Saturday, 18 July 2015
26 October 2021
مجله خبری تاجیکستان،

« دعوت برای منع ازدواج با نزدیکان»

2013 March 18

کیومرث، عبدالعزیز/ دفتر تاجیکستان/ رادیو کوچه

‌یک وکیل پارلمان تاجیکستان پیشنهاد کرده، که‌ ازدواج با نزدیکان، یعنی نکاه با دختر یا پسر عمو، از راح قانون ممنوع شود. «سعادت امیرشایوا»، که‌ این پیشنهاد را در جلسه مجلس نمایندگان، مجلس پیانی پارلمان تاجیکستان، مطرح کرده است، می گوید، ازدوج خیش و تباری بیشتر باعث به دنیا آمدن اطفال ناسالم می شوند. هدف از این پیشنهاد را او «تازه کردن خون ملت تاجیک» عنوان نموده است.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

خانم «امیرشایوا» می گوید، این پیشنهادش از سوی دیگر وکیلان پذیرفته شده، حالا برای تهیه ‌یک طرح کامیل در این زمینه گروه کاری تشکل یافته است. این گروه کاری، که‌ از شش وکیل پارلمان ترکیب یافته اند، به زودی طرح اصلاحات به قانون خانواده تاجیکستان را تهیه خواهد کرد، که‌ در آن از راح قانونی ازدواج با نزدیکان منع می گردد.

20130318_tajikestan_koocheh

تا کنون درتاجیکستان ازدواج با نزدیکان، به مثل دختر یا پسر عمو جایز بود. اما طبیبان می گویند، حاصل این ازدواج ها اطفالی هستند، که‌ با نقس از مادر به دنیا می آیند. بنا به اطلاع رسمی وزارت تندرستی  تاجیکستان ۵۰ درصد کودکان، که‌ در پی‌ ازدواج خیش و تباری به دنیا می آیند، مبتلای بیماری های مختلف هستند و تنها ۲۵ درصد آن ها سالمند.

وزارت تندرستی در تول پنج سال اخیر برنامه های مختلفی را برای جلوگیری از نکاه های خیش وتباری روی دست گرفته، بیشتر از طریق رادیو و تلویزیون مردم را به این کار جلب می نمود. اما «سعادت امیرشایوا»، وکیل پارلمان تاجیکستان می گوید، این کار را تنها از طریق قانون می تون حل کرد.

برای نخستین بار است، که‌ مقامت تلاش دارند از راح قانونی مانیع ازدواج خیش و تباری بشوند. اما بیشتر ساکنان می گویند، در جامیع که‌ با فساد مالی غرق شده است، اجرای این قانون مشکل خواهد بود. زیرا به گفته آن ها، کسی پول دارد، می تواند با پرداخت جریمه دختر یا پسرش را با افراد نزدیکش خانه دار کند. مثل این که‌ تا حال ساکنان قانون تنظیم ختنواده و قانون در باره تنظیم جشن ها را  رعایت نمی کنند. با این حال، دو ماه ‌ دیگر فرصت است، تا ببینیم، قانون گزارن تاجیکستان چه‌ ایجاد می کنند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,