Saturday, 18 July 2015
03 October 2023
دخالتی در حادثه کهریزک نداشتم

«اعتراض سعید مرتضوی به صلاحیت رییس دادگاه»

2013 March 10

خبر / رادیو کوچه

روز یک‌شنبه بیستم اسفند ماه، پس از پایان دومین جلسه‌ی رسیدگی به اتهام‌های سه قاضی تعلیقی کهریزک که در شعبه ٧۶ دادگاه کیفری استان تهران و به ریاست «قاضی مدیر خراسانی» برگزار شد،‌ «سعید مرتضوی» متهم اصلی پرونده، صلاحیت دادگاه را رد کرد.

به گزارش «خبرگزاری مهر»، «سعید مرتضوی» بعد از پایان دادگاه در جمع خبرنگاران گفت: «در دفاعیات خود سه ایراد را به صلاحیت دادگاه وارد کردم. نخست اینکه عمل معاونت و مباشرت باید در یک دادگاه رسیدگی می شد. همچنین موضوع در حدی نبود که پنج قاضی به آن رسیدگی کنند. آخرین ایرادی که به آن گرفتم عدم صلاحیت رییس دادگاه بود».

20130114-saeid-mortazavi-koocheh

مرتضوی درباره اتهام مشارکت در بازداشت نیز گفت: «انتصاب اتهام مشارکت به کسی داده می‌شود که در آن موضوع دخالت داشته باشد. در آن زمان من برای دفاع از تز دکترا در مرخصی بودم. قاضی دستور بازداشت دهنده و تایید کننده نیز دو نفر بودند».

«سعید مرتضوی» در مورد دلیل غیرعلنی برگزار شدن دادگاه گفت: «این موضوع به تشخیص رییس دادگاه است و تعیین نوع دادگاه به عهده طرفین پرونده نیست. من خودم را برای دفاع علنی آماده کرده بودم و دلم می‌خواست مردم بدانند قضات کوچکترین دخالتی در حادثه کهریزک نداشتند؛ این اتهامات فقط برمبنای اغراض سیاسی بوده است. من و همکارانم هیچ دخالتی در این حادثه نداشته‌ایم».

وی با بیان این‌که غیرعلنی شدن دادگاه به ضرر قضات بوده است گفت: «متاسفانه افکار عمومی در جریان پرونده قرار نگرفتند. امیدواریم که ریاست دادگاه اجازه دهد مردم از دفاعیات ما مطلع شوند زیرا  در این چهارسال خانواده شکات مرتب در رسانه‌ها علیه ما اظهار نظر کرده‌اند ولی ما از دفاع محروم بودیم. ما ترجیح می‌دادیم دادگاه به صورت علنی برگزار می‌شد اما در جایگاهی نیستیم که در این رابطه اظهارنظر کنیم».

بیشتر بخوانید:

«فرزندان ما با شهاب‌سنگ کشته شدند»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,