Saturday, 18 July 2015
12 August 2020

«ثبت نخستین مورد بهبود یک کودک مبتلا به اچ آی وی»

2013 March 07

سینا رهنما/ رادیو کوچه

sina@koochehmail.com

 ساینس دیلی در گزارشی مستند نوشت نخستین مورد بهبود کامل در مورد یک کودک از اچ آی وی، ثبت شده‌است. تیم پزشکی بیمارستان جانز هاپکینز آمریکا موفق شده به‌طور کامل مراحل بهبود را ثبت کند که در جریان کنفرانس بررسی ویروس و معالجه در آتلانتای آمریکا، ثبت شد. کودک یاد شده، با اچ آی وی که از مادرش به ارث برده بود، به دنیا آمده بود.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

این کودک که در حال حاضر دو ساله است، در می‌سی‌سی‌پی به دنیا آمده بود و از زمان تولد، اچ آی وی مثبت بود که از همان زمان، استفاده از دارو برای او در دستور کار قرار گرفت. در 18 ماهگی، کودک دیگر دریافت دارو را کنار گذاشتند. وقتی برای 23 ماهگی کودک را برای چک آپ به بیمارستان بردند، هیچ نشانه و رد پایی از اچ آی وی در خون او نبود. شماری از تست‌ها و آزمایش‌ها این نتیجه را تایید کرده‌است.

20130703_Baby cured from HIV.koocheh

تیم پزشکی این کودک می‌گوید از زمان شروع، بنیادهای زیادی کمک مالی کردند تا بتوان تحقیق را دنبال کرد و با توجه به هم‌کاری تیمی، فعالیت خود را طبق یک برنامه ریزی، انجام دادند. پزشک این کودک می‌گوید تست‌ها به طور مشخص اچ آی وی مادر و کودک را ثبت کرده بود.

تنها مورد ثبت شده از بهبود اچ آی وی، مربوط به تیموتی براون یا «بیمار برلین» است که در سال 2006 در جریان درمان سرطان خون، پیوند مغز استخوان دریافت کرد و بعد از آن علایم اچ آی وی او به تدریج از بین رفت. حتا دیگر داروهای مرتبط با اچ آی وی را هم متوقف کرد.

اما روش جدید، طبقه دیگری در جامعه اچ آی وی را هدف می‌گیرد که نوع درمان آن‌ها متفاوت است. هرقدر دیگر روش‌ها هزینه سنگینی دارد اما این روش فقط روی داروهای مقابله با ویروس متمرکز شده است.

دکتر جانستون از تیم پزشکی بیمارستان جانز هاپکینز می‌گوید: «به نظر می‌رسد بهبود یاد شده فقط در پی استفاده از داروهای مقابله با ویروس بوده است و در حال حاضر مهم است که مکانیسم دفاعی این کودک را بررسی کرده و ببینیم چطور با بزرگ‌سالان متفاوت عمل می‌کند که توانسته بهبود را اجرا کند.»

این پرونده، شروع جریان بزرگی در مورد بهبود زنان اچ آی وی مثبت و باردار است و ممکن است به بهبود بیش‌تر کودکانی که با اچ آی وی مثبت به دنیا می‌آیند، منتهی شود.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,