایران طی نامه‌ای به «محمود احمدی‌نژاد» از آن‌چه «آرمان‌گرایی‌های ناپخته و تسلط نگاه غیرعلمی و کوتاه مدت بر مدیران ارشد دولتی» و اثر آن بر «وخامت اوضاع اقتصادی و اجتماعی کشور» خواندند، انتقاد کرده و نسبت به سنگین‌تر شدن «هزینه برون‌رفت از بحران‌های اقتصادی برای مردم و عاملان اقتصادی» با گذشت زمان، ابراز نگرانی کردند.

در بخشی از این نامه که توسط «خبرگزاری کار ایران»(ایلنا) در روز شنبه پنجم اسفند ماه منتشر شد، آمده است: «امروز وخامت اوضاع اقتصادی و اجتماعی کشور بر همگان آشکار شده‌است و تشدید تحریم‌های نفتی و بانکی نیز مزید بر علت شده و آن ها را وارد بحران کرده است. بیم آن می‌رود که استمرار این بحران در دراز مدت به تشدید تعارضات اجتماعی و سیاسی منجر شود و کیان کشور را به مخاطره اندازد».

20130224-ahmadinejad2

نویسندگان نامه با ذکر این نکته که «با تشدید بحران بیکاری و تورم در اقتصاد، شاهد زوال اخلاق اجتماعی در کشور بوده‌ایم»، به اثر بحران اقتصادی بر «افزایش نرخ طلاق، فحشا، دزدی، اعتیاد، جرم و جنایت» اشاره کرده و این پدیده را «پیامد طبیعی گسترش فقر و نابرابری توزیع درآمد در جامعه» خواندند.

اساتید اقتصاد دانشگاه‌های ایران ادامه دادند: «متاسفانه نه تنها دولت برای مقابله با ناهنجاری‌های اجتماعی و زوال ارزش های اخلاقی و دینی در جامعه برنامه مشخصی ندارد و به دلیل بی‌اعتمادی به نهادهای مردمی نمی‌تواند از ظرفیت های این نهادها برای مقابله با مفاسداجتماعی سود ببرد، بل‌که در سال‌های اخیر رفتارِ گروهی از دولت‌مردان نیز به عاملی برای تخریب اعتماد عمومی و هنجارهای اخلاقی تبدیل شده‌است. تاسف‌بارتر آن که حکومت به جای ریشه یابی این وضعیت نابسامان و چاره‌جویی برای آن، از یکسو به کتمان واقعیات موجود روی آورده و از دیگر سو به برخوردهای موردی، دستوری و خشن متوسل شده‌است».

در این نامه مفصل، علل بروز مشکلات کنونی از دیدگاه نویسندگان بررسی شده و راه‌کارهایی برای برون‌رفت از این مشکلات پیشنهاد شده است.

پیش‌تر نیز اقتصاددانان ایرانی به صورت دسته‌جمعی و منفرد نسبت به سیاست‌های دولت آقای احمدی‌نژاد هشدار داده بودند و برخی از آنان با واکنش‌های دستگاه‌های قضایی و امنیتی روبه‌رو شدند. «دکتر فریبرز رییس دانا» استاد اقتصاد دانشگاه تهران یکی از کسانی بود که پس از اظهار نظر درباره طرح هدفمندی یارانه‌ها و «نولیبرالی» خواندن این برنامه، بازداشت شد و پس از چندی در شعبه ٢٨ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی مقیسه به یک‌سال حبس محکوم گشت.

بیشتر بخوانید:

«جزییات حکم‌های صادره و نام متهمان پرونده اختلاس بزرگ»

«دشمن به وسیله تحریم و مواد مخدر با ما مبارزه می‌کند»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,