Saturday, 18 July 2015
21 October 2020
در پاسخ به نامه یک فعال حقوق بشر

«سیاست کانادا در قبال پناهندگان و مقامات ایرانی»

2013 March 20

گزارش / رادیو کوچه

وزیر مهاجرت و شهروندی کانادا در نامه ای به «حسن زارع زاده اردشیر» مدیر اجرایی مرکز بین‌المللی حقوق‌بشر در کانادا تاکید کرد که این وزارت‌خانه اجازه حضور به مقامات جمهوری اسلامی در کانادا را نخواهد داد اما به مخالفان جمهوری اسلامی پناه می‌دهد.

چندی پیش «حسن زارع زاده اردشیر» مدیر اجرایی مرکز بین‌المللی حقوق بشر در کانادا در نامه‌ای به وزرای امور خارجه و مهاجرت و شهروندی کانادا خواستار حمایت آن‌ها از نهادهای حقوق بشری ایرانی و پناهندگان و نیز تحقیقات بیشتر نسبت به مقامات و افراد وابسته به جمهوری اسلامی که قصد ورود به کانادا را دارند شده بود.

20130116-Jason-Kenny-Canada

جیسون کنی

وزیر خارجه کانادا آقای «جان برد» در نامه خود در ماه گذشته تاکید کرده بود که کانادا همه روابط خود را با دولت ایران قطع کرده و سیاست فشار به رژیم ایران را دنبال می کند. به دنبال نامه وزیر امور خارجه کانادا، وزیر مهاجرت آقای «جیسون کنی» نیز واکنش نشان داده و ضمن تشریح سیاست های کانادا در خصوص نحوه پذیرش پناهندگان ایرانی، تاکید کرده است که از ورود مقامات وابسته به رژیم و اعضای خانواده آن‌ها جلوگیری می‌شود.

متن نامه وزیر مهاجرت و شهروندی کانادا به مدیر اجرایی مرکز بین المللی حقوق بشر در کانادا به شرح زیر است:

 «من خواست شما برای اقامت دادن به مخالفان دولت جمهوری اسلامی در کانادا را تصدیق می کنم. بر اساس قانون حمایت از مهاجران و پناهندگان، دولت کانادا یک برنامه مهاجرتی را مدیریت می کند که بر سه پایه استوار است؛ مهاجرت اقتصادی، بهم پیوند دادن خانواده ها، و حمایت از پناهندگان. این موارد به اهداف کانادا برای انتخاب کردن، نیروی تازه گرفتن و یکپارچه کردن مهاجران متخصص و با مهارت، دوباره پبوند دادن اعضای درجه یک خانواده ها و برآورده کردن التزام بین المللی انسان دوستانه کانادا ارتباط پیدا می کنند.

اهداف برنامه اسکان کانادا در حوزه امور انسان دوستانه و پناهندگی برای تقویت سنتهای انسان دوستانه کانادا در اسکان “پناهندگان کنوانسیون” (ژنو) و افرادی در موقعیت “پناهنده مانند” صورت می گیرد. علاوه بر تلاشهای دولت کانادا، حمایت های خصوصی کمک می کند تا سازمان ها و گروههای قادر شوند به پناهندگان و افرادی در موقعیت های مشابه یاری برسانند تا زندگی خود را دوباره در کانادا بسازند. وزارت شهروندی و مهاجرت کانادا در این زمینه به کمیساری عالی پناهنگان سازمان ملل و ارجاع دیگر سازمان ها و حمایت های خصوصی تکیه می کند تا پناهندگان را شناسایی و برای اسکان معرفی کنند.

وزارت مهاجرت و شهروندی کانادا با شرکای خود از جمله اداره مرزبانی کانادا، پلیس کانادا (پلیس سواره سلطنتی)، و سازمان امنیت کانادا همکاری می کند تا اطمینان حاصل نماید افرادی که امنیت و سلامت کانادا را به مخاطره می اندازند از کانادا دورنگهداشته شوند.

برنامه اسکان سه هدف دارد: حمایت، برآورده کردن مسئولیت های بین المللی، و تهیه راه حل پایا. افرادی که خارج از کانادا صاحب صلاحیت برای اسکان در کانادا می شوند که در چارچوب یکی از این دو طبقه بندی قرار بگیرند؛ پناهندگان کنوانسیون ژنو، کشور پناهگاه.

من نگرانی ها شما در مورد مقامات دولت ایران که می خواهند در کانادا اقامت بگیرند مورد توجه قرار داده ام. قیدهای عدم پذیرش در قانون مهاجرت کانادا طراحی و در نظر گرفته شده تا:

– از سلامتی و امنیت کانادایی ها حمایت کند و امنیت جامعه کانادا را نگهدارد، و

– بوسیله تقویت احترام به حقوق بشر و رد کردن دستیابی به خاک کانادا توسط افراد مجرم و خطرناک به امنیت، عدالت و امنیت بین المللی را ترویج کند.

وزارت مهاجرت و شهروندی کانادا با شرکای خود از جمله اداره مرزبانی کانادا، پلیس کانادا (پلیس سواره سلطنتی)، و سازمان امنیت کانادا همکاری می کند تا اطمینان حاصل نماید افرادی که امنیت و سلامت کانادا را به مخاطره می اندازند از کانادا دورنگهداشته شوند. مراحل چک امنیتی کانادا در بکارگیری خود جامع و بدون تبعیض هستند. این مراحل بررسی امنیتی بدین منظور طراحی شده اند تا هر نوع تهدید امنیت و سلامت کانادا را شناسایی کنند.

قانون حمایت از مهاجران و پناهندگان و مقررات مربوط به آن زمینه های ویژه ای در خصوص عدم پذیرش را به متقاضیان ارائه می کنند که از کشورهایی هستند که آشفتگی داخلی داشتند یا دارند، کشتار دسته جمعی و جنگ اتفاق افتاده و یا نقض حقوق بشر در آنجا گسترده بوده و هست و یا کسانی که دارای یکی از شرایط زیر باشند:

–          مقامات ارشد دولتی، دیپلمات ها، یا کارکنان دولت؛

–          پرسنل فعلی و سابق نظامی ، امنیتی، اطلاعاتی، و پلیس، یا اشخاصی که در زمینه های علمی و تکنیکی مرتبط با سلاح های شیمیایی و بیولوژی استخدام شده اند؛

–          فامیل نزدیک خانواده های سران دولتی؛

–          افراد مظنون به عضویت در سازمان هایی که در تروریسم و یا جنایات علیه بشریت دست دارند؛ یا

–          اعضای گروههای پارتیزان.

چنین متقاضیانی از یک تحقیقات جامع و سخت در ارتباط با سنجش قابل پذیرش بودن باید رد شوند.

امید دارم این اطلاعات ارائه شده مفید باشد.

جیسون کنی

وزیر مهاجرت و شهروندی کانادا»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , 

۲ Comments


 1. behnam
  1

  سلام.من نمیخوام مزاحم شما بشم ولی اگر مجبور نبودم پیام نمیدادم.کمکم کنید.من پناهنده هستم تو ۱ کشور اروپای ولی منو میخوان دیپورت کنن.بخدا قسم اگر من پام برسه به ایران تو همون فرودگاه اعداممون میکنن چون پدر من زندانی سیاسی بوده و مدارک داریم.به ما ۲ هفته فقط وقت دادن.حتی ما مصاحبه هم نشدیم.من نمیخوام بمیرم من هنوز جوانم ولی اگر بمیرم مقصرش این کسای هستن که ما دیپورت میکنن.مامان من مریض شده و بیمارستان.پدرم افسرده شده و من….
  خواهش میکنم التماس میکنم ترو خدا نذارین ما بمیریم.
  تنها امیدم شما هستین. ممنون
  منتظرم……………….


 2. behnam
  2

  سلام.من نمیتونم همچیز اینجا به شما بگوییم چون پدر من زنداتی سیاسی بوده و ما حتی خارج از ایرانم ترس داریم.ما به بدبختی از ایران خارج شدیم با بهتر بگم فرار کردیم.پدر من اطلاعات زیادی دارد.خواهشن کمک ما کنید.ما نمیخوتهیم دیپورت بشیم.چون مرگ ما ۱۰۰% است.من میتونم برای شما مدارک پدرم بفرستم.کمکم کنید خواهشن من هنوز خیلی جوانم و پر از آرزو…..