Saturday, 18 July 2015
23 January 2021
نگاهی به 100 واقعه برتر علمی سال 2009 از نگاه دیسکاوری - 85

«پلانکتون‌های فسیل‌شده»

2010 February 05

ترجمه/ رادیوکوچه

در ماه‌های دسامبر و ژانویه، مجله دیسکاوری لیست ۱۰۰ واقعه علمی سالی که گذشت را منتشر می‌کند. هرروزه تعدادی واقعه از این لیست معرفی می‌شوند و این لیست از آخر به اول شروع می‌شود:

پلانکتون‌های فسیل‌شده نشان‌دهنده تاثیرات سوخت فسیلی هستند

تحقیقات انجام‌شده منتج به تکنیک‌های جدید و دقیق‌تری برای شناختن سطح قدمت دی‌اکسید کربن در جو شده‌است.

عناصر کمیابی که پلانکتون‌های قدیمی را در خود داشته‌اند، نشان دادند که سطح دی اکسیدکربن اتمسفر در طی 2.1 میلیون سال گذشته به طور کامل ثابت مانده‌است.

در تحقیقی که در مجله «ساینس» در ماه جون منتشر شد، عنوان شد زیست شناسی بنام «باربل هونیش» و هم‌کارانش در دانشگاه کلمبیا باقی‌مانده‌های نوعی پلانکتون ریز تک‌یاخته‌ای با پوسته‌ای سخت را یافتند که در اعماق دریا  جایی نزدیک  سواحل آفریقا وجود داشتند.

پلانکتون‌ها برحسب میزان اسیدیته آب دریا، اقسام مختلفی از عنصر «بور» را در پوسته خود داشتند بنابراین هر پوسته نشان‌دهنده‌ی میزان اسیدیته آب دریاها در هنگام زیست آن‌ها بود. به همین ترتیب، اسیدیته آب، نشان‌دهنده میزان دی‌اکسید کربن در آن زمان‌ها بود. با اندازه‌گیری میزان عنصر «بور» که در پوسته‌ها ظرف 2 میلیون سال انباشته شده بود، این زیست شناس  قادر بود جزئیات فاش نشده‌ای از چگونگی سطح تغییرات دی اکسید کربن در جو را در طی سالیان متمادی بیان کند.

تا آن‌جا که انتظار می‌رفت، دی اکسید کربن با دمای محیط بالا و پائین می‌رود، با بالا رفتن سطح به قسمت‌های گرم‌تر می‌رسیم.

اما علی‌رغم این تغییر کلی در جو در طی این دوره مطالعه، هونیش کشف کرد که تمرکز کلی گازها به طور قابل ملاحضه‌ای ثابت مانده است. این باعث می‌شد که اندازه‌گیری‌های کنونی در ارتفاعات بالاتر به نظر غیرعادی‌تر برسند. وی می‌گوید: «این نشان می‌دهد که ما چقدر تحت تاثیر محیط‌ زیستمان هستیم.»

این محققان اکنون می‌خواهند به عمق بیشتری بروند، در جایی که پلانکتون‌ها در صدها میلیون سال قبل در آن‌جا انباشته می‌شدند، تا دریابند که در چه زمانی سطوح دی اکسید کربن به اندازه سطح کنونی بوده است.

این مطلب را در مجله دیسکاوری از این جا ببینید

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,