Saturday, 18 July 2015
07 August 2020
اتدیشه‌گار

«نخستین زن شهردار در بوسنی با حجاب اسلامی»

2013 March 26

سینا رهنما / رادیو کوچه

شهری کوچک در کشور بوسنی با نام «ویسوکو» از انتخابات شهرداری سال گذشته، شاهد تغییری بوده که هنوز موضوع بحث در جوامع اروپای مرکزی و شرقی است. خانم «امرا بابیچ» که به عنوان شهردار انتخاب شده و با حجاب اسلامی سرکار حاضر می‌شود. بوسنی در حال حاضر از کشورهای همسایه خود مانند کرواسی و صربستان در رشد عقب‌تر است و برخی معتقدند بهتر است اختلافات را کنار گذاشته و به برنامه کاری تمرکز کرد.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

خانم بابیچ خود می‌گوید: «من اروپایی هستم و مسلمان هم هستم. این هویت من است. این حجاب همان چیزی است که دنیای بیرونی من را تشکیل می‌دهد اما قدرت و توان واقعی، آن چیزی است که در درون آدم است و نه چیزی که در بیرون از خود نشان می‌دهد.»

چند کشور اروپایی هستند که با مساله حجاب و اسلام به قولی عمل‌گرایانه، هنوز مساله دارند. به طور مشخص، فرانسه و ترکیه با این موضوع روبرو هستند و هنوز بحث و گفت‌وگو بر سر این که زنان حجاب داشته باشند یا نه، در این جوامع داغ است.

20130311_Sina_First hijab wearing woman mayor in Bosnia_Pic01

بوسنی یکی از کشورهای اروپایی است که اکثریت جامعه آن مسلمان هستند. سابقه اسلام در این کشور هم به گواه تاریخ، اسلام معتدل و عمل‌گرایانه بوده است. هنوز هم زنان در بوسنی می‌گویند که به دلیل داشتن حجاب، در محیط‌های کاری مورد تبعیض قرار می‌گیرند. اما این باعث نشده از حجاب روی‌گردان شوند و نمونه خانم بابیچ را به عنوان الگو تعریف کرده‌اند.

«سمیه اسدیری»، یک دانشجوی بوسنیایی می‌گوید: «وقتی من حجاب بر سر دارم، نشانه‌اش این است که به طور عمومی اعلام می‌کنم که گرایش دینی من به اسلام است.»

در جوامع اروپای غربی، بحث حجاب در میان حلقه‌های روشن‌فکری به طور جدی دنبال می‌شود و برخی می گویند باید با آن مقابله کرد تا جلوی گسترش اسلام و اسلام‌گرایی هم گرفته شود.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,