Saturday, 18 July 2015
21 September 2020
تازه‌های موسیقی زیرزمینی، بخش نخست

«غیر مجاز»

2013 March 13

نویسنده: خسرو کیان‌راد

اجرا: حسین میرزاقلی، امیر فاخر / رادیو کوچه

سلام. این‌جا رادیو کوچه است و شما قسمت نخست ِ برنامه «غیرمجاز» رُ می‌شنوید. البته این برنامه غیرمجاز نیست، و فقط اسمش اینه. قراره تو این برنامه آواهای زیرزمین رو تو کوچه‌های شهر جاری کنیم. حرف اونایی که عمری تو تنهایی با چهاردیواری خودشون حرف زدن رو به گوش شما برسونیم و از خشم و شادی، نفرت و بغض و حتا هذیوناشون باخبرتون کنیم.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

****

این‌جا می‌خوایم از دخترا و پسرایی بگیم که آوازی سخت دارنُ با دهانی پُر از خورشید ُچخماق می‌خونن. جوونایی که سرخوردگی‌هاشونُ فریاد می‌زنن. نسلی که از گلوی گیتاربرقی ضجه می‌زنه. هیجاناشُ با نغمۀ سازهای یاغی قسمت می‌کنه و زخماش ُ با نُتای سکوت میشمره. جوونای دگرخواهی که برای گریز از هفت‌خوان ِ مجوز و تیغ ِ سانسور به زیرزمین‌ها پناه آوُردن یا به کشورای دیگه کوچ کردن.

music-listening-underground

این موسیقی مخاطبای خاص ِ خودشُ داره که شمارشون بین جوونای ایرانی کمم نیس.

این‌جا از موسیقی آلترناتیو می‌گیم. از شاخه‌های مختلف راک می‌گیم، از جَز و بلوز می‌گیم و جیپسی وُ کانتری و ُفیوژن که از رقص ِ سرانگشت جوونای ایرانی روی سیمای سازایی شکل گرفته که با تپش ِ قلب ِ تک‌تک ِ این بچه‌ها تو لحظه‌های سرخوشی و بلاتکلیفی کوک شده.

پس با ما باشید تو شب‌نشینی نُت‌ها، هر هفته، رادیو کوچه با نغمه‌ها و آواهای غیرمجاز توی برنامۀ غیرمجاز.

****

«غیرمجاز» قراره برنامه‌ای هفتگی باشه ولی نخستین قسمت رُ  با دو هفته اول اسفندماه ١٣٩١ شروع می‌کنیم تا کم‌کم به روال هر هفته برسیم. ما در هر برنامه جدای از تک‌آهنگا و آلبوم‌های تازه‌منتشر شده، شما رو از اجراهای مختلف این بچه‌ها در سرتاسر دنیا آگاه می‌کنیم و همچنین در هر برنامه به معرفی یکی از این گروه‌ها یا هنرمندان می‌پردازیم و اگه امکانش فراهم شد هر ماه یک گفت‌وگو نیز با این دوستان ترتیب می‌دیم. خلاصه به همه زیرزمینا سرک می‌کشیم تا آوای گربه‌های ایرانی رو به گوش‌تون برسونیم. پس هر هفته با ما باشید در دقایقی پر از موسیقی و هیجان. ما شما رو به ضیافت ِ سازها در رادیو کوچه دعوت می‌کنیم.

****

برنامِۀ غیرمجاز رو از رادیو کوچه می‌شنوید. برنامه‌ای که به تازه‌های موسیقی زیرزمینی می‌پردازه. اگر تک‌آهنگ یا آلبوم جدیدی منتشر کردید می‌تونید مشخصات اونُ به همراه تاریخ انتشار به ایمیل gheiremojaz@koocheh.com برای ما بفرستید. یا به صفحۀ فیس‌بوک ِ ما سر بزنید که می‌تونید آدرسشُ از سایت رادیو کوچه پیدا کنید. و از این راه ما رُ از فعالیت‌های موسیقیایی‌تون باخبر کنید. تمام ِ آهنگایی که لابه‌لای برنامه پخش می‌شه از کارای همین جوونای ایرانیه.

underground-music

****

تو برنامه امروز از شهر بهار نارنج، شیراز به سرزمین نخل‌ها یعنی خوزستان می‌ریم ، از اون‌جا راهی آمریکا و اروپا می‌شیم و سفر می‌کنیم به لندن، گوتنبرگ، آمستردام و تهران تا شما رو از اجراهای زنده باخبر کنیم. دست آخر نیز با یه گروه در تهران آشناتون می‌کنیم که اسمش یه جورایی نوستالژیمونُ قلقلک می‌ده.

