Saturday, 18 July 2015
26 May 2020
قصه‌های ما، از رویا تا واقعیت

«مرد زنگوله‌دار»

2013 March 23

شهره شعشعانی / رادیو کوچه

«آلدو پالاتزسکی» (Aldo Palazzeschi) نویسنده، شاعر، رساله‌نویس و روزنامه‌نگار ایتالیایی در تاریخ دوم فوریه ١٨٨۵ در خانواده‌ای متمول در «فلورانس» به دنیا آمد. او پیش از انتشار نخستین کتاب شعرش «اسب سفید» (I Cavalli bianchi) در سال ١٩٠۵، تحصیلات خود را در رشته‌ی حسابداری و بازیگری به پایان برده بود.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

«پالاتزسکی» پس از ملاقات با «فیلیپو توماسو مونتی» (Filippo Tommaso Marinetti) شاعر و بنیان‌گذار جنبش فوتوریست‌ها، یکی از طرفداران پروپاقرص این مکتب شد، هر چند هیچ‌گاه گرایش کامل به این مکتب پیدا نکرد و پس از درگیری ایتالیا در جنگ جهانی اول از پیشوایان آن‌‌ فاصله گرفت. با این همه دوره تعلق پالاتزسکی به مکتب فوتوریسم در دهه‌ی نخست قرن گذشته دوره‌ای بسیار پربار و شاخص در کارنامه او به حساب می‌آید و پایه‌گذار شهرتش به لطف آثار فراوانی‌ست که در این دوره به چاپ رسانده است.

23March2013-Ghesseha-Shohreh-Marde-ZangoulehDar-1

«پالاتزسکی» در فاصله میان دو جنگ جهانی به طور روزافزونی درگیر حرفه‌ی روزنامه‌نگاری شد و از همین رو کم‌تر فرصت خلق آثار ادبی داشت. در اواخر دهه‌ی شصت و اوایل دهه‌ی هفتاد با انتشار مجموعه‌ای از رمان و داستان به دنیای ادبیات بازگشت و جایگاه خود را به عنوان نویسنده‌ای پیشرو تثبیت کرد. امروز از او به عنوان چهره‌ای صاحب‌نفود در ادبیات ایتالیا نام برده می‌شود. تأثیر پالاتزسکی هم در داستان و هم در شعر بر نسل تازه‌ و پیشرو-نئو آوانگاردهای ایتالیایی مشهود است. طنز و موقعیت‌های تخیلی از ویژگی‌های بارز آثار پالاتزسکی هستند. آلدو پالاتزسکی در ١٧ آگوست ١٩٧۴ درگذشت.

داستان «مرد زنگوله‌دار» توسط «فیروزه مهاجر» به فارسی ترجمه شده است.

موسیقی متن:

Luigi Boccherini: Fandango

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,