Saturday, 18 July 2015
07 August 2020
مالیات سنگین روی غذای ناسالم و هله هوله

«رفتار دولت مجارستان با غذای ناسالم: مالیات بیش‌تر»

2013 March 18

سینا رهنما / رادیو کوچه

sina@radiokoocheh.com

در حال حاضر جوامع مختلف در حال بررسی غذای سالم و ناسالم و تاثیر آن بر مردم خود هستند. به طور مشخص نمی‌توان گفت کدام کشور در چه حدی از این بحران قرار دارد چون باید به آمار آن دست‌رسی داشت ولی به طور خاص، می‌توان گفت در آمریکا، شکر زیاد، نمک و غذای ناسالم، از شاخص‌های اصلی بحران غذایی هستند. اروپا اما رویه ای متفاوت در پیش گرفته است.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

در میان کشورهای اروپایی، اما مجارستان گویا قضیه را خیلی جدی گرفته است. (هایپرلینک:http://bigthink.com/ideafeed/how-junk-food-taxes-are-working-in-hungary

دولت این کشور هرگونه غذای ناسالم مانند فست فود و یا نوشابه و نوشیدنی‌های انرژی‌زا مثل «رد بول» و دیگر مثال‌ها را هدف گرفته و مالیات آن‌ها را افزایش داده است. شرکت‌هایی که چنین محصولاتی تولید می‌کنند یا مجبور هستند فرمول آن را عوض کنند که در دام مالیات سنگین نیفتند یا این که فروش این کالاها را کاهش دهند. این سیاست باعث شده در سال گذشته میلادی، سیزده میلیون کاهش درآمد برای این شرکت‌ها رقم بخورد.

کارشناسان امور تغذیه در این حال از این سیاست شکایت دارند. چرا که حذف نمک از شماری از زنجیره‌های غذایی شاید سودمندی‌هایی داشته باشد، اما ضررها و خسارت‌هایی هم خواهد داشت، از جمله برای نگهداری و انتقال غذا.

20130318_majarestan_koocheh

این که چرا باعث شده دولت این طور سخت‌گیرانه وارد عمل شود، ارتباط مستقیم با آمار سلامتی غذایی درمجارستان دارد. این کشور در میان دیگر کشورهای اروپایی، پایین ترین درصد امید به زندگی را دارد. البته مقام‌های دولتی از افزایش مالیات‌ها بر غذاهای ناسالم و هله هوله‌ها ابراز رضایت دارند اما افکار عمومی هنوز آن را کافی نمی‌داند.

یکی از کارشناسان تغذیه می‌گوید: «مشکل این نوع سیاست این است که پیام را درست منتقل نمی‌کند. مردم آن وقت فکر می‌کنند خوب من چیپس نمی‌خورم، پس سالم هستم. در صورتی که باید زنجیره غذایی مردم را بررسی کرده و آن‌ها را به مصرف غذای سالم تشویق کرد.»

فشار دولتی به صنایع غذایی، در برخی موارد نتوانسته نتیجه درستی به هم‌راه داشته باشد ولی نشانه‌های آن در حال افزایش است. شهردار نیویورک در آمریکا، محدودیت برای لیوان‌های بزرگ نوشابه در نظر گرفته و دیگر کشورها هم به تدریج در حال حرکت به سمت سخت تر کردن شرایط برای فست فودها و نوشابه ها هستند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,