Saturday, 18 July 2015
28 February 2020
بر سر ادامه مذاکرات توافق شد

«پایان مذاکرات هسته‌ای در قزاقستان»

2013 February 28

خبر/ رادیو کوچه

روز چهارشنبه نهم اسفند ماه (٢٧ فوریه)، دور جدید مذاکرات هسته‌ای بین گروه پنج به‌علاوه یک و هیات ایرانی در شهر «آلماآتی» قزاقستان به پایان رسید.

به گزارش «خبرگزاری دانشجویان ایران»(ایسنا)، قرار شد تا مذاکرات کارشناسی ٢٨ اسفند ماه سال جاری در استانبول و دور بعدی مذاکرات ایران و ١+۵، شانزدهم و هفدهم فروردین در «آلماآتی» برگزار شود.

«سعید جلیلی» دبیر شورای عالی امنیت ملی و سرپرست هیات ایرانی، پس از پایان مذاکرات در نشستی خبری اظهار داشت: «برخی نکاتی که در این پاسخ مطرح شده، نسبت به آنچه در قبل مطرح می‌شد واقع‌بینانه‌تر بود و سعی شده بود که در برخی موارد به دیدگاه های ایران نزدیک شود که این را مثبت تلقی می‌کنیم؛ اگرچه تا رسیدن به نقطه مطلوب فاصله زیادی داریم».

20130226-almaati-koocheh-afp

آقای جلیلی در بخشی از سخنان خود گفت: «ما غنی‌سازی را بسته به نیازمان ادامه می‌دهیم چه پنج درصد و چه بیست درصد، اما موضوع همکاری و در این زمینه که بررسی کنیم همکاری‌ها به چه صورت باشد، آن‌ها امروز پس از هشت ماه به این نتیجه رسیدند که باید گام‌های واقع بینانه‌تری را برای نزدیک شدن به ایران تعریف کنند».

وی در پاسخ به خبرنگاری که پرسید «آیا این امکان وجود دارد تا ایران سایت فردو را تعطیل کند»، پاسخ داد: «سایت فردو یک سایت قانونی و کاملن شناخته شده برای آژانس است. زیر نظر آژانس کار می‌کند. آژانس فعالیت‌های آن را بررسی می‌کند و کاملا طبق ضوابط آژانس فعالیت‌هایش را انجام می‌دهد و بسته شدن آن هیچ توجیهی ندارد. این درخواست را آن‌ها هم نداشتند».

آخرین دور مذاکرات ایران و قدرت‌های جهانی که خردادماه گذشته در مسکو برگزار شد، نتیجه ملموسی در بر نداشت. دور هشتم این گفت‌وگوها در حالی به پایان رسید که پیش‌تر خبرهایی از آمادگی ایران برای یک توافق گام به گام و توقف موقت غنی‌سازی بیست‌درصدی در ازای لغو تحریم‌ها منتشر شده بود. با این وجود «خبرگزاری رویترز» از قول یک مقام آمریکایی گفت که هیچ پیشنهادی درباره لغو تحریم‌ها ارایه نشده و آقای جلیلی نیز بر ادامه غنی‌سازی اورانیوم تاکید کرد.

هنوز کاملن مشخص نیست که نتیجه این دور از گفت‌وگوها، غیر از توافق بر سر ادامه گفت‌وگو در ماه آینده،‌ چه بوده است؟

بیشتر بخوانید:

«پایان روز نخست مذاکرات هسته‌ای در قزاقستان»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,