شنبه, ۲۷ تیر ۱۳۹۴
06 October 2016
قصه‌های ما، از رویا تا واقعیت

«دلال ازدواج»

۱۳۹۱ اسفند ۱۲
شهره شعشعانی/ رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

«برنارد مالامود» (Bernard Malamud) متولد 26 آوریل 1914 در بروکلین، نیویورک؛ در کنار سال بلو (Saul Bellow) و فیلیپ راث (Philip Roth) یکی از شاخص‌ترین نویسنده‌های آمریکایی یهودی‌تبار قرن بیستم است.رمان معروف او «دلال» (The Fixer) در مورد یهودی ستیزی در روسیه تزاری، جایزه کتاب ملی (National Book Award) و جایزه پولیتزر (Pulitzer Prize)را از آن او کرد.

سرعت مالامود در نوشتن داستان‌هایش بطئی بود، اما بسیار دقیق می‌نوشت. داستان‌های کوتاهش اغلب در محله‌های مهاجرنشین یهودی‌ می‌گذرد و او در این داستان‌ها از ورای لایه‌های پنهان و آشکار اسطوره‌ای در باره مسایل انسانی از جمله انزوا، طبقه اجتمامی، و تضاد میان ارزش‌های بورژوایی و هنری تأمل می‌کند.

2March2013-Ghesseha-Shohreh-Dalale-Ezdevag

نخستین مجموعه داستان کوتاه مالامود به نام دلال ازدواج یا بشکه جادو (The Magic Barrel) در سال 1958 منتشر شد. داستان این هفته ما به نام «دلال ازدواج» از همین مجموعه انتخاب شده‌است. مالامود به خاطر این مجموعه قبل از رمان دلال که برای دومین بار جایزه کتاب ملی را نصیب او کرد این جایزه را به دست آورد.

بر اساس رمان «طبیعی» (The Natural) مالامود، در مورد یک بازیکن بیس بال در سال1984 فیلمی با شرکت «رابرت ردفورد» ساخته شده‌است. از رمان تحسین شده «دلال» نیز در سال 1966 فیلمی به کارگردانی «جان فرانکن هایمر» ساخته شده‌است.

برنارد مالامود در 18 مارچ 1986 درگذشت. او از خود هشت رمان و شصت و پنج داستان کوتاه به جا گذاشت.

داستان «دلال ازدواج» توسط صفدر تقی‌زاده و محمدعلی صفاریان به فارسی ترجمه شده‌است.

موسیقی متن:

Santiago de Murcia: La Jotta

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , , , ,