Saturday, 18 July 2015
16 January 2021
آیت‌اله خامنه‌ای در مشهد

«اگر اسراییل غلطی کند، تل‌آویو و حیفا را با خاک یکسان می‌کنیم»

2013 March 21

گزارش خبری / رادیو کوچه

روز پنج‌شنبه یکم فرورین، «آیت‌اله سید علی خامنه‌ای» رهبر جمهوری اسلامی طی سخن‌رانی نوروزی خود در شهر مشهد، اظهار داشت: «برخی از مردم ما وقتی به اوضاع کشور نگاه می‌کنند، فقط ضعف‌ها را می‌بینند. گرانی، افت تولید برخی از واحدهای تولیدی و فشارهای دشمن را می‌بینند. فقط مشکلات را مشاهده می‌کنند. این نگاه، نگاه ناحقی است.» وی افزود: «من نگاه متفاوتی دارم. وقتی به اوضاع کشور و ملت‌مان نگاه می‌کنم، یک میدان عظیم پرچالش را مشاهده می‌کنم که ملت ایران در میدان به رغم دشمنی‌ها، سربلند و پیروز ظاهر شده است.»

به گزارش «خبرگزاری دانشجویان ایران»(ایسنا)، «آیت‌اله خامنه‌ای» ادامه داد: «تنها نگاه به ضعف‌ها، غلط است. باید دید که مجموعه تلاش‌ها چگونه انجام می‌شود و به کجا می‌انجامد. با این نگاه باید به ایران و ایرانی آفرین گفت.»

وی  با اشاره به نطق رییس‌جمهور آمریکا، گفت: «رییس‌جمهوری آمریکا در نطق رسمی خود از مشکلات اقتصادی ایران حرف می‌زند. مثل این‌که از پیروزی‌های خود صحبت می‌کند و به قوت‌های این ملت و پیروزی‌های بزرگ آن اشاره نمی‌کند. همچنان که در سی سال گذشته اشاره نکرده است».

رهبر جمهوری اسلامی با انتقاد شدید از آمریکا اظهار داشت: « امروز ٣۴ سال است که هرگاه نام دشمن برده می‌شود، ذهن ملت ایران متوجه دولت آمریکا می‌شود. خوب است دولتمردان آمریکا توجه کنند و بفهمند که ملت ایران در طول سی و چند سال چیزهایی دیده‌اند و مراحلی را گذرانده‌اند که تا می‌گویند دشمن، ذهن آن‌ها متوجه آمریکا می‌شود. برای دولتی که می‌خواهد در دنیا با آبرو زندگی کند، این مساله قابل توجه و دقت است.»

20130321-khamenei-fars-koocheh

وی با ذکر این‌که « البته دشمن‌های دیگری هستند که آن‌ها را در ردیف اول حساب نمی‌کنیم». از اسراییل نام برد و گفت: «منتهی رژیم صهیونیستی در قواره و اندازه‌ای نیست که در صف دشمنان ملت ایران به چشم آید».

«آیت‌اله خامنه‌ای» ادامه داد: «سرمداران اسراییل گاهی ایران را تهدید می‌کنند اما به نظر می‌دانند که اگر غلطی بکنند جمهوری اسلامی، تل آویو و حیفا را با خاک یکسان خواهد کرد».

وی همچنین گفت: «در قضیه حمله رژیم صهیونیستی به غزه، حضور قدرتمند جمهوری اسلامی در پشت صحنه موجب شد که خودشان اعتراف کردند که در مقابل مبارزان فلسطینی شکست خوردند، گفتند و اصرار کردند که اگر حضور جمهوری اسلامی نبود و قدرت‌نمایی جمهوری اسلامی نبود، مبارزان فلسطینی نمی‌توانستند در مقابل اسرائیل مقاومت کنند، چه برسد به این‌که اسرائیل را به زانو درآورند.»

