Saturday, 18 July 2015
27 September 2023
فرهنگ و ادب‌ تاجیکستان

«برزو عبدالرزاقف، جوان‌ترین کارگردان تیاتر تاجیک هستم»

2013 March 28

کیومرث/ دفتر تاجیکستان/ رادیو کوچه

در روز جهانی تیاتر خبرنگار «کوچه» در «دوشنبه» به سراغ  کارگردان شناخته تیاتر تاجیک «برزو عبدالرزاقف» رفت. آقای عبدالرزاقف، که‌ در گذشته رییس  تیاتر دولتی «کمال خجندی» در شمال تاجیکستان و تیاتر جوانان در «دوشنبه» بود، در چند سال اخیر جای کاری مناسب ندارد. هرچند نمایشنامه‌های او از جمله نمایشنامه‌های سیربحث و سیربیننده در خاریج از تاجیکستانند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

«برزو عبدالرزاقف» در این صحبت خود بیشتر به موضوع درام‌نویسی یا نمایشنامه‌نویسی در تاجیکستان دخل کرده و گفت، هرچند درام‌نویسی در این کشور با دو پای می‌لنگد، اما کسی حاضر نیست این درد را درمان ببخشد. خود او کلیه نمایشنامه‌هایش را از اثار ادبان خارجی گرفته، به شرایط تاجیکستان موافق می‌گرداند.

barzu

او می‌گوید، چنین موافق‌گردانی نمایشنامه‌ها در تمام جهان رایج است و او از این کار هرگز پرهیز نمی‌کند. ولی او می‌گوید، دلیل روی آوردنش به نمایشنامه‌های ادبان خارجی این است، که‌ در تاجیکستان نمایشنامه‌های خوب کم بده، درخور ذوق بیننده نیست.

«ما درام نداریم. درام‌نویس بسیارند، اما نمایشنامه نمی‌نویسند. آن‌ها خیلی عقیب مانده‌اند. هنوز در سال‌های پنجاهم قرن گذشته قرار دارند. از پیشرفت‌های درام جهانی خبر ندارند» می‌گوید برزو.

این کارگردان سرشناس تاجیک، که‌ بارها برای نمایشنامه‌هایش در بیرون از تاجیکستان جایزه گرفته است، می‌گوید، درام‌نویسان تاجیک نمی‌خواهند کار همتایان خارجی خود را بپذیرند یا با آن‌ها هم‌قدم باشند.

به قول او، چنین برخورد و عقیب‌ماندگی کارگردان‌ها و درام‌نویسان اکثر ساکنان را از تیاتر دور کرده است. گذشته از این، می‌گوید برزو، دولت هم برای پیشرفت این بخش چندان توجه ندارد و پول زیاد هم اختصاص نمی‌دهد.

آقای عبدالرزاقف در خانواده هنرمندان تیاتر به دنیا آمده، حالا موی سرش را در این راه سفید کرده است. این کارگردان ۵۳ ساله تاجیک سال گذشته در ‌یک تصادم نقلیاتی در «دوشنبه» مجروح شده، چند مدت برای دوا و دارمان در «مسکو»  قرار داشت.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,