Saturday, 18 July 2015
02 April 2020
کوچه سلامتی

«لوزه و آدنویید، بدهی یا دارایی»

2013 March 08

دکتر آویده مطمئن فر / رادیو کوچه

avideh@koochehmail.com

«لوزه‌ها» و «آدنویید» بخشی از سیستم ایمنی بدن هستندکه خط اول دفاع بدن را تشکیل می‌دهند. آن‌ها  از ورود باکتری‌ها و ویروس‌ها که معمولن از طریق دهان یا بینی وارد بدن می‌شوند جلوگیری می‌کنند  اما گاهی اوقات آلوده می‌شوند. بعضی اوقات لوزه‌ها بیش‌تر به یک بدهی شبیه هستند تا یک دارایی و ممکن است باعث انسداد راه‌های هوایی و یا عفونت‌های مکرر باکتریایی شوند. در هر حال این متخصصین گوش و حلق و بینی هستند که می‌توانند به‌ترین گزینه درمانی در این مورد را تعیین کنند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

لوزه و آدنویید شبیه به گره‌های لنفاوی یا غدد لنفاوی موجود در گردن، کشاله ران و زیر بغل هستند ولی در‌واقع  لوزه‌ها دو توده گرد واقع در پشت گلو هستند. آدنوییدها در بالای گلو در پشت بینی و سقف دهان یا کام نرم واقع شده‌اند و از طریق دهان یا بینی بدون ابزار خاص قابل رویت نیستند.

رایج‌ترین مشکلاتی که لوزه‌ها و آدنوییدها را تحت تاثیر قرار می‌دهد عفونت‌های مکرر بینی و گلو  است که گسترش قابل توجه آن باعث انسداد بینی و مشکلات تنفس، بلع، و خواب می‌شود.

آبسه اطراف لوزه‌ها، ورم لوزه مزمن، و عفونت‌های لایه‌های درونی لوزه‌ها که باعث تولید بوی بد و رسوبات سفید می‌شوند، هم چنین می‌تواند لوزه‌ها و آدنویید‌ها را تحت تاثیر قرار دهد و موجب درد و تورم شوند. سرطان لوزه، با این‌که بسیار غیر معمول است، نیاز به تشخیص زودهنگام و درمان تهاجمی دارد.

20130308_Avideh_KoochehSalamati_Tonsils_Pic1

اگر شما یا فرزندتان علایم رایج عفونت یا بزرگی لوزه‌ها و آدنویید را تجربه می‌کنید، باید با یک پزشک مشورت کنید. علایم گوش، بینی، گلو، سر و گردن باید توسط پزشک بررسی شود. او ممکن است با یک آینه کوچک و یا یک ابزار قابل انعطاف چراغ دار برای دیدن این مناطق استفاده کند.

البته روش‌های دیگری نیز برای بررسی لوزه‌ها و آدنویید استفاده می‌شود. تاریخه پزشکی فرد، معاینه فیزیکی، نمونه برداری و پرورش آن از گلو یا همان تست استرپ که برای تعیین عفونت گلو مفید است، اشعه ایکس برای تعیین اندازه و شکل آدنویید، تست خون برای تشخیص عفونت‌هایی مانند مونونوکلئوز،و مطالعه خواب برای تعیین این‌که آیا اختلال خواب به دلیل بزرگی لوزه‌ها و آدنویید است از روش‌های تشخیص اختلالات لوزه‌ها و آدنوییدها به شمار می‌روند.

التهاب لوزه‌ها به علت عفونت لوزه‌ها رخ می‌دهد. یکی از نشانه‌های این عفونت، تورم لوزه‌ها است. رنگ قرمزتر از لوزه طبیعی، وجود یک پوشش سفید یا زرد رنگ روی لوزه‌ها، تغییر صدای خفیف به علت تورم، گلو درد، گاهی با درد گوش، بلع دردناک، گره‌های لنفاوی یا غدد متورم در گردن، تب و بوی بد دهان از علایم دیگر عفونت لوزه‌ها به حساب می‌روند.

 اگر کودک یا فرد بزرگ سال علایم عمومی عفونت یا بزرگ شدن لوزه‌ها را تجربه می‌کند ممکن است تنفس از طریق بینی سخت شود. اگر لوزه‌ها و آدنویید بزرگ باشند تنفس در هنگام خواب ممکن است مختل شود. تنفس از طریق دهان به جای بینی، صدای مسدود شده زمانی که فرد صحبت می‌کند، آبریزش بینی مزمن، تنفس پر سر و صدا در طی روز، عفونت‌های گوش، خروپف در شب، بی‌قراری  هنگام خواب و آپنه خواب از دیگر علایم بزرگ شدن لوزه‌ها و آدنویید هستند.

