Saturday, 18 July 2015
29 September 2023
به بهانه «روز درختکاری»

«روزنگاشت / آینده زمین در دستان تو»

2013 March 05

محبوبه شعاع / رادیو کوچه

mahboobeh@koochehmail.com

درختان همیشه در زندگی ما تاثیر بسیاری داشته‌اند. قرن‌هاست که آدمی در سایه درختان از شدت گرما و تابش خورشید در امان مانده‌ است و از میوه‌های رنگارنگ‌اش بهره‌مند شده‌ است. آوای پرندگان که در لابلای شاخه‌های درختان، روح و جانمان را صفا بخشیده و قلبمان را مملو از خوشی و شادابی کرده است. در دل زمستان سرد نیز بار دیگر به مدد هیمه‌ای که از تنه درختان فراهم آورده‌ایم و آتشی که از آن افروخته‌ایم سرما و یخبندان را تاب آوردیم و اما بار دیگر این شکوفه‌های زیبای درختان هستند که به ما فرا رسیدن بهار دل‌انگیز دیگری را نوید می‌دهند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

این مقدمه‌ای بود تا یاد‌اوری کنیم که پانزدهم اسفندماه در تقویم خورشیدی با عنوان «روز درختکاری» نام‌گذاری شده است در این روز که یکی از روزهای هفته منابع طبیعی در ایران است، مردم به کاشت نهال تشویق می‌شوند و مراسمی به این منظور برگزار می‌شود. هر کسی از کوچک و بزرگ تلاش می‌کند تا با کاشتن نهالی در دل خاک، نقشی در پاکیزگی هوا و سرسبزی مناظر عمومی داشته باشد و با این کار، به پیشواز بهاری دل‌انگیز و با صفا می‌رود. به عبارتی روز درختکاری جشن دوستی انسان‌ها با طبیعت زیبا و با طراوت است.

20130305_derakhtkarey2_koocheh

این روز که معمولن در روزهای پایانی فصل زمستان و یا روزهای آغازین فصل بهار انتخاب می‌شود، در اغلب کشورهای جهان برای گرامی‌داشت گیاهان به عنوان روز درختکاری تعیین شده است. گفته شده که این روز برای نخستین بار توسط «جولیوس استرلینگ مورتون» از ایالت «نبراسکا» در تاریخ  دهم آوریل ۱۸۷۲ میلادی پایه‌گذاری شده است، که بعدها این روز در ایالات متحده به چهارمین جمعه آوریل، تغییر داده شد.

روز درختکاری در کشورهای جهان در روزهای مختلفی برگزار می‌شود در آفریقای جنوبی از یکم تا هفتم دسامبر  علاوه بر روز درختکاری، هفته‌ای نیز برای گرامی‌داشت گیاهان تعیین شده است. به طور مثال: در الجزایر این روز برابر بیست‌و‌هفتم اکتبر هر سال است، در استرالیا این روز برابر بیست‌و‌هشتم جولای برگزار می‌شود.

در بلژیک روز درختکاری برابر بیست‌و‌یکم مارس است. در برزیل این روز برابر بیست‌و‌یکم سپتامبر هر سال است، اما در کامبوج این روز برابر یکم ژوئن هر سال نام‌گذاری شده، در جمهوری آفریقای مرکزی این روز برابر بیست و‌دوم ژوئیه است.

20130305_derakhtkarey5_koocheh

در تایوان، چین و مقدونیه برابر با دوازدهم مارس، در کاستاریکا در پانزدهم ژوئن، در مصر این روز برابر پانزدهم ژانویه، در آلمان برابر با بیست‌و‌پنجم آوریل، در ژاپن برابر با بیست‌و‌نه آوریل و در هلند این روز برابر نخستین روز بهار بیست‌و‌یکم مارس یا نخستین روز پاییز بیست‌و‌یکم سپتامبر هر سال  برگزار می‌شود.

و در پایان باید یادآوری کرد که روز درختکاری بهانه‌‌ای است برای این که ما به محیط زیست احترام بگذاریم و آن را زنده نگه‌داریم و با کاشتن یک نهال کوچک، کشوری زیبا و آباد را مهیا کنیم.

خوب است به بهانه روز درختکاری یادی هم از «محمد تاجران» دوچرخه سوار، جهانگرد ایرانی بکنیم که بیش از شش سال است که با طی هزاران کیلومتر دور دنیا با شعار «ما به درختان نیازمندیم» به کاشتن درخت مشغول است.

20130305_derakhtkarey4_koocheh

دوچرخه سوار جهانگرد

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , ,