شنبه, ۲۷ تیر ۱۳۹۴
30 August 2016
دایره‌ی شکسته

«به دنبال چه کسی آن بیرون می‌گردیم»

۱۳۹۱ اسفند ۲۷

مهشب­ تاجیک / رادیو کوچه

در نارضایتی­هایی که از زندگی داریم هیچ عنصری شایع­تر از این نیست که احساس کنیم در جوانی شریک زندگی نامناسبی انتخاب کرده­ایم. در این شرایط گرفتار این خیال می­شویم که جایی در زندگی کسی وجود دارد که مرهم تمام دردهای ماست و ما اگر او را پیدا کرده بودیم می­توانستیم خود را از تمام آلاممان نجات دهیم.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

به همین سبب بخش قابل ملاحظه­ای از بی­وفایی­ها به اتفاق می­افتد که نشانه­ی عدم رضایت ما از زندگی کنونی­مان با شخصی خاص است.

در جامعه­هایی که شعار غالبشان در زمینه­ی زندگی زناشویی، تک همسری است، حدود نیمی از افراد متاهل خیانت را تجربه می­کنند.

در جامعه­هایی که شعار غالبشان در زمینه­ی زندگی زناشویی تک همسری است ارقام نشان از این دارد که حدود نیمی از افراد متاهل خیانت را تجربه می­کنند و دورویی در سطح بالایی از جامعه به چشم می­خورد.

این مسئله همچنین نشان از این دارد که ما از زندگی مشترک خود ناراضی هستیم و آن بیرون دنبال یک چیز خاص می­گردیم. سوای از مسئله­ی تنوع­طلبی آن­چه در جستجویش هستیم نوعی اطمینان خاطر دادن به خودمان است. کسب تضمین و این­که گاهی این اقدامات لذت­جویانه واکنشی است که به ترسی که از محیط و اطرافمان و شرایط داریم نشان می­دهیم. وقتی احساس می­کنیم که دچار بیهودگی و یا ناممکن بودن می­شویم سعی می­کنیم با این برخورد اشتیاق­مان را برای بازگشت و رجعت به چیزهایی که از دست داده­ایم تقویت کنیم و زنده نگهداریم. دست زدن به تجربیاتی که این احساس را تقویت می­کند برای این است که به خودمان ثابت کنیم می­توانیم همیشه جذابیت و جوانی خود را حفظ کنیم و در این میان چه راهی بهتر از این که ما این جذابیت را با فردی دیگر در میان بگذاریم؟

20130317- dayereye shekaste- Tajik- on biroon donbale che miagardi 1

در این میان بسیاری از مشکلات کنونی ما به فرایند طی شده­ی بلوغ­مان برمی­گردد. بلوغ اگر به شکلی سالم رخ دهد ما را به این باور خواهد رساند که موجودی منحصربه­فرد هستیم که می­توانیم خویشتن خویش را دوست داشته باشیم. اما واقعیت این است که این یک موقعیت آرمانی است که برای کمتر کسی رخ می­دهد.

افراد به بزرگسالی که می­رسند به دنبال کسی می­گردند که آن­ها را بدون قید و شرط دوست داشته باشد

افراد به بزرگسالی که می­رسند به دنبال کسی می­گردند که آن­ها را بدون قید و شرط دوست داشته باشد و چون چونین مسئله­ای متوقع بودن بیش از اندازه از افراد است مشکلات به­وجود می­آیند و به ندرت شرایطی پیش می­آید که تایید و تصدیق مورد نیاز ما به طور کامل حاصل شود و منبع بسیاری از نارضایتی­های زندگی­های مشترک همین حضور خاموش است. در واقع آن­چه میان افراد یک زندگی مشترک با نام عشق نامیده می­شود، بیشتر نوعی قرارداد نانوشته برای ارائه­ی خدمات است.

این توافق تلویحی در افراد مختلف با فکرها و نگرش­های متفاوت نمودهای گوناگونی هم دارد اما به اصل قضیه که همان پایبندی به مفاد قرارداد است خدشه­ای وارد نمی­شود. در مواردی که کم هم به چشم نمی­خورد توقعات افراد تغییر می­کند و این تایید خواستن مرزهایی فراتر از قبل پیدا می­کند و به این شکل رقابت و دلخوری وارد عرصه­های مختلف زندگی می­شود.

20130317- dayereye shekaste- Tajik- on biroon donbale che miagardi 2

در این میان افرادی که با هم در زیر یک سقف مشترک هستند به این نتیجه می­رسند که کسی قدرت را دو دستی تقدیم نمی­کند و این مسئله­ای است که باید برایش مبارزه کرد و این طرز تفکر به طور حتم نسخه­ی مناسبی برای نزدیکی و صمیمیت نخواهد بود. زندگی­ها به میدان­های جنگ تبدیل می­شود و بی­وفایی­های افراد را سوگوار و اندهگین می­کند.

به دنبال یک عشق یگانه گشتن آرمانی کودکانه است که در زیر لوای آن ما دست به رفتارهای این­چنینی بزنیم

اما واقعیت این است که به دلیل پاره­ای از ملاحظات همیشه در پس این رفتارها طلاق و جدایی نیست. هر چند که ممکن است این رفتارها آسیب طلاق را در پی داشته باشد، اما همواره چنین نیست. وجود فرزند، ملاحظات مالی و بسیاری از محدودیت­ها باعث می­شود که افراد از یکدیگر جدا نشوند و به همان زندگی ادامه دهند. بی­وفایی نشانه و ابزار هراس و میل و تمنای انسانی است.

گاهی ناگزیر پیش می­آید و کاری برای آن نمی­شود انجام داد، اما به دنبال یک عشق یگانه گشتن آرمانی کودکانه است که در زیر لوای آن ما دست به رفتارهای این چنینی بزنیم. باید بپذیریم که بخش قابل ملاحظه­ای از رفتارهای ما تحت­تاثیر عدم اطمینان به خودمان، ترس­ها و عقده­هایی صورت می­گیرد که نتوانسته­ایم آن­ها را حل کنیم. نیاز به ارایه دلیل برای هر رفتاری از همه بیشتر منجر به ایجاد فضاهایی می­شود که فرد احساس می­کند باید بازی کند تا صداقت به خرج دهد تا جنگ­های صلاحیت­های اخلاقی موقعیت خود را از دست ندهد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,