****

آثار هفته:

اما اولین آهنگی که امروز پخش می‌کنیم کار تازه‌ای از سینا سبک‌روحه به نامِ «ای کاش». از سینا پیشتر ترانۀ «به یاد ِ شیراز» رُ شنیده بودیم که کلی ما رُ  با خودش به کوچه پس‌کوچه‌های شیراز برد.

حالام می‌خوایم باز به شیراز بریم ببینیم این‌بار سینا چه آرزوهای دراه؟    ای کاش….

****

ترانۀ «ای کاش» ُ شنیدید که از حنجره سینا سبک‌روح بیرون می‌یومد. اما دوستانی که در ساختن این آهنگ سینا رُ همراهی کردن کیا بودن؟ سیروس مهاجری گیتار بیس زده،  محسن مرشد، گیتار الکتریک و آکوستیک، تنظیم آهنگ با آرمان اخوان بوده و ضبط کار هم زیرنظر کامیار بهبهانی صورت گرفته. باشد که گوش‌هایتان محظوظ شده باشد.

اما از شیراز به خوزستان می‌ریم ببینیم تو زیرزمینای گرم اون‌جا چه خبره. بچه‌های گروه راک ِ «سیزیف» که پیشتر ترانه‌ای با نام «حسرت» منتشر کرده بودن، حالا دومین آهنگشونُ با نام «ناامید» بیرون دادن.

پس با هم گوش می‌کنیم به یه آهنگِ غیرمجاز ِ دیگه:

****

بله، این هم ترانه «ناامید» بود، کاری از گروه «سیزیف» که تشکیل شده از

مهرداد بهراد، (گیتار الکتریک)، کورش بهراد، (وکال و کلارینت)، رضا محمدزاده (درامز)، مهرداد رحیمی (گیتار)، رضا جعفری (بیسیست و بک وکال). امیدوارم لذت برده باشید.

اما آهنگ بعدی کاریه با نام «خاکستری» از بهروز زندی‌توسل. ترانه و موسیقی این ترانه از بهروزه. ویولن رُ سپیده اصغرزاده زده، فرشاد پاسدار نوازنده گیتار بوده، به همراه پیانو، گیتار و صدای بهروز. خاکستری……

****

هم‌کوچه‌های عزیز، بهروز زندی‌توسل بود و ترانۀ خاکستری. آهنگ بعدی برنامه، کاریه به نام «سکوت» از سارا نایینی که به تازگی منتشر شده. سکوت، ترانه‌ای داره از بهروز کشاورز، با موسیقی فرزاد دهقان و تنظیم ماهیار رضوان. بشنویم سکوت رُ با صدای سارا نایینی . این شما و این سکوتِ سارا نایینی:

****

ما در برنامه بعد مفصل به آهنگ‌هایی می‌پردازیم که دوستان وعدۀ انتشارشونُ در هفته‌های آینده دادن یا شاید تا وقتی که این برنامه واسه پخش آماده می‌شده منتشر شدن، برای نمونه منتظر کار «لذت» از گروه آکواریوم در اوکراین هستیم. همچنین ترانه به کوالالامپور می‌ریم تا ترانۀ «غزل» از مازیار خاوجیان و پیمان حاتمی رُ بشنویم. به هامبورگ هم سر می‌زنیم ببینیم آهنگ جدید نازنین اوج آماده شده یا نه. البته که بچه‌های ایران رُ هم تنها نمی‌ذاریم.

****

آلبوم‌های هفته:

آلبوم «آقای بنفش» از گروه «پالِت» Pallet)) یکی از  آلبوم‌هایی بود که هفته گذشته توسط موسسه ماه‌ریز به بازار فرستاده شد. آقای بنفش آلبومیه تو حوزۀ موسیقی تلفیقی، شامل یازده ترک. اعضای گروه و بچه‌هایی که در تولید این آلبوم زحمت کشیدن اینا بودن:

داریوش آذر (نوازنده کنترباس)
روزبه اسفندارمز (نوازنده کلارینت)
کاوه صالحی (نوازنده گیتار)
حسام‌الدین محمدیان‌پور (نوازنده پرکاشن، آکاردئون و بنسوری)
مهیار طهماسبی (نوازنده ویولنسل(
امید نعمتی (خواننده(

همچنین آلبوم تازه‌ای از گروه «رادیو تهران» تو راهه که منتظره این کار  علی عظیمی و بر و بچه‌های رادیوتهران نیز هستیم.

