Saturday, 18 July 2015
30 September 2023
هشتاد مورد خودکشی در سال جاری

«نگرانی از افزایش خودکشی‌ها در غرب افغانستان»

2013 February 28

الهه ساحل / رادیو کوچه / هرات افغانستان

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

مسوولین کمیسیون مستقل حقوق بشر در حوزه غرب افغانستان می‌گویند از آغاز سال ١٣٩١ تا کنون ۴۶ نفر در این ولایت دست به خودکشی زده‌اند. اما در همین حال مسوولین پلیس ولایت هرات می‌گویند از آغاز سال روان (جاری) تا اکنون، ده نفر خود را کشته‌اند که این آمار در مقایسه به سال گذشته، رقم پایین‌تری را نشان می‌دهد.

دوگانه‌گویی درمورد آمار خودکشی درحالی مطرح می‌شود که از چند سال به این سو خشونت، خودکشی و قتل ناشی از آدم ربایی‌ها در هرات، این ولایت را در سرخط  مهم  رسانه‌های داخلی وخارجی قرار داده است.

«عبدالقادر رحیمی» رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر در حوزه غرب می گوید ازآغاز ١٣٩١، هشتاد مورد خودکشی و خودسوزی در حوزه غرب افغانستان در این کمیسیون به ثبت رسیده است.

آقای رحیمی هم چنان می‌گوید «اما خودکشی رو به افزایش است در این شکی نیست اما این کمیسیون نگران هر فردی است که دست به خودکشی و یا خودسوزی می‌زند؛ و به دنبال علت  نیز هستیم که چرا یک فرد دست به خودکشی و یا هم خودسوزی می‌زند. برای کمیسیون باید واضح باشد که چرا فردی خود را از بین می‌برد. ‌آیا بیماری‌های روانی عامل بوده است و یا هم فشارهای خارجی. اما به هرحال کمیسیون نگرانی‌اش را از آمار بالای خودکشی و خودسوزی درهرات ابراز می‌دارد».

20130227-siucide-koocheh

درحالی آقای رحیمی این گفته‌ها را مطرح می‌کند که «عبدالحمید حمیدی» آمر امنیت فرماندهی پولیس هرات می‌گوید آماری که در این اداره به ثبت رسیده است، نشان دهنده کاهش چشم‌گیر خودکشی در مقایسه با سال گذشته است. موصوف هم چنان می‌افزاید که بیشتر این افراد جوانان هستند: «در جریان سال روان، ما به ده مورد از خودکشی دست پیدا کرده‌ایم و در مورد این افراد باید بگویم زنان جوان مجرد و زنان که متاهل بودند نیز وجود داشتند. درمیان این آمار مردهای جوانی که رده سنی ٢٠ تا ٢۵ سال داشتند دست به خودکشی زده‌اند که فکر می‌کنم فقر یکی ازعمده‌ترین عوامل خودکشی در ولایت هرات باشد.»

رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر درحوزه غرب ادعا دارد که فقر دلیل عمده خود‌کشی‌ها درولایت هرات نیست بلکه آقای رحیمی از عوامل دیگری نیز نام می‌برد. موصوف می‌افزاید: «عوامل متعددی برای پایان بخشیدن به زندگی یک فرد وجود دارد. عواملی مانند مشکلات اقتصادی ، سیاسی و یا هم عوامل جنگ طولانی‌مدتی که در کشور بوده و امروزه سبب شده است فردی در موجودیت مشکلات زیاد دست به خودکشی بزند. اما سال‌ها جنگ باعث شده است که افراد از سلامتی روانی کافی برخوردار نباشند.»

در کنار آمار بلند خودکشی و خودسوزی دراین ولایت، آمار قتل‌های سال روان که از جانب  دادستانی ولایت هرات به دست ما رسیده است حکایت دارد که  در سال ١٣٩٠ بیست و شش  مرد و چهار زن به قتل رسیده‌اند و از آغاز سال ١٣٩١، بیست مرد و یک زن درهرات به قتل رسیده‌اند، اما این اداره اضافه می‌کند که این آمار جدا از موارد خشونت علیه زنان و خودکشی‌ها است.

براساس آمار پراکنده و تایید نشده از سوی نهادهای دولتی در ده ماه  سال روان حداقل هجده نفر خودکشی کرده‌اند که این آمار در مقایسه با سال گذشته افزایش چشم‌گیری را نشان می‌دهد.

گفته می‌شود که عواملی مانند فقر، بی‌سوادی، برخورد سنتی خانواده‌ها و اجتماع با جوانان می‌تواند در افزایش آمار خشونت‌ها، خودکشی‌ها و خودسوزی‌ها تاثیرگذار باشد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,