Saturday, 18 July 2015
30 March 2023
اتحادیه چینی‌تباران مالزی

«انگلیس به خاطر قتل‌عام سال ۱۹۴۸ عذر‌خواهی کند»

2009 August 14

بزرگ‌ترین اتحادیه چینی‌تباران مالزی (موسوم به  MCA) خواستار عذرخواهی انگلیس از این کشور به خاطر ارتکاب جنایت و قتل عام مردم این کشور در سال 1948 میلادی شد.

خبرگزاری برناما در این زمینه به نقل از معاون رئیس این اتحادیه نوشت: «این اتحادیه هم‌چنین خواستار ادامه تحقیقات جدی و عادلانه دولت انگلیس در زمینه کشتار مردم منطقه «باتانگ کالی»، واقع در ایالت سلانگور این کشور در این سال است.»

«داتوک سری لیونگ لای» افزود: «این اتحادیه در نشست روز گذشته خود هم‌چنین از تلاش‌های صورت گرفته برای واداشتن انگلیس به عذرخواهی از مالزی به خاطر قتل عام مردم این کشور حمایت کرد.

به گفته وی، مردم این کشور شایسته عذرخواهی دولت انگلیس هستند چرا که مردم منطقه باتانگ کالی در آن زمان نه تروریست مسلح بوده‌اند و نه سارق یا راهزن.

در 12 دسامبر سال 1984 میلادی که مالزی هنوز تحت استعمار انگلیس قرار داشت، نیروهای انگلیس در یک عملیات نظامی در روستاهای منطقه «باتانگ کالی» دست کم 24 نفر را به قتل رساندند.

این گزارش می‌افزاید: «اتحادیه چینی‌تباران مالزی که از اعضای اصلی تشکیل‌دهنده ائتلاف حاکم بر مالزی، «باریسان نشنال»، محسوب می‌شود هم‌چنین تاکید‌کرده که به زودی دادخواستی در این زمینه به کمیسیون عالی انگلیس در این کشور ارایه خواهدکرد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|