****

اجراهای هفته:

جدای از تک‌آهنگ‌ها و آلبوم‌های جدید هر هفته، ما شاهد کنسرت‌ها و اجراهای زنده‌ای نیز چه درون و چه بیرون از ایران هستیم. ابتدای برنامه اعلام کردیم که بخشی از «غیرمجاز» ِ هر هفته به اخبار این اجراها اختصاص داره.

                                                        ****

در طول دو هفتۀ اول اسفند کنسرتای زیادی داشتیم که به برخی از اونا اشاره می‌کنیم.

26 فوریه، عبدی بهروانفر تو لندن اجرا داشت.

سوم مارس، شاهین نجفی در ادامه تور اروپایی خودش در شهر گوتنبرگ سوئد اجرای زنده داشت. و همچنین هشتم مارس در آمستردام ِ هلند.

اما در ایران، دهم اسفند، در هفته موسیقی تلفیقی تهران، گروه «پالِت» روی صحنه رفت.

10 و 11 اسفند آموزشگاه هَترا در تهران شاهد یه اجرای پژوهشی از بچه‌های گروه «کلم» بود.

13 اسفند دوستداران گروه «بی‌بند» تونستند در تالار فارابی ِ دانشگاه هنر ِ تهران اجرا زنده‌ای از این گروه رو ببینن.

و  سرانجام  14و 15 اسفند در  تهران دو کنسرت داشتیم. یکی از شهرام شعرباف در اریکه ایرانیان و دومی از دارا دارایی در فرهنگسرای نیاوران.

در برنامۀ بعدی اخباری از اجراهای نیمۀ دوم اسفندماه براتون خواهیم داشت. به ویژه از اجرای تجربی تهران و روی صحنه رفتن گروه‌های چون مانوها، زاراک، تندر، کامنت، نایما و همچنین پویا نیک‌پور، هومن اژدری و دیگران.

                    ****

معرفی هفته: «گروه آکولاد»

خُب همون‌طور که گفتیم قرار بر اینه که هر هفته یه گروه یا یه هنرمند ایرانی ِعرصۀ موسیقی زیرزمینی رو معرفی کنیم. گروهی که برای نخستین برنامۀ غیرمجاز انتخاب شده گروهیه که اسم آوانگاردش ما رو به این سمت برد تا اولین گزینۀ ما باشه: گروه آکولاد، که اسمش ما رو به یاد روزای دبستان و اولین حرف الفبای فارسی میندازه.

اعضای گروه آکولاد از:

حامد بابایی: نوازنده گیتار

محمد عاشوری: گیتار بیس

نسترن غفاری: ویولن

اردشیر جُفره: پرکاشن، درامز

فربد شیرمحمد: ملودیکا، پیانو، آکاردئون

دانیال ایزدی: گیتار، هارمونیکا، صدا  تشکیل شدن.

     ****

بچه‌های آکولاد تا حالا دو اجرا داشتن که اولی 11 آبان 1391 در آموزشگاه موسیقی هنگام و

دومی پنجم و ششم بهمن 91 تو آموزشگاه هَترا بوده.

همچنین تا حالا دو آهنگ رسمی از آکولاد منتشر شده:

راسکُلنیکوف و اسباب‌کشی

امروز برا‌تون آهنگ ِ اسباب‌کشی رو پخش می‌کنیم که ملودیش از دانیال ایزدیه، با ترانه‌ای از فربد شیرمحمد.

«بوق می‌زنه و سنگین‌تر می‌کنه با بوقش این صبح سگی رُ …..»:

****

 

«اسباب‌کشی» کاری از گروه آکولاد رُ شنیدید. ای داد که فرصت ما کمه و نمی‌شه همۀ آثار تولیدشده تو این حوزه رو پخش کرد اما سعی می‌کنیم  اغلب آثارُ معرفی و دست‌کم تعدادی از اونا را پخش کنیم. شما هم می‌تونید به ما کمک کنید و آثار جدیدتونُ به آدرس

gheiremojaz@koocheh.com بفرستید تا اونا رُ به گوش اهالی کوچه برسونیم.

خانم‌ها و آقایان این بود نخستین برنامه «غیرمجاز»، کار مشترک خسرو کیان‌راد (نویسنده متن)، حسین میرزاقلی و امیر فاخر (گویندگان) از رادیو کوچه. سپاس از شما که هم‌راه بودید و هم‌ترانه. تا غیرمجازی دیگه، ساز  ِدلتون میزون و پُرتپش. بخون آوازه‌خون….

*****

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,