عفونت‌های باکتریایی لوزه‌ها، به ویژه آن‌هایی که ناشی از استرپتوکوک هستند، اول با آنتی‌بیوتیک درمان می‌شوند. برداشتن لوزه‌ها و یا آدنوییدکتومی ممکن است در صورتی که عفونت مکرر علیرغم درمان آنتی بیوتیک و اشکال در تنفس وجود داشته باشد توصیه شود. انسداد تنفس باعث خروپف هنگام خواب و اختلال خواب می‌شود. چیزی که می‌تواند به خواب آلودگی در طی روز و حتا مشکلات رفتاری و عمل کرد در مدرسه در برخی از کودکان منجر شود.

عفونت مزمن آدنوییدها می‌تواند به سایر مناطق مانند مجرای استاش یعنی مجرای بین پشت بینی و داخل گوش تاثیر گذارد و منجر به عفونت گوش و تجمع مایع در گوش میانی و از دست دادن شنوایی موقت شود. مطالعات نشان داده است که آدنوییدکتومی می‌تواند به بهبود وضعیت برخی از کودکان مبتلا به درد مزمن با تجمع مایع در گوش میانی کمک کند.

در بزرگ‌سالان، احتمال ابتلا به سرطان ممکن است دلیل دیگری برای برداشتن لوزه‌ها و آدنوییدها باشد. در برخی از بیماران، به ویژه افراد مبتلا به مونونوکلئوز عفونی، بزرگ شدن بیش از حد لوزه‌ها و آدنوییدها ممکن است مانعی بر راه‌های هوایی ایجاد کند.

صحبت درباره احساسات کودکی که باید عمل جراحی لوزه را داشته باشد و به او اطمینان بخشیدن که سالم‌تر خواهد شد بسیار مهم است. تا جای ممکن باید کودک را قبل و بعد از جراحی همراهی کرد و به او گفت که باید انتظار کمی درد پس از عمل جراحی را داشته باشد. هم چنین باید به کودک اطمینان بخشید که  این عمل جراحی هیچ بخش مهمی از بدن او را حذف نمی‌کند، و او خود را زیاد متفاوت تر از قبل احساس نخواهد کرد. صحبت با یک دوست که این عمل را گذرانده است نیز می‌تواند  به کودک کمک کند.

در صورت امکان، به‌تر است که لوزه‌ها برداشته نشوند زیرا به‌تر است که یک سنگر مهم علیه تهاجم‌های میکروبی از بدن خارج نشود

در هر حال به مدت حداقل دو هفته قبل از هر گونه عمل جراحی، بیمار باید از مصرف آسپیرین یا داروهای دیگر حاوی آسپیرین خودداری کند. کودکان در هر حال به علت خطر ابتلا به سندرم ری نباید هیچ وقت آسپرین مصرف کنند و به احتمال قوی برای جلوگیری از تداخل با لخته شدن خون، قبل از عمل جراحی، بیمار باید از مصرف داروهای دیگر نیز خودداری کند.

مشکلات بعد از عمل جراحی برداشتن لوزه‌ها یا آدنوییدکتومی ممکن است شامل مشکلات بلع، استفراغ، تب، گلو درد، و درد گوش باشد. گاهی اوقات، خونریزی از دهان یا بینی نیز ممکن است بعد از عمل جراحی وجود داشته باشد.

به نظر من به عنوان یک استئوپات، علل اصلی این التهاب یا تغذیه نامناسب با مصرف بیش از حد تنقلات قندی و لبنیات است یا ریفلاکس معده به مری که باعث رسیدن اسید معده به مری و تحریک پشت گلو و لوزه‌ها می‌شود. بنابر این باید سیستم ایمنی بدن را با رژیم غذایی مناسب تقویت کرد.  عمومن مس در دوز هومئوپاتیک، عصاره دانه گریپ فروت، اشیناسهecchynacée  و غرغره کردن کلاندولاCalandula  بسیار موثر است. برای رفلکس معده به مری نیز می‌توان علاوه بر درمان اوستئوپاتیک معده با یک نتوروپات یا متخصص تغذیه برای یک رژیم غذایی مناسب برای کاهش علایم و تعادل بیش‌تر سیستم گوارش مشورت کرد.

در پایان به خاطر بسپارید که در صورت امکان، بهتر است که لوزه ها برداشته نشوند زیرا بهتر است که یک سنگر مهم علیه تهاجم‌های میکروبی از بدن خارج نشود.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,