Saturday, 18 July 2015
23 January 2021
با عنوان سومین عامل شایع مرگ در ایران

«سرطان، قاتل ۳۰ هزار ایرانی»

2010 February 05

هم اکنون در ایران سالانه 70 هزار نفر به سرطان مبتلا می‌شوند و 30 هزار نفر بر اثر این بیماری جان خود را از دست می‌‌دهند.

سرطان، سومین عامل شایع مرگ در ایران است. دکتر «افسانه تهرانیان»، دبیر نخستین دوره آموزش مداوم ویژه متخصصان زنان و زایمان در گفت‌و گو با ایرنا گفته‌است: «هم اکنون در ایران سالانه 70 هزار نفر به سرطان مبتلا می‌شوند و 30 هزار نفر بر اثر این بیماری جان خود را از دست می‌دهند و با توجه به هرم سنی جمعیتی و پیر شدن جمعیت در دو دهه آینده، پیش‌بینی می‌شود این میزان به دو برابر افزایش یابد. بر همین اساس از مجموع جمعیت 75 میلیونی کشور حدود 15 میلیون بیمار سرطانی خواهیم داشت.»

به گفته انجمن سرطان ایران، سرطان به تنهایی به اندازه 15 بیماری شایع مبتلا دارد. رشد فزاینده بیماران سرطانی در کشور در حالی است که کارشناسان مصرف سیگار و انواع فرآورده‌های دخانی، استفاده از کودهای شیمیایی، کمبود پزشک درمانگر و عدم توجه دولت به سلامت و ثبت دقیق آمار سرطان در کشور را از دلایل افزایش این معضل در کشور می‌دانند.

نقش پر رنگ سیگار در سرطان‌هایی ایرانی

مصرف سیگار در ایران به مرز 60 میلیارد نخ در سال رسیده است. با افزایش مصرف سیگار به مرز 60 میلیارد نخ در سال، میزان مرگ و میر ناشی از مصرف دخانیات در ایران به 70 هزار نفر در سال می‌رسد که پیش‌بینی می‌شود، طی 20 سال آینده، این میزان به 200 هزار نفر نیز افزایش یابد.

دکتر محمدعلی محققی، رئیس انستیتو سرطان بیمارستان امام‌خمینی در گفت و گو با خبر آنلاین می‌گوید: «روند افزایشی بیماری سرطان معده در مردان و افزایش بسیار سریع سرطان‌های ریه و بروز فراوان سرطان‌های مثانه،‌ خون، سلسله اعصاب مرکزی و مغز نکته بسیار مهمی است که باید به آن توجه ویژه شود. در واقع سرطان‌های ناشی از استعمال دخانیات در مردان و تا حدودی در زنان با رشد شدیدی همراه است که این هشداری جدی و حاکی از مصرف بی‌رویه و کنترل‌ناپذیر دخانیات در همه گروه‌های سنی به‌ویژه در جوانان و نوجوانان است.»

کود شیمیایی عامل افزایش سرطان

در بسیاری از نقاط جهان برای استفاده از کودهای شیمیایی در صنعت کشاورزی استانداردهای دقیق و روشنی طراحی شده است. عناصر تشکیل‌دهنده این نوع کودها به دقت اندازه‌ گیری می‌شود تا از ورود مقادیر غیر مجاز این عناصر به محصولات و به تبع آن بدن انسان جلوگیری شود. متاسفانه در ایران استانداردی درباره کود شیمیایی تعریف نشده است. به همین دلیل کودهای شیمیایی نازل بدون کنترل کیفیت در مزارع استفاده می‌شود.

تغییر رژیم غذایی و آلودگی مواد غذایی به سمومی هم‌چون نیترات را از مهم‌ترین علل افزایش سرطان است

دکتر «محمدجعفر ملکوتی»، خاک شناس و استاد دانشگاه تربیت مدرس، تغییر رژیم غذایی و آلودگی مواد غذایی به سمومی هم‌چون نیترات را از مهم‌ترین علل افزایش سرطان می‌داند و می‌گوید: «متاسفانه در کشور ما میزان مصرف کود در بخش کشاورزی بسیار بالا و سالانه حدود ۵/۴ میلیون تن است که ٨٧ درصد آن را کودهای اوره – فسفره تشکیل می‌دهد؛ استفاده زیاد از این کودها به دلیل داشتن کادمیوم و نیترات، باعث سرطان‌زایی می‌شود. به عنوان نمونه غلظت نیترات در سیب زمینی و پیاز باید ۵٠میلی​گرم در هر کیلوگرم وزن تازه (وزن محصول بلافاصله پس از برداشت) باشد ولی متاسفانه میزان کادمیوم و نیترات در اغلب اوقات بسیار بیشتر از سطح استاندارد و مرگ آور است.»

کمبود پزشک درمانگر

بر اساس آخرین آمار سازمان بهداشت جهانی، در جوامع پیشرفته 18 تا 22 درصد مردم و به عبارت دیگر از هر پنج نفر یک نفر در طول عمر خود به سرطان مبتلا می شوند. این در حالی است که تعداد پزشکان و درمانگران سرطان جوابگوی این تعداد بیماران نیست.

دکتر «علی قنبری‌ مطلق»، انکولوژیست و عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی، با اشاره به آمار سازمان جهانی بهداشت که نشان می‌دهد هر 100 هزار نفر یک پزشک درمانگر سرطان نیاز دارد، می‌گوید: «با توجه به جمعیت 75 میلیونی کشور باید 750 نفر درمانگر سرطان داشته باشیم که در حال حاضر نصف این تعداد را نیز نداریم.»

به گفته این انکولوژیست، ایران در مقایسه با کشورهای ترکیه و مصر که از نظر جغرافیایی، مسایل فرهنگی، جمعیت و شمار مبتلایان به سرطان مشابه ایران هستند، از تعداد متخصصان کم‌تری برخوردار است.

سلامت در سبد خانواده ایرانیان سیزدهمین مولفه است

مجموعه یارانه‌های اختصاص یافته به حوزه سلامت 313 میلیون دلار بوده که 56 میلیون دلار از آن کاهش یافته است. بنابراین می‌توان پیش بینی کرد که برای مقابله با سرطان با کمبود یارانه و دارو مواجه شویم.

«علی‌رضا زالی»، قایم‌مقام سازمان نظام پزشکی، سهم سلامت را در سبد خانواده ایرانیان سیزدهمین مولفه عنوان می‌کند و می‌گوید: «در بودجه 87 سهم سرانه قرار بود 12 هزار و 900 تومان باشد در حالی که سرانه خروجی هفت هزار تومان شد.»

او در ادامه می‌افزاید: «سهم دولت در خوشبینانه‌ترین اوضاع از صندوق ذخیره ارزی 7/9 درصد است در حالی که در کشورهای دیگر به زیر 5/16 درصد نباید برسد.»

قائم مقام سازمان نظام پزشکی ، وضعیت بیمه‌ای نامناسب و پوشش ناکافی آن را از دیگر چالش‌های موجود حوزه سلامت عنوان می‌کند

قائم مقام سازمان نظام پزشکی، وضعیت بیمه‌ای نامناسب و پوشش ناکافی آن را از دیگر چالش‌های موجود حوزه سلامت عنوان می‌کند و معتقد است: «بضاعت بیمه‌ها کافی نیست، برنامه‌های غربال‌گری وجود ندارد و متاسفانه اکثر برنامه‌ها درمان محور شده‌اند. «دکتر رضا ملایری»، مسوول بخش شیمی درمانی مرکز پزشکی بیماری های خاص نیز در این زمینه می گوید:” حدود 70 درصد داروهای لازم تحت پوشش بیمه هستند اما 30 درصد باقی مانده که مبالغ بالایی دارند، تحت پوشش نیستند. این هزینه‌ها فشار بر بیماران وارد می‌سازد.»

فقدان مرکز ثبت سرطان‌ در ایران

سرطان بیماری پیچیده‌ای است. بنابراین باید برای مقابله با آن باید اطلاعات وسیعی داشت اما در کشور به دلیل عدم وجود مرکز اطلاعات سرطان مقابله با این بیماری سخت شده است.

دکترعبداله فضل‌ علی‌زاده، رئیس انجمن سرطان ایران به خبرآنلاین می‌گوید: «آمار روز افزون مبتلایان به سرطان نیازمند تنظیم استراتژی مقابله با این بیماری است.»

او با اشاره به این‌که برای برنامه‌ریزی صحیح به داشتن آمار دقیقی از ابتلا به انواع سرطان‌ها در کشور نیازمندیم، می‌افزاید: «برای رفع این معضل وجود یک مرکز ملی برای جمع‌آوری و تجزیه و تحلیل انواع سرطان‌ها در کشور به شدت احساس نیاز می‌شود.»

رئیس انجمن سرطان ایران تصریح می‌کند: «طبق آمارهای جهانی تعداد بیماران سرطانی از 11 میلیون و 800 هزار نفر در سال 2005 با 55 درصد رشد به تعداد 18 میلیون و 200 هزار نفر در سال 2020 خواهد رسید.»

«فضل علی‌زاده» ادامه می‌دهد: «حدود 18 تا 20 درصد کل مردم در طول عمر خود به سرطان دچار می‌شوند که ایران نیز از این مساله مستثنا نیست و اگر برنامه غربالگری یا درمانی انجام شود می‌توانیم شاهد کاهش این میزان باشیم.»

منبع

  • خبرآنلاین

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , ,