Saturday, 18 July 2015
16 September 2021
در پی اظهار نظر اردوغان در مورد خشونت‌های قومی

«چین: اردوغان سخنان خود را پس بگیرد»

2009 July 15

بی بی سی فارسی – چین از رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه خواست تا اتهام خود مبنی بر نسل کشی مردم اویغور توسط دولت چین را پس بگیرد.

اویغورها که در استان سین کیانگ چین ساکنند، مسلمان و از تبار ترک هستند.   20090715_politic_chinaturky

آقای اردوغان چند روز پیش خشونت های قومی در ناحیه سین کیانگ چین را «نوعی نسل کشی» خوانده و گفته بود راه دیگری برای اظهارنظر درباره این حادثه وجود ندارد.

روزنامه دولتی چاینا دیلی اظهارات آقای اردوغان را بی‌اساس، غیر مسئولانه و دخالت در امور داخلی چین خوانده‌است.

در درگیری میان اویغورها و چینی‌های نژاد «هان» بیش از 180 نفر کشته شدند. چین می‌گوید 137 نفر از کشته شدگان از چینی‌های «هان» بودند.

احمد داووداغلو، وزیر امور خارجه ترکیه در گفتگو با وزیر خارجه چین به او اطمینان خاطر داد که ترکیه در مسایل داخلی چین دخالت نمی کند و این کشور از تمامیت ارضی چین حمایت می کند.

سخنان و مواضع مقام های دولتی ترکیه طی روزهای اخیر در چین به حمایت تلاش های جدایی طلبانه اویغورها تعبیر شده است.

در اوج بحران در اورومچی، وزیر تجارت و صنایع ترکیه، مردم کشورش را به تحریم کالاهای چینی فراخواند اگر چه دستیاران او بلافاصله اعلام کردند که این تنها اظهارنظر شخصی وزیر است و موضع رسمی دولت ترکیه نیست.

گروه های زیادی از مردم ترکیه در این روزها تظاهراتی به نفع اویغورها برپا کرده‌اند و در این تظاهرات، مردم پرچم آبی رنگ «ترکستان شرقی» را با خود حمل کرده‌اند.

در میان کشورهای اسلامی، ترکیه بیشتر موضع گیری را در مورد مسایل اخیر چین داشته است.

درگیری‌ها بین مسلمانان اویغور و ساکنان چینی تبار استان سین کیانگ در اورومچی، مرکز استان سین کیانگ، و ظاهرا در پی انتشار خبری در مورد حمله چینی ها به مهاجران اویغور در جنوب چین آغاز شد.

چینی‌های «هان» اکثریت جمعیت چین را تشکیل می‌دهند و مخالفان حکومت چین در سین کیانگ، دولتی مرکزی را متهم کرده‌اند که به منظور تغییر در ترکیب قومی این استان و محو فرهنگ بومی آن، «هان» ها را به مهاجرت به این بخش از چین تشویق کرده‌اند.

مسلمانان ساکن استان سین کیانگ دولت چین را به تلاش برای نابودی خصوصیات فرهنگی خود متهم کرده‌اند

مسلمانان ساکن استان سین کیانگ دولت چین را به تلاش برای نابودی خصوصیات فرهنگی خود متهم کرده‌اند و برخی سازمان‌های تندرو این بخش از چین خواستار جدایی سین کیانگ و ایجاد کشور مستقل ترکستان در این منطقه شده‌اند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|