Saturday, 18 July 2015
24 January 2021
فرنگیس داودی؛ مادر کاوه کرمانشاهی

«کاوه جز حق انسانی هیچ نگفته‌است»

2010 February 05

اردوان روزبه/ رادیو کوچه

«کاوه کرمانشاهی»، فعال حقوق بشر در کرمانشاه  روز چهارشنبه توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده است.

او از فعالان حقوق بشر است که در کمپین یک میلیون امضا، انجمن منحل‌شده ژیار و همین‌طور سازمان ادوار تحکیم وحدت عضویت دارد. او سخن‌گوی سازمان حقوق بشر کردستان نیز هست. این سازمان فعال در زمینه اطلاع رسانی در زمینه موارد نقض حقوق انسانی است که دبیر آن محمدصدیق کبودوند در حال حاضر در زندان به سر می‌برد.

از روز چهارشنبه تاکنون وی توانسته است فقط به صورن تلفنی با مادرش در تماس باشد ولی او در این تماس‌ها هیچ اشاره‌ای به زمان آزادی احتمالی و یا اتهام وارده‌اش نداشته‌است. اردوان روزبه درخصوص آخرین وضعیت کاوه کرمانشاهی گفت‌و گویی با «فرنگیس داودی» مادر این فعال مدنی داشته است:

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

در حالی که روز چهارشنبه کاوه‌قاسمی‌کرمانشاهی فعال حقوق بشر در کرمانشاه توسط نیروهای امنیت بازداشت شده است تا کنون فقط چند تماس با خانواده‌اش داشته است.گفته می‌شود این فعال حقوق بشر در منزل خود در روز چهارشنبه صبح دستگیر شد. پیش از این نیز شایع شده بود که کاوه قاسمی کرمانشاهی در مهر ماه نیز بازداشت شده است اما پس از چند روز آن را تکذیب کردند.

خانم داوودی در مورد آخرین وضعیت و آخرین اطلاعاتی که از کاوه‌قاسمی‌کرمانشاهی دارید به ما بگویید.

دیشب با من صحبت کرد و تقریبن حالش خوب بود و تاکیدش به من این بود که مقاوم باش و اگر شما ناراحت باشید من هم در آنجا ناراحت هستم و من به او قوت قلب دادم و گفتم که به کارت اطمینان دارم.

نحوه دستگیری کاوه به چه ترتیب بوده است؟آیا قبلن  اعلام کرده بودند و احضار شده بود یا نه؟

اصلن هیچ احضاری نبود. من در منزل نبودم  اما پدر کاوه می‌گوید حدود ساعت 8، هفت نفر به خانه آمدند و پدرش در را باز کرده و آنها وسایل شخصی کاوه از جمله لپ‌تاپ، کیس، نوار، مجله، روزنامه و کتاب‌هایش را بردند. دو نفر هم در اتاق کاوه با او صحبت کردند که من و پدرش از صحبت‌های آنها خبری نداریم. آنها حدود 2 ساعت در منزل بودند. ساعت 11 هم به صورت محترمانه او را بردند.بعد من از مدرسه آمدم و متوجه شدم که منزل نامرتب است. پس از آنکه خانه را مرتب کردم به وزارت اطلاعات رفتم و پیگیر شدم. من را به ستاد خبری فرستادند و فردی پس از پرسیدن مشخصات به ما گفت که کاوه در آنجا نیست و روز بعد یا تماس بگیریم یا حضوری مراجعه کنیم.

من هم صبح پنج‌شنبه به آنجا رفتم که دوباره همان سوالات را پرسیدند و گفتند که وزارت اطلاعات او را بازداشت کرده است اما پاسخگوی شما نخواهند بود. تا اینکه ساعت 3 از وزارت اطلاعات تماس گرفتند و گفتند که او حالش خوب است و از اینکه منزل نامرتب شده بود عذرخواهی کردند. من هم خواستم به عنوان یک مادر با پسرم صحبت کنم اما گفتند به موقع به شما اطلاع می‌دهیم و با رادیو‌های خارجی هم صحبتی نکنید.

تا اینکه دیشب  حدود ساعت 9 از وزارت اطلاعات تماس گرفتند و گفتند طبق قولی که به شما دادم می‌توانید با پسرتان صحبت کنید. من با کاوه صحبت کردم و او چند بار تکرار کرد که” مادر دوستت دارم. من برای تو ناراحتم. به من انگ ضد انقلاب زدند اما آنها را توجیح کردم و گفتم که من اینکاره نیستم. “من به کاوه گفتم که مقاوم هستم و مشکلی ندارم.

به نظر شما پسرتان متهم به چه چیزی است و به چه علت دستگیر شده است؟

پسر من هیچ پنهان کاری نکرده و تنها فعال حقوق‌بشر و بشر دوست بوده است. من به عنوان یک مادر تمام کارهایش را زیر نظر داشتم. او به تمام زندانیان سیاسی و غیر سیاسی کمک می‌کرد.

آیا در مورد اینکه با قید وثیقه آزاد شود یا در پرونده او تغییر ایجاد شود، وعده‌ای به شما داده شده است؟

خیر. چون من هنوز حضورن او را ندیدم. اما در صحبت‌های کاوه این بود که انتظار نداشته‌باش من به زودی بیایم. وبه صورت شوخی گفت که شاید برای عید بیاید.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , 

۱ Comment