Saturday, 18 July 2015
26 January 2020
مجله خبری تاجیکستان

«سمنو، غذای نوروزی تاجیکان»

2013 March 20

کیومرث، عبدالعزیز/ دفتر تاجیکستان/ رادیو کوچه

 دولت تاجیکستان اعلان کرد، که‌ امسال در روز های تجلیل از نوروز بین المللی، ساکنان این کشور شش روز مرخصی خواهند داشت. در این روزها تمام در کارگاه‌ها بسته و ساکنان برای سیر و گشت به خیابان‌ها و کوه‌ها می‌برایند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

اما بیشتر خانواده‌ها تلاش می‌کنند که‌ در روزهای نوروز غذای مهم این عید، یعنی «سمنک» یا «سملک» و یا «سمنو» را آماده کرده به همسایه و نزدیکانشان تقسیم نمایند. سمنو غذای نوروزی در تاجیکستان است که‌ از سبزه گندم و آرد و روغن تهیه می‌شود. دو هفته قبل از فرارسی جشن نوروز مردم در خانه‌هایشان گندم را شسته بر روی طبق و در نزد پنجره خانه اشان می‌گذارند.

 20130320-samanoo-tajikistan1

آن‌ها هر روز این قسمت از گندم را نگاهبانی و برای سبزیش آن هر روز سه بار آب می‌پاشند. پس از آن که‌ سبزه آماده شد، جریان تهیه کردن این غذای نوروزی ‌یک شبانروز ادامه می‌کند. برخی برای شرین شدن سمنو به آن شکر نیز همراه می‌کنند، ولی بسیاری‌ها به داخل آن هفت دانه سنگ و یا چارمغز (گردو) می‌پرتایند. گفته می‌شود، کدامی از این سنگ و یا چارمغز به کاسه نفری افتاد، بخت به رویش می‌خندد.

 20130320-samanoo-tajikistan2

در سر دیگ سمنو گروهی از زنان و دختران ترانه خوانی می‌کنند و می‌خواهند با این طریق سال نوشان را با شادی و سرور استقبال بگیرند. زیرا در میان تاجیکان چنین باور هست، که‌ اگر سال نورا با خنده و خوشحالی پیشواز گرفت، تمام سال شاد و مسرور خواهد بود.

بر علاوه این، بعضی از زنان تاجیک در تنور هم سمنو آمده می‌کنند، که‌ به آن هم از سبزه گندم استفاده می‌کنند. از آرد و شیره گندم خمیر می‌کنند و خمیر را در تنور به مانند نان می‌چسپانند. این غذا پس از ۴ یا پنج ساعت آمده می‌گردد.

 20130320-samanoo-tajikistan3

در تاجیکستان سالی ‌یک بار و آن هم در جشن نوروز سمنو تهیه می‌کنند. این نوع غذا را بیشتر آن‌های می‌پزند، که‌ توانا هستند و یا زورشان می‌رسد. افراد دیگر می‌توانند این نوع غذا را از بازارها نیز بخرند، که‌ در روزهایی عید نوروز بسیار دیدن ممکن است.

 20130320-samanoo-tajikistan4

به این ترتیب، امسال هم اکثر ساکنان تاجیکستان به امید ‌یک سال خوب و خوش به زیر دیگ سمنو آتش می‌مانند. این آتش بیانگر محبت آن‌ها به نوروز است، که‌ با وجود سرکوب‌ها هنوز زنده است و پیام از زندگی می‌دهد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,