Saturday, 18 July 2015
19 January 2021
پرسه اجتماعی – نگاهی به روند روبه رشد قاچاق مواد مخدر توسط ایرانیان در مالزی

«همه نگاه‌ها به سوی ایرانیان»

2010 February 05

سیمین/ رادیوکوچه

simin@koochehmail.com

در سال‌های اخیر روند مهاجرت ایرانیان به سایر کشورها با سرعتی فزاینده روبرو بوده است. این گروه از هم‌وطنان با سال‌ها انتظار و صرف هزینه‌های گاه نجومی رنج هجرت را به خویش هموار کرده و در جست‌و جوی آینده‌ای امن و روشن هریک راهی دیاری می‌شوند.

موج مهاجرت به کشورهای دیگر مسایل خاص خود را نیز در بردارد. یکی از کشورهایی که در سال‌های اخیر ایرانیان زیادی را به خود جذب کرده‌است مالزی است. بنا به آمارهای غیر رسمی در حال حاضر در حدود 50 تا 60 هزار ایرانی در مالزی زندگی می‌کنند که البته از این تعداد بیش از 10 هزار دانشجو در دانشگاه‌های این کشور به تحصیل مشغولند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

هرچند که موج مهاجرت ایرانیان به مالزی از سال‌های دور آغاز شده است و ایرانیانی با قدمت بالاتر از 25 سال زندگی در این کشور وجود دارند اما آمار ایرانیان حاضر در مالزی در 3 سال اخیر رشد شگفت‌آور چندصد درصدی داشته‌است. مثال روشن آن افزایش تعداد دانشجویان از کم‌تر از هزار نفر در سال 2007 به حدود 10 هزار دانشجو در ابتدای سال 2010 است.

البته بنا بر آمارهای وزارت توریسم مالزی این رشد شگفت‌انگیز شامل گردش‌گران ورودی از ایران به این کشور نیز می‌شود.

اگر بخواهیم به دلایل این رشد توجه داشته‌باشیم باید از عواملی هم‌چون افزایش انگیزه ایرانیان برای مهاجرت، تبلیغات وسیع و گسترده مالزی برای جذب مهاجر، دانشجو و گردش‌گر، فراهم بودن امکان به نسبت ساده‌تر از کشورهای دیگر برای دریافت ویزا، پذیرش دانشجویی یا اقامت‌های طولانی مدت یاد کرد علاوه بر آن که این کشور به بازار خوبی برای فعالیت شرکت‌ها و موسسات فعال در حوزه مهاجرت یا امور تحصیلی مبدل شده‌است.

هرچندکه بسیاری از کسانی که به این کشور مهاجرت می‌کنند از دانشجویان، نخبگان و یا افراد موفق جامعه هستند و به دلیل کسب موفقیت های فراوان و قرار گرفتن در سطحی مطلوب در جامعه میزبان از مقبولیت دل‌پذیری در میان مردم مالزی برخوردار بوده‌اند اما برخی از ایرانیان نیز از فرصت‌ها بهره‌ای دیگر برده و نه‌تنها باعث افتخار نیستند بلکه موجب شرم هم می‌شوند. نگاهی به تعداد ستگیری‌های ایرانیان در چند ماهه اخیر به واسطه جرم هایی هم‌چون قاچاق موادمخدر، کلاه‌برداری، جعل اسناد و مواردی از این قبیل موجب تشویش خاطر تمامی ایرانیان به ویژه آن‌ها که در این کشور زندگی می‌کنند را فراهم آورده است. بسیاری از ایرانیان نگران تغییر نوع نگرش جامعه میزبانشان هستند علاوه برآن‌که ممکن است قوانین مهاجرت، صدور ویزا و سایر قوانین مرتبط با مهاجران ایرانی نیز تغییر یابد.

اگرچه آمار ایرانیان در بین مجرمان سایر کشورها در داخل مالزی رقم چندان بالایی نیست اما به تازگی این اعداد و ارقام نگران‌کننده شده‌است. از سوی دیگر موج انعکاس رسانه‌ای این دستگیری ها از سوی رسانه های داخلی مالزی قابل توجه است. هفته‌ای نیست که یک یا چند رسانه مالزیایی خبری از دستگیری ایرانیان را منتشر نکند که البته شاید به جرات بتوان گفت این اخبار بسیار پررنگ تر از اخبار موفقیت های ایرانیان در این کشور مطرح می‌شوند.

روزنامه محلی «نیواستریت تایمز» در روز چهارشنبه سوم فوریه 2010 یک صفحه کامل را به اخبار مربوط به قاچاق مواد مخدر اختصاص داده و در سه گزارش و خبری که آورده نام ایران دیده می‌شود.

نخستین مطلب گزارشی است که با اشاره به مواد مخدری که به مقصد نرسیده‌اند، آورده است که این روزها مالزی مرکز پخش انواع مواد مخدر به مناطق جنوب شرق آسیا و اقیانوسیه شده‌است و به گزارش رییس کمیسر دپارتمان پلیس موادمخدر مالزی، سندیکاهای موادمخدر کشورهایی چون: تایلند، میانمار، هند، پاکستان، کشورهای آفریقایی، آمریکای جنوبی و ایران در سال گذشته بیشترین مرسولات قاچاق مواد مخدر را به مالزی داشتند.

در این گزارش اشاره شده که از هر کشور نوعی خاص از مواد مخدر ارسال می‌شود آن‌چنان که از پاکستان، «هروئین»، از ایران،«کراک» و «شیشه»، از هند «کتامین» و از آمریکای جنوبی «کوکایین» به این کشور حمل می‌شود.

هم‌چنین تاکید شده‌است که کشف این‌ محموله‌ها در نتیجه اطلاعات افراد مرتبط و نفوذی پلیس در این گروه‌هاست و از سوی دیگر تمام این مواد برای مصرف محلی نیست بلکه از این کشور به سایر کشورها ارسال می‌شود. برای مثال هروئین گرید 5 را به استرالیا و کوکائین را به تایلند می‌فرستند.

بنا به این گزارش، هروئین گرید 5 در مالزی با تغییراتی که روی آن صورت می‌گیرد، به نوع خالص‌تری تبدیل می‌شود که هر 350 گرم آن 80 هزار رینگت (هر یک دلار تقریبن 3 رینگت است) است. هرچند که این ماده مخدر به علت قیمت بالای آن به طور معمول به‌صورت خالص استفاده نمی‌شود.

در این گزارش پلیس با بیان این که موادی که به وسیله حامل به مالزی قاچاق می‌شود توسط حامل دیگری خارج می‌شود، عنوان کرده‌است که تقاضا برای کوکائین در ژاپن و تایلند به واسطه وجود توریست‌های غربی زیاد است.

روزنامه نیو‌استریت تایمز در گزارش دیگری به دستگیری 960 خارجی در سال 2009 به جرم قاچاق موادمخدر در مالزی اشاره کرده‌است که از این تعداد 225 نفر، به اعدام محکوم شده‌اند. درجدولی که برای نشان‌دادن آمار دستگیری‌ها آورده شده از میان 11 کشور نام برده شده «تایلند» با 277 دستگیر شده در جایگاه نخست قرار دارد که از این تعداد 29 تن به اعدام محکوم شده‌اند.

در سال 2009، 20 ایرانی در این ارتباط دستگیر شده‌اند که 18 تن از آنان به اعدام محکوم شده‌اند که البته این نسبت میان تعداد دستگیرشدگان و محکومین به اعدام نسبت بسیار نگران‌کننده‌ای است

پس از کشورهای «میانمار»، «اندونزی»، «چین»، «سنگاپور»، «نیجریه» و «پاکستان»، ایران در جایگاه هشتم قرار دارد. براساس این آمار در سال 2009، 20 ایرانی در این ارتباط دستگیر شده‌اند که 18 تن از آنان به اعدام محکوم شده‌اند که البته این نسبت میان تعداد دستگیرشدگان و محکومین به اعدام نسبت بسیار نگران‌کننده‌ای است و نشان از آن دارد که هرچند تعداد ایرانی کم‌تری دستگیر شده‌اند اما سنگینی جرایم آنان تا آن‌جا بوده که 90درصد این تعداد به اعدام محکوم شده‌اند.

در این گزارش هم‌چنین به برخی نمونه‌های این دستگیری‌ها اشاره شده که از آن جمله به دستگیری یک زن اندونزیایی به همراه 5 مرد ایرانی در ماه اکتبر گذشته در کوالالامپور اشاره شده که 3.3 کیلو گرم شیشه به ارزش تقریبن 600 هزار رینگت از آنان کشف شده و هم چنین 4.5 کیلو  (شیشه) مایع کشف شده است. بنا به این گزارش دستگیرشدگان در نظر داشتند لابراتواری در شهر کوالالامپور ایجاد کنند.

در نمونه دیگری در این گزارش باز نام ایرانیان دیده می‌شود، در ماه نوامبر یک زوج ایرانی در هتلی در بندر اوتاما (منطقه‌ای در حوالی کوالالامپور) دستگیر شدند که از آنان 4.1 کیلوگرم شیشه به ارزش 738 هزار رینگت کشف شده است.

اما آخرین مورد اشاره شده در این روزنامه یک گزارش خبری از دستگیری 4 ایرانی به جرم قاچاق مواد مخدر در فرودگاه کوالالامپور است. تیتر خبر این است: «ایرانی‌های دستگیر شده با مواد مخدر در اسپری مو»

براساس این خبر روز یک‌شنبه گذشته (31 ژانویه)، پلیس تیم تجسس فرودگاه بین‌المللی کوالالامپور موفق به دستگیری 4 ایرانی به جرم حمل موادمخدر به ارزش 1.8 میلیون رینگت شدند. فرمانده تجسس پلیس مواد مخدر مستقر در فرودگاه کوالالامپور گفته‌است: «به سه ایرانی بین 25-35 ساله که هرکدام دو چمدان داشتند، مشکوک شدیم. با توجه به این‌که سر آن‌ها بی‌مو بود اما در چمدان‌هایشان 12 قوطی اسپری مو که داخلشان مقادیر زیادی مواد مخدر شیشه و کراک جاسازی شده بود کشف کردیم.» وی افزوده است این نخستین باری است که جاسازی مواد مخدر به این صورت مشاهده شده است.

فرمانده تجسس پلیس فرودگاه در ادامه از مظنون ایرانی 32 ساله دیگری یاد کرده‌است که پس از گذراندن وی از مقابل اشعه موفق به کشف تعداد 87 قرص مخدر به وزن 574 گرم درون معده او شده‌اند.

طبق گفته پلیس فرودگاه مالزی نظارت وبازرسی شدیدتری برای مسافرین  دبی، ایران و پاکستان اعمال می‌شود

طبق گفته پلیس فرودگاه مالزی نظارت وبازرسی شدیدتری برای مسافرین  دبی، ایران و پاکستان اعمال می‌شود.

البته نمونه‌های این‌چنینی متاسفانه در روزها و ماه‌های اخیر رو به افزایش است. به خاطر دارم چند وقت پیش نیز از دستگیری افرادی مطلع شدم که با خود چوب اسکی به مالزی حمل کرده بودند و پلیس با شک به این مساله که همراه داشتن چوب اسکی آن‌هم در کشوری که برف در آن کیمیا است کمی عجیب است از درون این محموله عجیب مقادیر قابل‌توجهی موادمخدر کشف کرده‌بود.

شنیدن این قبیل اخبار علاوه بر نگرانی و تاسف، افکار دیگری را به ذهن می‌آورد. به نظر می‌رسد یا سودآوری این تجارت مرگ‌آور، آن چنان زیاد است که قربانی شدن تعدادی انسان و تخریب وجهه ایرانیان در مالزی اهمیت چندانی برای این سوداگران ندارد یا مغزهای متفکر این گروه‌ها مدتی است به تعطیلات رفته‌اند و عده‌ای افراد آماتور هدایت این کار را بر عهده گرفته‌اند که نه‌تنها نمی‌توانند از نفوذ نیروهای پلیس درون گروه جلوگیری کنند بلکه از تابلوترین اشکال حمل مواد استفاده می‌کنند! البته توانمندی نیروهای پلیس مالزی را نیز نمی‌توان نادیده گرفت چراکه هیچ یک از آنان در فرودگاه‌های کشور مبدا خویش شناسایی نشده‌اند!

از دیگرسو چندان دور از تصور نیست که گمان شود جریانی آشکارا قصد دارد زمینه حضور ایرانیان در این کشور را ناامن و نامطلوب سازد.

هرچه هست زنگ‌های خطر اکنون پرصداتر از گذشته به صدا درآمده است تا هشداردهد که مردمی که زمانی سرآمد فرهنگ و تمدن به شمار می‌رفتند و از این رو شهره آفاق بودند این روزها در پی چه عنوانی شهره می‌شوند؟

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , 

۱ Comment

  1. 1

    wh0cd940217 Buy Baclofen buy atenolol Prednisone