Saturday, 18 July 2015
25 May 2020
گزارش خبری علمی

«خطراختلالات روانی پس از حادثه برای نجات‌گران»

2013 March 03

دکتر آویده مطمئن‌فر/ رادیو کوچه

avideh@koochehmail.com

 بنابر یک مطالعه جدید که در شماره فوریه ۲۰۱۳ مجله «حوادث پزشکی و آمادگی بهداشت عمومی» ( Disaster Medicine and Public Health Preparedness) منتشر شده است، رویدادهای پس از حادثه (PTSD) می‌تواند منجر به افزایش خطر ابتلا به اختلالات روانی برای افرادی که در پلیس و آتش نشانی خدمت می‌کنند، شود.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

 بر اساس این مطالعه که توسط محققان دانشکده بهداشت عمومی دانشگاه جانز هاپکینز بلومبرگ (Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health) انجام شده، افرادی که در پلیس، آتش نشانی و دیگر خدمات حفاظتی خدمت می‌کنند و بارها و بارها در برابر وقایع آسیب‌زا قرار گرفته‌اند، خصوصن اگر در این حرفه‌ها تجربه کم‌تری داشته باشند، در معرض خطر بالاتر ابتلا به یک اختلال روانی هستند. این پژوهش‌گران هم‌چنین دریافتند که به نظر نمی‌رسد که در این‌گونه خدمات محافظتی شیوع بالاتری از مشکلات سلامت روان بیشتر از مشاغل دیگر وجود داشته باشد.

 rescue-team

در این مطالعه پژوهش‌گران با استفاده از داده‌های ملی بررسی اپیدمیولوژیک الکل در ایالات متحده، از طرفی شرایط شیوع اختلالات روانی افرادی که در خدمات محافظتی هستند را با مشاغل دیگر و از طرف دیگر، ارتباط قرارگرفتن در معرض وقایع آسیب‌زا با توسعه اختلالات خلق و خوی، اضطراب و استفاده الکل در میان افرادی که در خدمات محافظتی به تازگی شروع به کار کرده‌اند را با کسانی که در این شغل برای دوره طولانی‌تری خدمت کرده‌اند، مقایسه کرده‌اند. وقایع آسیب‌زایی که معمولن توسط کارگران خدمات محافظتی مطرح شده شامل دیدن کسی که به شدت مجروح یا کشته شده، دیدن یک جسد به طور غیرمنتظره، از دست دادن فرد نزدیک به طور غیرمنتظره، تجربه بیماری یک فرد نزدیک، تصادف یا آسیب‌دیدگی جدی و تهدیدکننده زندگی بوده است.

کریستوفر کافمن معتقد است که توسعه برنامه‌های آموزشی در مهارت‌های مقابله‌ای و ارایه مداخلات به موقع در اوایل زندگی حرفه‌ای این افراد می‌تواند به کاهش عوارض روانی در آینده کمک کند

«کریستوفر کافمن»، دانشجوی مقطع دکترا در بلومبرگ، معتقد است که یافته‌های این مطالعه نشان می‌دهد قرار گرفتن در معرض انواع متنوعی از وقایع آسیب‌زا در میان کارگران خدمات محافظتی یک عامل خطر جدید آسیب‌شناسی اختلالات روانی مرتبط با مصرف الکل است. وی می‌گوید هنگامی که آن‌ها ارتباط بین قرارگرفتن در معرض صدمات شایع با توسعه اختلالات خلق و خوی، اضطراب و مصرف الکل در میان کارگران خدمات حفاظتی را بررسی کردند، به این نتیجه رسیده‌اند که این افراد در معرض خطر بالاتر توسعه اختلال خلق و خوی یا استفاده بیشتر الکل هستند.

نکته‌ی جالب توجه این است که این رابطه در کسانی که در این‌گونه شغل‌ها برای دوره طولانی‌تری مشغول بوده‌اند دیده نمی‌شود، اما این رابطه‌ از نظر آماری در افرادی که به تازگی به این‌گونه حرفه‌ها پیوسته‌اند بسیار قوی و قابل توجه است.

کریستوفر کافمن معتقد است که توسعه برنامه‌های آموزشی در مهارت‌های مقابله‌ای و ارایه مداخلات به موقع در اوایل زندگی حرفه‌ای این افراد می‌تواند به کاهش عوارض روانی در آینده کمک کند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , ,