Saturday, 18 July 2015
29 September 2023
در واشینگتن دی سی

«هفت سین زندانیان سیاسی در آمریکا»

2013 March 26

گزارش / احمد باطبی / رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

برپایی هفت سین در پشت درهای بسته زندان در لحظه تحویل سال، چند سالی است که تبدیل به یک رسم شده است.

آغاز سال تازه خانواده‌ها، در نزدیک‌ترین فاصله از عزیزان محبوس در پس دیوار.

و این رسم حالا در نوروز ١٣٩٢ ، در جغرافیایی فراتر از مرزهای ایران برپا می‌شود.

ایرانیان مقیم «واشنگتن دی سی» بزرگ، در اقدامی خود جوش سفره هفت سین نوروز امسال را با عکس‌هایی از زندانیان سیاسی محبوس در زندان‌های مختلف ایران برپا کردند.

SONY DSC

در این مراسم که به دعوت صفحه فیسوک «دیدار سبز» انجام شد ، فعالین دانشجویی و زندانیان سابق سیاسی با بازگویی خاطرات خود از سال‌های زندان و هم‌بندی با زندانیان سیاسی که در این روزها در زندان‌های ایران محبوس هستند، یاد و خاطره آن‌ها را گرامی داشتند.

«پویا جهان‌دار» یکی از برپا کنندگان این مراسم در خصوص این مراسم به «رادیو کوچه» گفت قرار است از طریق صفحه فیسبوک «دیدار سبز» جلسات مشابه‌ای در آینده به مناسبت‌های مختلف برپا شود .

زندانیان سیاسی به تبعیت از یکی از بخش‌نامه‌های قوه قضائیه از مرخصی‌های معمول یک زندانی محروم هستند و اعطای مرخصی به آن‌ها منوط به نظر مساعد وزارت اطلاعات و شعبه مربوطه اجرای احکام است.

در سال‌های اخیر تعداد کمی از زندانیان سیاسی موفق به دریافت مرخصی نوروزی شده‌اند. امسال نیز طبق آخرین اخبار رسیده، تنها به چند زندانی مرخصی نوروزی اعطا شد که از آن جمله می‌توان به مرخصی «نسرین ستوده ، بهاره هدایت، مهدی خدایی، عماد بهاور، حسن اسدی زیدآبادی، علی اکبر محمدزاده، محمد رضایی، شهاب الدین مرتضوی، کامیار پارسا، مهرداد آهن‌خواه، سامان حمیدی آزادی، مجید صداقت، حسن فرجی، بهزاد هوشمند و حسن خداوردی» اشاره کرد .

SONY DSC

این تعداد مرخصی محدود در حالی صادر شده است که بسیاری از ندانیان محبوس در زندان‌های ایران همچنان بدون مرخصی هستند. «احمد زید ابادی ، ژیلا بنی یعقوب، مسعود باستانی، سعید ماسوری، غلام کلبی، سعید شاه قلعه، ارژنگ داوودی، مجید توکلی و …» ازجمله زندانیانی هستند که با وجود سپری کردن سال‌ها زندان ، همچنان از مرخصی عادی و یا مرخصی نوروزی محروم هستند.

امسال اولین سالی است که به این تعداد زندانی سیاسی مرخصی نورزی اعطا شده است، اما در میان این تعداد زندانی نام زنداینان  سرشناس قدیمی کمتر به چشم می‌خورد.

همزمان با اعطای این این مرخصی به  زندانیان سیاسی و در لحظات آغازین سال تازه، نیروهای امینتی تعدادی از شهروندان ایرانی را تحت عناوین مختلف بازداشت کرده‌اند که از آن جمله می‌توان به  بازداشت دو شهروند بهایی در گرگان، و بازداشت هفت تن از اعضای خانواده دراویش گنابادی زندانی اشاره کرد.

امروز نیز شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد با ۲۶ رای موافق در برابر ۲ رای مخالف، ماموریت «احمد شهید» گزارش‌گر ویژه حقوق بشر در امور ایران را برای یک سال دیگر تمدید کرد.

 ۱۷ کشور به قطعنامه ادامه ماموریت «احمد شهید» رای ممتنع دادند. دو عضو دیگر از شورای ۴۷ نفره حقوق بشر در رای گیری شرکت نکردند.

 این سومین سال پیاپی است که ماموریت شهید برای بررسی وضعیت حقوق بشر درایران تمدید می‌شود.

عکس‌های مراسم در گالری کوچه:

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

TAGS: , , , , , , , 

۱ Comment


  1. تهمورث
    1

    چه سخت است ازاد باشی و نظاره گر در بند بودن عزیزانی که بخاطر آزادیت در بندن . نمیدانم کی و کجا این دور باطل بسرنجام خواهد رسید و ارزوی بزرگ من همیشه این بوده که بروزی برسیم که که حکومتی با سعه صدر بسیار با مخالف خود مدارا کند ایدون .