Saturday, 18 July 2015
28 September 2021
یک خوراک من‌درآوردی رنگین

«افسانه‌خانه/ ماهی-بری و سالاد»

2013 March 06

 افسانه هژبری/ رادیو کوچه

afsaneh@koochehmail.com

این خوراک رنگین یه جورایی من‌درآوردی و جهت روحیه دادن به ساکنین خانه و هم‌چنین به آشپز تهیه و ارایه شده. خیلی‌ هم ساده است و شاید شما نمونه‌های مشابه و بهترش رو بتونید اختراع کنید.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

مواد لازم برای دو نفر: چهار تکه‌ی بی‌ پوست و خار (فیله) ماهی‌ از نوع گوشت سفید و لطیف، مثل ماهی حلوا سفید اگه ایران هستید یا «تلا پیا» اگه خارج از این ایران هستید. دو پیاز بزرگ سفید‌، خلال خیلی‌ نازک شده. یک مشت پر «کرن‌بری» یا زغال اخته (هر کدوم که دسترسی دارید، منظور اینه که ترش‌‌مزه باشه). دو قاشق غذا‌خوری زرد چوبه. نمک و روغن به میزان لازم.

O

مواد لازم برای سالاد همراه: بچه اسفناج، آواکادو، گرپ‌فروت یا پرتقال، بادوم درسته خیسانده شده. و سس دل‌خواه که می‌تونه نمک و آبلیمو و روغن زیتون باشه.

طرز تهیه: قسمت یک خورده وقت‌گیر این غذا پیاز داغ گرفتنش هست، چون می‌خواهیم پیازش طلایی و ترد در بیاد، مثل پیازی که برای تزیین آش رشته درست می‌کنیم. راهش هم اینه که پیاز رو به مقدار کم در روغن زیاد و روی حرارت متوسط سرخ کنید و وقتی‌ رنگش رو به طلایی رفتن گذاشت، از روغن خارج کرده و در صافی فلزی جدا جدا از یکدیگر بریزید تا خشک بشه.

تکه‌های ماهی‌ رو خوب خشک کنید و نمک بزنید. روی سطحی، زردچوبه بپاشید و ماهی‌‌ها رو در زردچوبه بغلتانید. چند قاشق روغن در تاوه گرم کنید و هر دو طرف ماهی‌ها رو روی حرارت زیاد سرخ کنید تا برشته بشه. حرارت زیاد مهمه این‌جا، وگرنه ماهی‌ نرم می‌شه. ماهی‌ها رو به ظرف مناسب فر منتقل کنید. درون تاوه رو دستمال بکشید که زیادی زردچوبه و روغن در اون نباشه. بعد «کرن‌بری»‌ها رو در اون یه تفت کوتاه بدید.  پیاز داغ و «کرن‌بری» رو به روی ماهی‌ بریزید و بگذارید توی فر با حرارت ۲۵۰ درجه فارنهایت بمدت ده-پانزده دقیقه بمونه، فقط به اندازه‌ای که همه چیز دوباره گرم و آماده سرو بشه.

O

 تهیه سالاد‌هم که دیگه واضحه. قاچ‌های پوست گرفته گرپ فروت (یا پرتقال)، قاچ‌های به درازا بریده شده آوکادو رو روی بستری از برگ اسفناج بریزید و روش رو هم بادوم بپاشید و آخر سر هم سس. امیدوارم از این رنگ‌آمیزی لذت ببرید. 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , ,