Saturday, 18 July 2015
26 January 2020
نوروز فرا می‌رسد

«بازار شب عید و دستان خالی قشرهای آسیب‌پذیر»

2013 March 20

فیروزه رمضان‌زاده / رادیو کوچه

بازار خریدهای شب عید در ایران هر سال با دغدغه گرانی همراه بوده است اما امسال در پی افزایش تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران و اوج‌گیری ناگهانی نرخ سکه و ارز در ماه‌های اخیر افزایش سرسام‌آور قیمت‌ها به گونه‌ای دور از انتظار به سراغ پوشاک، میوه، آجیل، برنج، ماهی، انواع گوشت و مواد پروتئینی، سبزی و حتی لوازم خانگی آمد. مسئولان جمهوری اسلامی در چند سال اخیر در آستانه فرارسیدن سال نو وعده‌هایی تکراری نظیر «همه نوع کالا بیش از تقاضا در بازار به وفور عرضه می‌شود» یا این‌که «دلیلی برای گرانی کالا در شب عید وجود ندارد» سر می‌دهند .امسال هم در اسفندماه محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور ایران، هم زمان با واریز ۸۵ هزار تومان به حساب مردم، اعلام کرد:«هزینه سبزی پلو ماهی شب عید مردم را جور کرده‌ایم.»

شور و شوق شب عید امسال مثل سال‌های گذشته نیست

مریم، کارمند و ساکن تهران است وی با گلایه از افزایش قیمت مواد غذایی و پوشاک می‌گوید: «درمدت یک هفته قیمت هر کیلو گوشت گوسفند بیست هزار تومان شد. قیمت مرغی که در سال ۱۳۸۸ بین دو هزار و هشتصد تا سه هزار و دویست تومان بود الان به کیلویی شش هزار و سیصد تومان رسیده است. همه این مشکلات به خاطر بالارفتن نرخ ارز و سقوط ارزش پول ماست به نظرم تنها راه مسئله این است که ارز را به عرض تبدیل کنند.»

امید از ارومیه: « قبل این‌که این عیدی هشت هزار و پانصد تومان برای هر نفر را بریزند، نارضایتی خیلی بالا بود. تقریبن یک ماه پیش بود که این مبلغ را به حساب همه ریختند، باورتان نمی‌شود چه شور و شادی در شهر بود.»

امید که صاحب یک کافی نت کوچک در شهر ارومیه است می‌گوید: «راستش تا قبل این‌که این عیدی هشت هزار و پانصد تومان برای هر نفر را بریزند، نارضایتی خیلی بالا بود. تقریبن یک ماه پیش بود که این مبلغ را به حساب همه ریختند، باورتان نمی‌شود چه شور و شادی در شهر بود. اصلن بازار به صورت معجزه‌آسایی تکان خورد. خیلی لذت بخش بود وقتی می‌دیدی همه از آن قشر فقیر تا غنی مشغول خرید شب عید در بازار هستند. ولی خوب گرانی آنقدر بالا رفته است که در یکی دو روز اول این مبلغ عیدی هم تمام شد و بازار دوباره به رکود قبلی‌اش بازگشت.»

وی افزود:«در مورد قیمت لباس و کفش، به جرات می‌توانم بگویم قیمت‌ها دو برابر شده است. در مورد آجیل هم که حتمن خبر دارید، قیمت پسته هنوز درهمان نرخ پنجاه هزار تومان باقی مانده است. قیمت میوه‌های معمولی مثل سیب و پرتقال نسبت به پارسال زیاد فرقی نداشته است به ویژه که هر سال نزدیک عید پرتقال و سیب یارانه‌ای وارد بازار می‌شود و حداقل خرید این دو میوه راحت‌تر است. خرید برنج هم از شکل صف ایستادن کم شده و قیمتش تقریبن پایین آمده است البته قیمت برنج نسبت به مدت مشابه سال قبل بسیار بیشتر شده است. خلاصه این عیدی که به حساب مردم ریختند و یارانه‌ای که قرار است واریز کنند، اندکی از نارضایتی‌های عمومی کاسته و حداقل می‌توان گفت که مردم امسال دست خالی به استقبال عید نمی‌روند. ولی خوب به طور کلی می‌توان گفت که بازار شب عید آن شور و شوق سال‌های گذشته را ندارد. بیشتر مردم برای خرید به بازار می‌روند ولی خرید چندانی انجام نمی‌دهند.»

