Saturday, 18 July 2015
29 January 2020
دایره­ی شکسته

«اندیشه­ای برای پایان»

2013 February 28

مهشب­تاجیک/رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

زنان به واسطه­ی گفتمان غالب مردسالارانه­ی حاکم بر ما، به ویژه در مناطقی از کشور که فرهنگ پایین‌تری نسبت به شناخت زنان دارند باعث شده است آسیب­های بیشتر را تحمل نمایند. این آسیب­ها و عدم مقابله در برابر آن­ها برای زنان بیشتر به زیربنای اقتصادی وضعیت آنان برمی­گردد. علاوه بر نوع نگرش و فرهنگ و هم‌چنین تربیت آن­ها نسبت به مطالبات خود نبود یک اطمینان اقتصادی در آینده باعث شده است که ستم­های بیشتری را تحمل کنند و نتوانند مشکلات خود را حل نمایند.

در آماری که در سال 1379 از سوی مرکز مشارکت زنان ارایه شد نشان از این داشت که در مناطقی که به خصوص فرهنگ قبیله­ای و عشیره­ای دارند زنان بیشتر به واسطه­ی فقر و مشکلات معیشتی مورد خشونت­های خانگی قرار می­گیرند و با توجه به مذموم بودن طلاق حتا اگر توانایی جدا شدن را هم داشته باشند به دلیل عدم حمایت­های لازم نمی­توانند خود را اداره کنند و دست به خودکشی می­زنند و در غیر این صورت به سازش با وضعیت نابه­سامان خود ادامه می­دهند.

20130228- dayererey shekaste- Tajik- andisheyee baraye payan.koocheh

یکی از آسیب­های زنان در سالیان اخیر نبودن سیستم کارآمد تامین اجتماعی برای زنان خانه­دار است که موقعیت آنان را متزلزل و لرزان می­کند. زنان زیادی برای نداشتن نفقه به دادگاه­ها مراجعه می­کنند و با توجه به وضعیت نامطلوب خود، تنها برای نداشتن نفقه و در عسر و حرج بودن است که پا به دادگاه‌های خانواده می­گذراند تا شکایت کنند. بسیاری از زنان خانه­داری که توانایی ویژه­ای هم برای اداره­ی خود ندارند به دلیل مشکلات معیشتی و داشتن شوهر بیمار، معتاد و یا زندانی مجبور به انجام کارهایی مانند دزدی، تن‌فر­وشی و یا تکدی­گری می­شوند تا بتواند نیازهای اولیه­ی خود را تامین کنند. فقدان امنیت اقتصادی و نداشتن آینده­ی امن و عدم توانایی در اداره­ی زندگی و نگرانی از سال‌خوردگی، بیماری و رها شدن همیشه ترس­هایی است که بسیاری از زنان خانه­دار به دوش می­کشند و در رویارویی با آن کاری از دستشان برنمی­آید. طیف وسیعی از زنان خانه­دار در کشور ما هستند که از هیچ­گونه حمایت و امنیتی برخوردار نیستند و سیاست­های تبعیض­آمیز نیز باعث شده‌است که این روند ادامه پیدا کند. این سیاست‌های قهری تا بدان‌جا پیش می­رود که اگر زنی فوت کند و شوهرش زنده باشد در قبال بیمه­ای که پرداخت کرده حق مستمری­ به فرزندانش تعلق نخواهد گرفت.

سازمان تامین اجتماعی در کشور ما معنا و مفهوم گسترده­ای ندارد بل­که بیشتر برای پوشش بیمه­ی افراد در بخش خصوصی به­وجود آمده‌است. ولی همان‌طور که گفته شد زنان حتا با داشتن حق بیمه نمی­توانند برای بازماندگانشان حقوقی بعد از خود متصور باشند. این سیاست­های تبعیضی و هم‌چنین عدم حمایت از زنان خانه­دار باعث شده است که مورد ظلم بیشتری قرار بگیرند. برای مثال یکی از تصورات ما درباره­ی زنان خانه­دار همیشه زنان شوهر کرده­ است اما در میان زنان خانه­دار دخترانی هستند که شوهر نکرده­اند و توانایی خاصی هم برای اداره­ی زندگی خود ندارند و این طیف بدون هیچ‌گونه امنیت و حمایتی در تردیدی دایمی به سر می­برند. یکی از تعاریف اشتغال برای بیمه­شدن در قوانین ما به اعتبار اشتغال است و اشتغال به معنای رابطه­ی فرد حقوق دهنده و حقوق­بگیر تعریف شده‌است. یعنی افرادی که در جایی کار می­کنند و از بخش دولتی و یا خصوصی حقوق دریافت می­کنند و در این میان زنان خانه­دار که در خانه مشغول رتق و فتق امور هستند همیشه نادیده گرفته می­شوند و خانه­داری به عنوان یک شغل شناخته نمی­شود.

مراکز حمایت و مشارکت­های زنان با کمک تعاونی­ها و شهرداری­ها و حمایت دولت و آموزش­های مختصر می­توانند زنان را به یک نیروی درآمد زا تبدیل کنند

امکانات اقتصادی می­تواند در پیش‌برد زنان بسیار موثر باشد. می­توان از توانایی­های آنان در اقتصاد جامعه استفاده کرد. زنان زیادی هستند که همین اکنون در مقام خانه­دار مشغول هستند اما دارای تخصص­های ویژه­اند و تنها به دلیل مراقبت­های مقطعی از خانواده­ی خود کار نمی­کنند. زنان کثیری هم بر خلاف آنان دارای هیچ تخصصی نیستند و تنها به امور خانه­داری مشغول هستند. مراکز حمایت و مشارکت­های زنان با کمک تعاونی­ها و شهرداری­ها و حمایت دولت و آموزش­های مختصر می­توانند زنان را به یک نیروی درآمد زا تبدیل کنند. زنان با این آموزش­ها می­توانند هم به اقتصاد خانواده و جامعه کنند و هم خود را اداره کنند و بتوانند با بیمه­کردن خود بسیاری از مشکلات­شان را تسهیل نمایند. گاهی این فعالیت­های خرد اقتصادی که نیازی هم به سرمایه­گذاری­های کلان نداشته باشد می­تواند در راستای بهبود وضعیت زنان زیادی موثر باشد اگر که در شرایط عدم عرضه­ی کار به­وسیله­ی نهادهای مختلف از این جریان حمایت شود. با این طرح منزلت زنان خانه­دار هم حفظ می­شود و می­توانند بدون ترس و نگرانی دایم از مشکلات اقتصادی اگر در وضعیت نامطلوب یا نابه­سامانی هستند برای برون­رفت از شرایط فکری به حال خود بکنند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,