Saturday, 18 July 2015
30 November 2020
مهارت‌های زندگی

«شگردهایی برای بالابردن اعتماد به نفس»

2010 February 03

رادیوکوچه

اعتماد به نفس، ذاتی نیست. قدری عزت نفس، تجربه و دل و جرات سبب می‌شود تا آسان‌تر خود را تأیید کنید. برای آن‌که موفق شوید با دیگران روبه‌رو شوید توصیه‌هایی را در اختیارتان قرار می‌دهیم.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

1– از نگاه‌ها فرار نکنید

به محض آن‌که فردی بدون واهمه به شما نگاه می‌کند، به زمین چشم می‌دوزید و سرتان را  بر می‌گردانید. دست از این کار بردارید و از نگاه دیگران فرار نکنید. ارتباط صرفن از طریق گفت‌وگو انجام نمی‌گیرد. قیافه و حالت‌های شما و مخاطب‌تان مهم هستند. البته در این زمینه زیاده‌روی نکنید و یک‌ریز به طرف مقابل‌تان خیره نشوید.

2– ترس‌تان را مهار کنید

در رویارویی با شرایط جدید دچار ترس و یا حتی وحشت می‌شوید. همه انرژی و افکارتان را صرف مخفی‌کردن عصبی بودن‌تان نکنید. در عوض سعی کنید حالت عصبی‌تان را به شکل عمل درآورید یعنی با طرف مقابل صحبت کنید و یا به سمتش بروید.

3– ارتباط برقرار کنید

مطمئنن آغاز گفت‌و گو با یک غریبه و یا حتی با یکی از همسایگان ساختمان به‌نظرتان مشکل می‌آید. به‌خودتان بگویید همه افراد زمانی‌که باید سر صحبت را با فرد دیگری باز کنند عصبی هستند. به جای آن‌که مدام به‌دنبال دوری از افراد باشید، خودتان را مجبور کنید تا با آنان ارتباط برقرار کنید. این عمل به شما اطمینان خاطر می‌بخشد و این امکان را فراهم می‌سازد تا بهترین روش‌ها را برای برقراری ارتباط پیداکنید.

4– دل به دریا بزنید

دل به دریا بزنید و در کشف محیط‌های جدید و کسب تجربیات جدید درنگ نکنید. رفته رفته قادر خواهید بود خودتان را به سرعت با موقعیت‌های جدید وفق دهید.

5– تقلید نکنید

مطمئنن گاهی اوقات تقلیدکردن از فردی که همواره از خودش مطمئن است، مفید است. با این‌حال، این تقلید حد و حدودی دارد. هر فرد بنا به شخصیت و استیل خاص خودش اعتماد به نفس‌اش را نشان می‌دهد. از این‌رو شما نمی‌توانید از روی رفتار دیگران تقلید کنید. به سبک خودتان عمل کنید.

6– خودتان را تأیید کنید!

محکم صحبت‌کردن الزامن نشانه اعتماد به نفس نیست، اما این عمل به شما کمک می‌کند تا خودتان را تأییدکنید و مطمئنن موثرتر از آن است که دست‌تان را جلوی دهانتان بگیرید و چیزی را زمزمه کنید. هم‌چنین هنگام صحبت‌کردن به چشمان مخاطب‌تان نگاه کنید و به طور مستقیم طرف مقابل‌تان را مخاطب قرار دهید.

7– اهداف غیرواقعی را انتخاب نکنید

آیا عدم‌اعتماد به نفس شما ناشی از آن است که مدام احساس می‌کنید که شکست می‌خورید؟ دست از تعیین اهداف دست نیافتنی بردارید! یکی از کلیدهای اعتماد به نفس واقع‌بینی است. شما باید قابلیت‌ها و به‌خصوص محدودیت‌هایتان را بشناسید! هدف‌تان را به مراحل کوچک میانی تقسیم کنید. پشت‌سرگذاشتن این مراحل کوچک به شما کمک خواهدکرد به اهداف‌تان جامه عمل بپوشانید، به شرط آن‌که محدودیت‌ها را رعایت کنید.

8– پیشرفت کنید

همواره برای دوری از شکست‌ها باید خطاها و اشتباها‌ت‌تان را بشناسید. و به‌گونه‌ای دقیق اشتبا‌هات گذشته را در زمینه کاری و یا در زندگی شخصی ارزیابی کنید. و با اجتناب از تکرار خطاهای گذشته، در جهت اصلاح و بهبود پیشرفت می‌کنید.

9– ورزش کنید

یک کلوب ورزشی نزدیک منزل‌تان انتخاب کنید. و بنا به سطحی که هستید (مبتدی، پیشرفته و …) ثبت‌نام کنید و سعی کنید با افرادی که با شما در یک سطح قرار دارند روبه‌رو شوید. خواهید دید پیروزی‌هایی که کسب می‌کنید به‌طور قطعی در مورد قابلیت‌هایتان به شما اطمینان خاطر می‌بخشند. با توجه به این‌که در مدت کوتاهی، خودتان از پیشرفت‌هایی که داشته‌اید متعجب خواهید شد.

منبع

  • همشهری‌آنلاین

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: ,