Saturday, 18 July 2015
08 August 2020
بیست و یک روز به عید باقی ‌مانده

«افسانه‌خانه / وقت کاشتن سبزه نوروز»

2013 February 27

افسانه هژبری/ رادیو کوچه

afsaneh@koochehmail.com

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

شاعر«مهدی حمیدی شیرازی» می‌فرماید “کم کمک ابر زمستانی گذشت، وقت ناز نرگس بیمار شد” بعله، کم کمک، شاید اندکی دیرترک، وقت کاشتن سبزه عید رسیده،  به خصوص اگر در منطقه سردسیر زندگی می‌کنید و به خصوص اگر برای سبزه نوروز، گندم می‌کارید چون بذر دیگر غلات  رایج مثل عدس و ماش و شاهی خیلی سریع‌تر از گندم سبز می‌شن و اون‌ها رو یک هفته به عید مونده هم می‌شه کاشت.

خوب من چون جای سرد زندگی‌ می‌کنم و همیشه گندم می‌کارم، و تعریف از خود نباشه سبزه‌های سبزی هم سبز می‌کنم، مراحل این‌کار رو این‌جا شرح می‌دم، با اجازه شما. اصلن کار پیچیده‌ای نیست. فقط مثل آشپزی ایرانی‌، این کار هم احتیاج به صرف وقت توام با مراقبت و حوصله‌ داره.

20130227_Afsanehkhaneh_SabzehNorooz2.koocheh

فرض کنید می‌خواهید یک دیس متوسط سبزه داشته باشید. دو پیمانه گندم بریزید در یک کاسه و روش رو با آب بپوشونید، اون‌قدری که آب دو سه‌ انگشت روش بایسته. دقت کنید گندم سمنو پختن نباشه، گندم کهنه نباشه. این کاسه رو به حال خود رها کنید تا زمانی‌ که ببینید گندم‌ها نرم شده، پف کرده و بعضی‌هاشون دارند جوانه سفید می‌زنند. این دوره می‌تونه ۴-۵ روزی طول بکشه.

دوم، آب روی گندم‌ها رو بریزید و گندم رو در یک کیسه پارچه‌ای بپیچید و بگذارید توی همون کاسه بمونه. کیسه رو خیس نگه دارید و بعد از یک روز، مرتب سرکشی کنید و به محض این‌که دیدید گندم داره ریشه می‌زنه باید به دیس منتقل کنید. مواظب باشید ریشه‌ گندم‌ها زیاد بلند نشن وگرنه در هم تنیده می‌شن و دیگه نمی‌شه اون‌ها رو توی دیس پهن کرد. این مرحله هم معمولن ۳-۴ روزی طول می‌کشه.

سوم، گندمِ کمی‌ ریشه زده رو در یک دیس چینی‌ یا سفالی به کلفتی مناسب پهن کنید. اگه قطر گندم در دیس ریخته شده خیلی کم باشه سبزه تون کم پشت می‌شه و اگر زیادی کلفت باشه ، گندم زود گندیده می‌شه. دیس رو به یک نقطه‌ای در خونه که نسبتا گرم و آفتاب گیره منتقل کنید و تا چند روز، روش رو با یک پارچه نخی بپوشانید و پارچه رو با اسپری آب بپاشید. هدف اینه که سطح گندم‌ها خشک نشه اما آبی‌‌هم ته دیس نمونه.

دیس رو به یک نقطه‌ای در خونه که نسبتا گرم و آفتاب گیره منتقل کنید و تا چند روز، روش رو با یک پارچه نخی بپوشانید و پارچه رو با اسپری آب بپاشید. هدف اینه که سطح گندم‌ها خشک نشه اما آبی‌‌هم ته دیس نمونه

چهارم، وقتی غلاف گندم، یعنی‌ اون بخشی پایینی برگ که سبز خیلی‌ کم‌رنگه ظاهر شد، دیگه پارچه رو از روشون بردارید اما به آب‌پاشی سطحی روزانه ادامه دهید. می‌بینید که به سرعت سر سبز سبزی‌ها شروع می‌کنند از غلاف سفیدشون بیرون آمدن. انگاری دارند سرک می‌کشند ببینند خونه‌تکونی تون رو کرده‌اید، بقیه وسایل عید رو فراهم کرده‌اید، شیرینی‌هاتون رو پخته اید… یا نه. دیس رو هر روز بچرخونید که سبزه‌ها از همه طرف نور و آفتاب بگیرند و در نتیجه به یک میزان قد بکشند.

هیچی‌ دیگه،  تا عید برسه این سبزه از خود شما آماده‌تره.  راستی‌، من پیشنهاد می‌کنم گندم‌ها رو در دو مرحله به فاصله یک هفته از یکدیگر در آب و مابقی مراحل بریزید، که یه وقت خدای ناکرده دیر و زود نشه سبزتون و تا رسیدن سیزده هم هنوز یک چیزی به عنوان سبزه داشته باشید .

پر امید و در انتظار بهار باشید! 

برنامه‌های پیشین افسانه خانه را از این جا ببینید.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,