Saturday, 18 July 2015
19 January 2021
به بهانه روز خانواده

«سمفونی عشق»

2010 February 06

سروش / رادیو کوچه

soroush@koochehmail.com

روز هفدهم بهمن‌ماه از سوی مرکز امور خانواده ریاست جمهوری ایران به عنوان روز خانواده نام‌گذاری شده است.خانواده تنها  سازمان اجتماعی که بادوام و همگانی است و از دیرباز در زندگی انسان‌های ماقبل تاریخ وجود داشته و حتی قبل از عبادتگاه و دولت و هر سازمانی که برای تمرکز فعالیت آدمی بوجود آمده است خانواده وجود داشته است.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

مردم شناسان می‌گویند: «علت استمرار و دوام خانواده از آن است که در خانواده روابط اجتماعی به بهترین وجهی حوائج آدمی را برمی‌آورد و رفع نیازمندی‌های او در هیچ رابطه‌ای به غیر این رابطه به این خوبی و آسانی امکان پذیر نیست . روابط آدمیان و اشکال خانوادگی، بستگی بقدرت خاص انسانی دارد و شکل آن در ادوار مختلف متفاوت است»

خانواده به عنوان کوچک‌ترین نهاد اجتماعی، آسیب پذیرترین گروه در برابر آسیب‌های اجتماعی است به طوری که اکثر مشکلات و آسیب‌ها ابتدا در خانواده‌ها بروز پیدا می‌کند و در صورت عدم پیشگیری و برخورد ناصحیح با آن‌ها، به درون جامعه نیز رسوخ می‌کند و در این شرایط دشوار دیگر نمی‌توان به راحتی مشکلات و آسیبها را کنترل کرد.

خانواده تنها نظام اجتماعی است که در همه جوامع، از مذهبی و غیر مذهبی پذیرفته شده و در جوامع گوناگون دارای نقش، پایگاه و منزلت‏های گوناگون است، با اینکه خانواده هسته‌ای کوچک از اجتماع است، در حیات اجتماعی مردم نقش و تأثیری فراوان دارد.

خانواده هسته اول همه سازمان‌ها و نهادهای اجتماعی است. همه نقش‌های مربوط به ایجاد تمدن و انتقال مواریث و رشد و شکوفایی انسانیت به آن مربوط می‌شود و نیز همه سنت‌ها، عقاید و آداب ویژگی‌های فردی و اجتماعی از طریق خانواده به نسل جدید انتقال می‌یابد.

تقریبن هر فرد ایرانی، در خانواده‌ای پرورش می‌یابد که تعداد زیادی از اعضای فامیل از جمله پدربزرگ و مادربزرگ، عمه و خاله، و پسرعموها و دخترخاله‌ها در کنار هم زندگی می‌کنند.  اعضای فامیل و قوم و خویش‌ها معمولن مقدار زیادی از وقت خود را در جشن‌ها و مهمانی‌های خانوادگی سپری می‌کنند. پیک‌نیک‌های خانوادگی نیز یکی دیگر از تفریحات مورد علاقه ایرانیان است.

بااینحال، خانواده‌ها در ایران نیز هم‌چون بسیاری دیگر از جوامع، با مشکلات و سختی‌های فراوانی روبرو هستند. قریب به یک میلیون نفر، از جمله تعداد زیادی پسر، در جریان جنگ بین ایران و عراق (۱۹۸۰ تا ۱۹۸۸) جان خود را از دست دادند، و در نتیجه تعداد قابل توجهی از خانواده‌ها در ایران یکی از اعضای خود را از دست داده‌اند.

بسیاری از ازدواج‌ها نیز در ایران در حال فروپاشی است. طلاق مدام رو به افزایش است، و میزان آن به ۸ درصد رسیده است. بااینحال، بسیاری از زوج‌ها ازدواج موفقی ندارند و به‌اصطلاح صرفن  «می‌سوزند و می‌سازند». پس از طلاق، سرپرستی کودکان مطابق قوانین اسلامی به پدر سپرده می‌شود، و به همین دلیل بسیاری از زنان به ناچار به زندگی مشترک ادامه می‌دهند تا از فرزندان‌ خود جدا نشوند.

گذشته از این، بسیاری از پدرها مجبورند برای تامین مایحتاج زندگی در چندین محل کار کنند، و از این رو چندان در خانه نیستند و این امر مشکلات خانوادگی متعددی را باعث گردیده است.

درگذشته خانواده بر اقتدار پدر یا بزرگتر خانواده تشکیل می‌شد. زنان هیچ اختیاراتی نسبت به شوهر و فرزندان نداشتند. اولاد تابع محض پدر بودند. رئیس خانواده در قدیم در آن واحد قاضی و مجری آداب مذهبی بود. زیرا در آن  ادوار از جهت سادگی آداب مذهبی روحانیین وجود نداشتند.

امروزه در یک خانواده متعادل نقش مرد و زن در زندگى مشترک مشخص است، گرچه بین آن دو محبت و مودت در رأس امور قرار دارد. این نشان می‌دهد که مهم‌ترین اتفاقات برای تکامل هر انسان در کانون خانواده شکل می‌گیرد.

منابع

  • لغت نامه دهخدا
  • خبرگزاری ایرنا
  • نظام خانواده در ایران

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: ,