Saturday, 18 July 2015
27 May 2020
از سوی وزارت خارجه ایران

«اعتراض شدید به تصادف کارمند مست سفارت عربستان»

2013 March 19

خبر / رادیو کوچه

در پی تصادف یکی از کارمندان سفارت عربستان در تهران در حالت مستی و قتل یک شهروند ایرانی، روز سه‌شنبه ٢٩ اسفند، «رامین مهمان‌پرست» سخن‌گوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی از ابلاغ اعتراض شدید ایران به عربستان و پی‌گیری واقعه، خبر داد.

به «گزارش خبرگزاری فارس»،‌ روز پنج‌شنبه ۲۴ اسفند یک تصادف شدید در مسیر شرق به غرب اتوبان ارتش در منطقه مینی‌سیتی تهران میان یک دستگاه خودروی سواری هیوندای (متعلق به سفارت عربستان) و یک دستگاه پراید روی داد که در پی آن، راننده خودروی پراید در دم فوت کرده و یک عابر پیاده نیز مجروح شد.

فارس نوشت که «در پی حضور نیروهای انتظامی در محل حادثه و بررسی صحنه، حالت مستی راننده کاملا مشهود و یک شیشه مشروب مصرف شده در داخل خودرو و سه بطر مشروب یک لیتری مصرف نشده نیز در داخل صندوق عقب آن به دست آمده است».

عکس صحنه تصادف؛ سایت خبرگزاری فارس

عکس صحنه تصادف؛ سایت خبرگزاری فارس

در پی انتشار این خبر، «منصور حقیقت‌پور» نایب‌رییس کمیسیون امنیت ملی مجلس اظهار داشت: «البته تشخیص نهایی با دادگاه است اما تصادف با شهروندان ایرانی توسط کارمند سفارت عربستان در حال مستی و در حال رانندگی، یک قتل غیرعمد نیست و باید اقدامات لازم در این باره انجام شود».

وی با بیان اینکه کارمند سفارت عربستان قوانین جمهوری اسلامی ایران را زیر پا گذاشته است، افزود: «کشوری که سردمداران آن خود را خادم حرمین شریفین معرفی می‌کنند شاهد هستیم که کارمند سفارت این کشور در حالت مستی این مسائل را به وجود می‌آورد».

 از سوی دیگر «مجتبی ذوالنور»، جانشین پیشین نماینده ولی فقیه در سپاه با انتقاد به حکومت عربستان، اظهار داشت: «قانون باید مو به مو و با قاطعیت در مورد این فرد اجرا شود، چه از حیث تخلف و عدول از مقررات رانندگی و چه از حیث مست بودن باید حد شرعی بر او اجرا شود و حمل مشروبات الکلی هم جرم است و باید مجازات آن اعمال شود».

«عوض حیدرپور» عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی نیز گفت که به نظر او «این زشت‌ترین اقدامی بود که می‌توانست یک شهروند سعودی به عنوان یک مسلمان و در یک کشور اسلامی که بر اساس شریعت حاکم بر آن کشور، شرب خمر و حمل و نقل آن حرام است انجام داده باشد».

وی ادامه داد: «این فرد با انجام این عمل ننگین، خود را سزاوار اشد مجازات قرار داده که باید حد شرعی در مورد وی اجرا شود».

حیدرپور بیان کرد: «همچنین این شخص باید جوابگوی قتلی که انجام داده باشد و طبق مقررات جمهوری اسلامی ایران مورد محاکمه، بازجویی و مجازات قانونی قرار بگیرد و حکمی که شرع مقدس اسلام و قوانین جمهوری اسلامی ایران برای وی در نظر می‌گیرند صادر و اجرا شود».

«رامین مهمان‌پرست» سخن‌گوی قوه قضاییه جمهوری اسلامی، روز سه‌شنبه در پاسخ به سوال خبرنگاری پیرامون این حادثه گفت: «متاسفانه روز پنجشنبه ٢۴ اسفند ماه یک دیپلمات سعودی حین رانندگی به دلیل سرعت غیر متعارف و عدم تعادل در مسیر شرق به غرب اتوبان ارتش با یک دستگاه پراید تصادف نموده که منجر به فوت این شهروند ایرانی گردیده است. وزارت امور خارجه بلافاصله پس از اطلاع موضوع را از مجاری دیپلماتیک و قضایی پیگیری نموده و برخورد لازم را در این خصوص انجام داده است».

وی افزود: «بر این اساس مراتب اعتراض شدید جمهوری اسلامی ایران نسبت به وقوع این حادثه که در اثر عدم رعایت قوانین داخلی جمهوری اسلامی ایران و تجاوز از سرعت مجاز و عدم تعادل راننده منجر به فوت یک هموطن گردیده است به سفارت آن کشور قویا ابلاغ گردید».

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , ,