Saturday, 18 July 2015
08 August 2020
اندیشه‌گار

«چرا تمرکز کردن این قدر کار سختی است»

2013 March 27

سینا رهنما / رادیو کوچه

جدای این که چطور می‌خواهیم یا می‌توانیم درکی از جهان بیرون از خودمان داشته باشیم، بدن ما، یعنی بدن انسان در دو محور بیولوژی و روان‌شناسی، اطلاعات وارده را فیلتر می‌کند.

تحقیقات نشان می‌دهند در هر آن، نزدیک به ١١ میلیون داده از طریق اعضای حسی به بدن می‌رسد که مغز به لحاظ عملی فقط می‌تواند چهار میلیون واحد داده را بررسی کند.

دلیل این محدودیت، فیزیک محدود کره چشم و مغز است. نزدیک به ده میلیارد بیت داده‌هایی که از چشم می‌آیند، فقط ده هزار بیت آن به کورتکس تصویری و بینایی مغز می‌رسد. علاوه بر آن، فقط ده درصد از سیناپس‌های مغزی پذیرای داده‌های رسیده از سوی اعصاب بینایی هستند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

به جای این که بگذارید مغز طبق مکانیسم خود داده‌ها را فیلتر کند، به طور ارادی تصمیم بگیرید داده‌ها را جذب کرده و آن را به کار بگیرید

به همین توانایی ما از نظاره کردن جهان خارج را به واقع، «توانایی» می‌دانیم. بدون خواسته مشخص و ارادی، جزییات به راحتی گذر می‌کنند و وارد فکر ما نمی‌شوند. به همین دلیل هم هست که علم در واقع مرزی میان دیدن و نظاره کردن است، یا می توان گفت فقط دیدن، و دیدن و اندیشیدن.

برای دیدن، این همه علائم و اطلاعات و داده‌‌ها می‌آیند و می‌گذرند. اما برای دانستن، باید روی داده‌ها تمرکز کرد و آن‌ها را بررسی کرد تا بشود یا تحلیلش کرد یا به خاطر سپرد.

توصیه‌ای که کارشناسان آموزش می‌کنند این است: «به جای این که بگذارید مغز طبق مکانیسم خود داده‌ها را فیلتر کند، به طور ارادی تصمیم بگیرید داده‌ها را جذب کرده و آن را به کار بگیرید.» البته مشکل این جاست که برای این کار هم باید برنامه باشد و هم خواست ارادی. بعد از آن، دیگر مغز فیلتر را کم خواهد کرد ولی تا قبل از آن، به همان کار و رویه خودش ادامه می‌دهد».

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,