شنبه, ۲۷ تیر ۱۳۹۴
30 August 2016
قصه‌های ما، از رویا تا واقعیت

«توبه‌کار»

۱۳۹۱ اسفند ۲۰
شهره شعشعانی / رادیو کوچه

آنا ماریا ماتوته (Ana María Matute) نویسنده‌ی نام‌آشنای اسپانیایی در 26 جولای 1926 متولد شد. در چهار سالگی به عفونت کبدی خطرناکی مبتلا شد و برای گذراندن دوران نقاهت او را نزد پدربزرگ و مادربزرگش به مانسیلا دو لا سی‌یرا فرستادند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

زندگی روستاییان این نواحی به گفته ماتوته او را در کودکی سخت تحت تاثیر قرار داد. این تاثیر در آثاری مثل«داستان‌هایی درباره آرتامالیا (anthology Historias de la Artamila) که در 1961 به چاپ رسید به روشنی دیده می‌شود. ماتوته تقریبن ده ساله بود که در 1936 جنگ داخلی اسپانیا آغاز شد و این رویداد تاریخی بیش‌ترین تاثیر را بر نوشته‌های او گذاشت. در آثار ماتوته نه تنها جنگ میان دو جناح درگیر، بلکه تنش‌های درون تشکیلاتی جناح‌ها نیز به خوبی بازتاب یافته است.

9March2013-Ghesseha-Shohreh-Tobeh-Kar

با پایان جنگ و استقرار حکومت استبدادی فرانکو که تا سال 1975 قدرت را قبضه کرد ماتوته به تدریج در عرصه بین‌المللی شناخته شد و جایگاه درخوری به عنوان یک نویسنده مطرح و صاحب‌نظر به دست آورد.

شماری از مضمون‌های داستانی ماتوته که به طور مکرر در آثار این دوران او مطرح می‌شود؛ خشونت، بیگانگی، فلاکت و به ویژه از دست رفتن معصومیت‌هاست. ماتوته در حال حاضر استاد دانشگاه است. او تاکنون سفرهای متعددی به ایالات متحده داشته و در دانشگاه‌های مختلف این کشور سخنرانی کرده‌است. ماتوته در جریان تجزیه و تحلیل‌های تیزبینانه‌ی خود در این بخش از فعالیت‌های اجتماعی‌اش در ضمن نشان می‌دهد که معصومیت هرگز به کلی از صفحه‌ی خاطر بشر زدوده نمی‌شود و بقای انسان در هر نسلی منوط به بازتولید این خصیصه‌ی اخلاقی است.

ماتوته در سال 2010 جایزه معتبر سروانتس (Cervantes Prize) را برای یک عمر فعالیت ادبی به دست آورد.

داستان «توبه‌کار» از مجموعه «پسری در سطل آشغال مک‌دونالد» توسط مصطفی معزی به فارسی برگردانده شده است.

موسیقی متن:

MERCADANTE: Flute Concerto No. 2 in E minor Op 57

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,