20130319-FR_radiokoocheh1

این روز‌ها قیمت پسته در ایران سر به فلک گذاشته است. به دلیل کاهش ارزش ریال در برابر طلا و ارزهای خارجی، اکنون تولیدکنندگان محصولات کشاورزی و صنعتی ترجیح می‌دهند هر محصولی که تولید می‌کنند را صادر کنند و معادل دلاری آن را دریافت کنند.افزایش بی‌سابقه قیمت آجیل باعث شد تا یک موج برای تحریم خرید آجیل به دلیل گرانی در شبکه‌های اجتماعی به ویژه فیس‌بوک ایجاد شود با این مضمون که «ما آجیل نمی‌خریم و نمی‌خوریم.» واکنش مردم به گرانی آجیل، در شبکه‌های اجتماعی آن قدر بازتاب داشت که حتی صفحه‌هایی خاص برای تحریم آجیل ایجاد شدند.

علی که دانشجوی ساکن تهران است می‌گوید:« به دلیل افزایش قیمت کالا‌ها در فروشگاه‌ها و مغازه‌ها، امسال بازار دستفروشان داغ‌تر از همیشه است و مردم این روز‌ها لوازم مورد نیاز خود را بیشتر از دستفروش‌ها می‌خرند.»

مهری، یک زن خانه‌دار در اصفهان: «این روز‌ها مردم زیاد رغبتی برای خرید شب عید و خرید ندارند در حالی‌که تلویزیون و رسانه‌ها بیشتر از رغبت مردم سر و صدا و تبلیغات راه انداخته‌اند».

این دانشجوی پزشکی می‌افزاید: «متاسفانه وضعیت بهداشت و درمان مردم با توجه به کسری شدید بودجه در این بخش بسیار خطرناک است به طوری که در بیمارستان‌های دولتی حتی آزمایش‌های بیماران بستری را نیز به بخش خصوصی ارجاع می‌دهند. وضعیت داروهای بیهوشی هم که این روز‌ها بسیار حاد شده است و برخی از منابع غیررسمی از مرگ ومیر تعدادی از بیماران در بیمارستان‌های دولتی وخصوصی به دلیل کمبود داروهای بیهوشی هنگام عمل جراحی خبر می‌دهند. این در حالی است که احمدی‌نژاد در سخنرانی‌های خود آن چنان سخن می‌گوید که انگار هیچ مشکلی وجود ندارد. اصول‌گرایانی که تا دیروز حامی او بودند حالا وی را در زیر ذره بین نقد قرار داده‌اند.

مهری که یک زن خانه‌دار و همسر یک کارگر در اصفهان است می‌گوید: «قیمت هر کیسه برنج هندی و پاکستانی در اصفهان نزدیک به ۵۰ هزار تومان رسیده است. این روز‌ها مردم زیاد رغبتی برای خرید شب عید و خرید ندارند در حالی‌که تلویزیون و رسانه‌ها بیشتر از رغبت مردم سر و صدا و تبلیغات راه انداخته‌اند. این موضوع شاید مردم را بیشتر غصه‌دار می‌کند چون امسال پذیرایی از مهمانان وعیدی دادن‌ها برایشان سخت‌تر شده است. انگار دولت فقط برای شب عید تهرانی‌‌ها برنامه‌ریزی کرده است چون امسال هم برای ما شهرستانی‌ها نمایشگاهی برپا نشد.»