رهبر جمهوری اسلامی با بیان این‌که «تحریم‌ها تاثیرگذار بوده است»، گفت: «چند ماه پیش وقتی من به این مساله اشاره کردم، آن‌ها خوشحال شدند و گفتند که فلانی اعتراف کرده است که تحریم‌ها بی‌اثر نبوده است، بله تحریم‌ها اثرگذار بوده است. این هم اشکال اساسی در خود ماست که اقتصاد ما وابسته به نفت است».

وی سپس با انتقاد از دولت‌ها، گفت که باید این را در برنامه خود می‌گنجاندندو افزود: «١٨-١٧ سال پیش من به آقایانی که بر سر کار بودند، گفتم که باید کاری کنید که بتوانیم هر وقت که اراده کردیم، در چاه‌های نفت را ببندیم، اما آن آقایان که به زعم خودشان تکنوکرات هم بودند، گفتند مگر می‌شود چنین کرد؟».

20130321-khamenei-isna-koocheh

مذاکره با آمریکا: خوشبین‌ نیستم اما مخالفتی ندارم

آیت‌اله خامنه‌ای در بخش دیگری از اظهارات خود گفت:  «آمریکایی‌ها مرتب از راه‌های گوناگون پیغام دادند که درباره مساله هسته‌ای گفت‌وگو کنیم. به ما پیغام می‌دهند و در تبلیغات جهانی مطرح می‌کنند و بارها و بارها به مسوولان بلندپایه و میانی می‌گویند که در کنار گفت‌وگوهای ١+۵ و بحث هسته‌ای مذاکرات دو به دو بین آمریکا و ایران درباره مساله هسته‌یی انجام شود، اما من به این مذاکرات خوش‌بین نیستم، چون تجربه گذشته نشان می‌دهد که گفت‌وگو در منطق آن‌ها این نیست که بنشینیم تا به یک راه‌حل منطقی دست پیدا کنیم. بل‌که این است که بنشینیم، حرف بزنیم تا نظرشان را به ما تحمیل کنند. این گفت‌وگو نیست، بلکه تحمیل است و ایران زیر بار تحمیل نمی‌رود».

وی در عین حال تصریح کرد: «من به این گفت‌وگوها خوش‌بین نیستم، اما مخالفتی هم ندارم».

رهبر جمهوری اسلامی ادامه داد: «آمریکایی‌ها مرتب پیغام می‌دهند و گاهی می‌نویسند و می‌گویند که ما قصد تغییر نظام اسلامی را نداریم؛ ما هم نگران این نیستیم، آن روزی هم که قصد چنین کاری را داشتند، کاری نتوانستند انجام دهند و بعد از این هم نمی‌توانند کاری انجام دهند».

وی هم‌چنین گفت: «نکته دومی که می‌خواهم بگویم این است که آن‌ها مرتب پیغام می‌دهند که ما در پیشنهاد مذاکره منطقی صادق هستیم و می‌خواهیم مذاکرات منطقی و نه تحمیلی انجام دهیم» و افزود: « مذاکره یک تاکتیک آمریکایی برای فریب افکار عمومی دنیا و ملت ایران است. شما ثابت کنید که این‌طور نیست.»

وی شایعه مذاکره افرادی با آمریکا از جانب خود را تکذیب کرد و گفت: « ما در دوره‌های مختلف بر سر مسائل مقطعی گوناگون صحبت‌هایی کرده‌ایم که این هم از طرف دولت‌ها بوده است و مخالفتی هم نداشته‌ایم.»

 بیشتر بخوانید:

«همه جریان‌های معتقد به نظام در انتخابات شرکت کنند»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , 

۱ Comment


  1. تهمورث
    1

    جناب آسید علی خامخنه ای یواش یواش به قروم قروم گفتن افتاده اند . میگویند از زنی شیرازی سئوال کردن که حاج خانم شما و حاج آقا روابط زناشوئیتان چگونه است ؟. گفت هر بار ایشان بخواهند شفتکی (بلهجه شیرازی سوت) میزند گفتند خوب حالا خودت بخواهی چی ؟ گفت میگم حاج آقا شما بودید شفتک زدی ؟. حال حکایت حضرتی خامنه ای است که تند و تند دارند سئوال میکنند که شما شفتک زدید؟.