Saturday, 18 July 2015
09 August 2020
اندیشه‌گار

«محدودیت درآمد برای مدیران ارشد در سوییس»

2013 March 13

سینا رهنما / رادیو کوچه

sina@radiokoocheh.com

این هفته در سوییس، رفراندومی به رای گذاشته شد و اکثریت مردم به آن رای دادند. بر اساس این رفراندوم، سقف درآمدی برای مدیران ارشد در نظر گرفته خواهد شد که بیشتر آن نتوانند برای خود درآمد و منافع کسب کنند. این طرح محدود به شرکت‌های داخلی خواهد بود که البته شرکت‌های تجاری بسیار بزرگ و پرسودی دارد، از جمله، نستله.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

طبق این طرح جدید که به نام «توماس مایندر» از تاجران و بازرگانان نامگذاری شده، سهامداران هر شرکت علاوه بر داشتن حق سهامداری، درآمد و پاداش های ویژه مدیران را مدیریت می‌کنند و هیچ‌کس دیگر نمی تواند برای خود و تیم همراهش، درآمدهای میلیاردی دست و پا کند یا در موقع مواجهه با تصمیم‌های غلط، به راحتی از آن شانه خالی کند.

20130305_Sina_Swiss cap on exec income_pic

برای کسانی که از این طرح تخلف کنند، مجازات جزای نقدی و زندان هم در نظر گرفته شده است. طرح یاد شده با توجه به گذر از رفراندوم، به دولت فرستاده شده و قوانین آن تهیه شده و برای تصویب به پارلمان سوییس خواهد رفت.

این رفراندوم در حالی در در سوییس رای آورده که پارلمان اروپا هم در حال تهیه طرحی برای تصویب است. طبق پیش نویس این طرح، قرار است بانک داران اتحادیه اروپا مجاز نباشند بیش از دو برابر حقوق خود، مزایا بگیرند. این کار برای دور زدن مزایا و پاداش‌هایی است که خارج از قوانین استخدامی است.

طبق پیش نویس این طرح، قرار است بانک داران اتحادیه اروپا مجاز نباشند بیش از دو برابر حقوق خود، مزایا بگیرند. این کار برای دور زدن مزایا و پاداش‌های خارج از قوانین استخدامی است.

از پنج سال پیش و شکل‌گیری بحران اقتصادی در آمریکا و اروپا، برخی کشورها قوانین سختگیرانه‌تری برای تجارت و مدیران بانکی در نظر گرفته‌اند، از جمله فرانسه. ولی آمریکا که بحران از آن جا شکل گرفت، حاضر به تغییر قوانین تجاری خود نبوده و هرگونه فشار برای قانونمند کردن درآمد و تجارت را، «اروپایی و کمونیستی» می داند. دست‌کم آن دسته از تندروهایی که حاضر به هیچ گونه تغییری نیستند، این ادبیات را استفاده می کنند.

در مقابل منتقدان می گویند فشار بر روی قشر تاجر و بازرگان، باعث وارد شدن لطمه به بازار کار می شود و ممکن است روند اقتصادی و استخدامی را با کندی روبرو کند. اما در پی هر حرکتی، قاعدتن واکنشی هم در پیش است. وقتی بازار تجارت از کنترل خارج شود، عواقبی هم باید در کار باشد که در سوییس با آن همه شرکت تجاری بزرگ، این گام نمونه‌ای خواهد بود که هنوز عواقب آن مشخص نیست. شاید باعث شود این شرکت‌ها ثبت خود را از کشور سوییس خارج کرده و به جای دیگری منتقل کنند. انتقاد اصلی به این طرح این است که فشار اجباری به بازار، همان راه عبثی است که کمونیسم سعی کرده پیشتر آن را بپیماید و در آن شکست هم خورده است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,