بازگشت دوباره اجناس کوپنی مایه خجالت است

نصیر که دانشجو و اهل شیراز است در مورد وضعیت قیمت‌ها در بازار شیراز می‌گوید: «قیمت تمام کالاهایی که خارجی هستند نسبت به سال گذشته چند برابر شده است. به همین دلیل در بسیاری از مواقع در بازار حتی یک عده از فروشندگان به سراغ اجناس با کیفیت پایین‌تر و ارزان‌تر رفته‌اند و در این میان، ‌گاه مواد خوراکی تقلبی هم در بازار مشاهده شده است. در بازار، نرخ محصولاتی که دولت متولی تامین آنهاست، به نسبت سایر محصولات متغیر است. برای مثال نرخ میوه‌هایی مثل سیب یا پرتقال در بازار تعدیل شده اما هنوز نرخ میوه‌های لوکس‌تر بالاست.»

20130319-FR_radiokoocheh2

این دانشجوی شیرازی با اعلام این‌که «قدرت خرید مردم به طور مشهودی کاهش یافته است» می‌افزاید:« امسال نسبت به سال‌های قبل، بازار و مغازه‌ها خیلی خلوت‌تر شده‌اند و ما در بازار ازدحام سال‌های گذشته را نمی‌بینیم. در خیلی از اوقات مغازه‌ها کاملن خالی هستتد به نظر می‌رسد آن‌ها که توان خریدشان بسیار پایین آمده از این‌که سیستم اقتصاد کوپنی دوباره بازگردد راضی باشند اما عموم مردم از این‌که بعد از ۲۳ سال که از جنگ گذاشته، قرار است دوباره اجناس کوپنی شود این موضوع را مسخره می‌کنند خوب خیلی خجالت دارد».

به نظر می‌رسد تصمیم گیری‌های ویژه دولت دهم با تاکید بر لزوم ایجاد رفاه و آسایش برای مردم و تعدیل قیمت‌ها در بازار شب عید، به نتیجه مطلوبی نرسیده است.

یک کارمند بازنشسته ساکن در شهر رشت می‌گوید: «متاسفانه شاهد هستیم که ثروتمندان در ایران هر روز ثروتمند‌تر از دیروز می‌شوند درحالی که قشر ضعیف جامعه در این شرایط بد اقتصادی دست و پا می‌زنند. چطور ممکن است کشوری که صادر کننده بهترین پسته و خشکبار در سطح خاورمیانه است، چنین قیمت‌های وحشتناکی در بازار خشکبار داشته باشد. نمی‌دانم آخر کجای این موضوع به بحث گرانی دلار و سکه و طلا مربوط می‌شود.در این میان بیچاره قشر کشاورز این همه زحمت می‌کشد اما یک سری دلال سود فروش محصولات کشاورزان را به جیب می‌زنند. دولت ایران که ادعای مسلمانی دارد به جای این‌که به فکر مردم ونزوئلا و لبنان و فلسطین باشد بهتر است به فکر مردم بیچاره و جوانان ایرانی باشد.»

به نظر می‌رسد تصمیم گیری‌های ویژه دولت دهم با تاکید بر لزوم ایجاد رفاه و آسایش برای مردم و تعدیل قیمت‌ها در بازار شب عید، به نتیجه مطلوبی نرسیده است. شیب کنونی قیمت‌ها هنوز کاهش نیافته و بازار برای خرید شب عید مردم به حالت تعادل بازنگشته است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , 

۱ Comment


  1. تهمورث
    1

    خواهرم که بازنشسته دولت و ماهانه پانصد و چها هزار تومن میگیرد در تماس تلفنی میگفت که امسال اولین سالی است که قادر به اجرای مراسم نوروزی نیست دلیل با حقوق ماهانهچنانچه بخواهد مثل هر سال در طول تعطیلات نوروزی کس را دعوت نماید از نیمه ماه دیگر چیزی برای امرار ندارد و من هم متاسفانه قادر به کمک باو نیستم چون با ارسال یم دلار برای او متهم به جانبداری از فلان و بیسار خواهم شد.بشوخی باو گفتم غصه نخور در مورد غذای شب عید رهبر هم گفته اند که ایشان ساده زیست و ممکن به نانی و ماستی قناعت کند که گفت باشد!!؟.