Saturday, 18 July 2015
02 December 2020
ماجرای طلاهای توقیف‌شده در ترکیه

«پنج سوال در باب افشاگری بازتاب امروز»

2013 March 23

احمد باطبی / رادیو کوچه

وب‌سایت «بازتاب امروز» پای‌گاه خبری که گفته‌ می‌شود نزدیک به خانواده هاشمی است، با انتشار دو عکس از تعدادی شمش طلا درداخل چند گاوصندوق گفته، این تصاویر مربوط به محموله هجده میلیارد دلاری طلای ایران است که از «سه سال پیش» در ترکیه توقیف شده است.

هرچند افشاگری «بازتاب امروز» درباره «محموله‌ی بی‌صاحب طلای توقیفی» جالب توجه است، اما به جهت استناد به این افشاگری، چند ابهام و پرسش مطرح است

«بازتاب امروز» نوشته این طلاها بخشی از پول نفت کشور است که در اختیار «بابک زنجانی»، بازرگان حاشیه‌دار ایرانی قرار داشته و حالا پس از سه سال تصاویر آن توسط «منابع خبری بازتاب» تهیه و منتشر شده است.

بنا بر گفته «بازتاب»، «بابک زنجانی» از بازگرداندن این محموله به ایران خودداری می‌کند، چون دلیل عدم برخورد با او و مافیایش امید محافل امنیتی به بازگردانندن بیت‌المال به کشور است.

«بازتاب امروز» با طرح موضوع اختلاس بیست‌هزار میلیاردی «بابک زنجانی» گفت: «اندکی از برخورد با پرونده سه‌هزار میلیاردی با زنجانی باعث خواهد شد او برای نجات خود پول بیت المال را بازگرداند».

20130322-gold-iran-turkey

هرچند افشاگری «بازتاب امروز» درباره «محموله‌ی بی‌صاحب طلای توقیفی» جالب توجه است، اما به جهت استناد به این افشاگری، چند ابهام و پرسش مطرح است.

١ – براساس کدام سند این محموله با بابک زنجانی مرتبط است؟

٢ – از سوی کدام منبع و به چه دلیل این محموله و یا به گفته بازتاب «بیت المال» دراختیار «بابک زنجانی» قرارگرفته است؟

٣ – طبق آخرین اخبار، این محموله توسط ترکیه توقیف شده، زنجانی به چه ترتیب قادر است این محموله را به ایران بازگرداند؟

۴  – منبع بازتاب امروز چه منبعی است که توانسته به شمش‌های طلای نگهداری شده در بانک مرکزی ترکیه دسترسی داشته باشد؟

۵ – توقیف این محموله دقیقن در چه زمان و به چه شکل صورت گرفته است؟

تنها محموله طلای منتسب به ایران در چنین مقیاسی مربوط به سال ١٣٨٧ «بیش از سه سال پیش» است که بیست تُن طلا و هفت‌و‌نیم میلیارد دلار وجه نقد به ارزش هجده‌و‌نیم میلیارد دلار توسط دولت ترکیه توقیف شد.

«رجب طیب اردوغان» در آن زمان بدون اشاره به منبع اصلی این محموله گفته بود، خداوند این پول را در این شرایط سخت اقتصادی برای ترکیه فرستاده است

«رجب طیب اردوغان» در آن زمان بدون اشاره به منبع اصلی این محموله گفته بود، خداوند این پول را در این شرایط سخت اقتصادی برای ترکیه فرستاده است.

در تابستان ١٣٨٨ «شنو اوزول» یکی از وکلای ترکیه اعلام کرد که از سوی یکی ایرانی بنام «اسماعیل صفریان» برای پی‌گیری یک محموله بیست تُنی شمش طلا و هفت‌و‌نیم میلیارد دلار نقد که در یک ترانزیت هوایی به مقصد فرانکفورت آلمان به توقیف دولت ترکیه در آمده، استخدام شده است.

اما همزمان با این خبر وجود چنین محموله‌ای از سوی مقامات دو کشور از اساس رد شد. وزیر اطلاعات ایران گفت که هرگز چنین پولی از ایران خارج نشده است. بانک مرکزی ترکیه وجود چنین محموله‌ای را تکذیب کرد و وزیر مشاور در امور گمرکی ترکیه گفت اگر چنین محموله‌ای وجود داشت، امکان پنهان کردنش وجود نداشت.

«شنو اوزول» پس از این اظهارنظرها اعلام کرد که از سوی موکلش فریب خورده و حتی حق‌الوکاله‌ای نیز به او پرداخت نشده است.

«محمود احمدی‌نژاد» هم در یک مصاحبه مطبوعاتی در ترکیه گفته بود، هرکسی که خورد نوش جانش، حساب کنید ببینید برای خروج این مقدار ارز از کشور چند تریلی لازم است. اصلن چنین چیزی می‌شود؟

با وجود چنین سابقه‌ای، پذیرش ادعای ارتباط «بابک زنجانی» با این محموله، با این میزان مستندات، کافی نیست.

پاورقی:

«بابک زنجانی» با نام کامل «بابک مرتضی زنجانی» تاجر ایرانی متولد ۲۱ اسفند ۱۳۴۹ در تهران است. او سال پیش در پی معاملات بزرگ نفتی با افرادی همچون «سعید مرتضوی» و «سید حسن میرکاظمی» مرتبط شد. وی یکی از چهره‌هایی بود که نامش در افشاگری «احمدی‌نژاد» در باره «فاضل لاریجانی» برادر رییس مجلس و رییس قوه قضاییه ایران مطرح شد.

«وب‌سایت بازتاب امروز» ازجمله رسانه‌هایی بود که در ماه‌های اخیر مطالب متعددی را در باره تبانی و رانت، ثروت بسیار زیاد و پول‌شویی «بابک زنجانی» منتشر کرده است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,