Saturday, 18 July 2015
23 February 2020
میز انتخابات

«از خشم جنتیِ ثانی تا کشف خس و خاشاک انحرافی»

2013 March 31

رضا حقیقت‌نژاد / رادیو کوچه

بر خلاف دو هفته پیش که تنور سیاست در ایران سرد شده بود و از بالا تا پایین، روزه سکوت گرفته بودند، در هفته‌ای که گذشت، چند چراغ تازه روشن و سوژه برای پهن کردن اولین میز انتخابات در سال ٩٢ فراهم شد.

روزهای شلوغِ جنتیِ ثانی

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

چراغ اول سال ٩٢ را به نام یک چهره معلوم‌الحال روشن می کنیم: «سید احمد خاتمی». خطیب نماز جمعه تهران، چیزی از «احمد جنتی» کم ندارد، به همان تند و تیزی داد می‌زند، همه هم و غمش بیرون راندن اصلاح‌طلبان نه تنها از نظام که از کشور است، دست به خشونتش هم خوب است –این یکی مختص به عرصه سیاست و مثلن لاپوشانی قتل ندا آقا سلطان نیست، یک بار گفت برای اصلاح وضع حجاب، خون لازم است، چند باری هم گفته که آماده شهادت است- ، گاف هم کم نداده، زبان و دهانش به صورت و سیرت، دریده است و تمثال مبارکش هم از زاویه هیچ عکاسی، درست بِشو نیست، همواره درشت چشم، اخمو و فریادکشان. خاتمی که تاکنون دو سه باری، بدون آن‌که کسی از او دعوت کرده باشد، گفته کاندیدای ریاست جمهوری نمی‌شود، در دو هفته گذشته مهم‌ترین مفسر سخنان نوروزی «علی خامنه‌ای» بود.

201302330-ahmadkhatami-ap-koocheh

مرتب توضیح داد کسی سوءبرداشت نکند، اصلاح طلبان خیال بازگشت نداشته باشند و ما هنوز این‌ها را می‌خواهیم محاکمه کنیم. یکی دو سایت هم نق زدند که صحبت‌های رهبری مفسر نمی‌خواهد ولی گوش «احمد خاتمی» بدهکار این حرف‌ها نبود و بیشترین مصاحبه‌های سیاسی اول سال را انجام داد تا به همه بفهماند در نگرش سیاسی آقا تغییری ایجاد نشده، البته انتظاری جز این هم نبود.

خوش‌خدمتی‌های بی‌پایان حبیبِ آقا

بعد از جانشین خلف جنتی، دومین چهره را باید «محمدحسن ابوترابی» بدانیم که بر خلاف «احمد خاتمی» خیلی کم حرف می‌زند، بیشتر اهل لابی است و کدخدامنشی، حالا چه نایب رییس مجلس باشد، چه عضو شورای‌عالی حل اختلاف قوای سه گانه و چه عضو جامعه روحانیت مبارز. ابوترابی که مدت‌ها بود در گوشه و کنار شایعه کاندیداتوری‌اش شنیده می‌شد، بالاخره به صحنه آمد و به همراه «پورمحمدی، باهنر، متکی و آل اسحاق»، ائتلاف تازه‌ای تشکیل دادند به نام “ائتلاف اکثریت اصولگرایان.” قرار است این ائتلاف هم مثل ائتلاف سه‌گانه (حدادعادل، قالیباف و ولایتی) یک خروجی داشته باشد.

abutorabi-koocheh

خروجی‌اش هر کدام باشند، ارزش و اعتبار چندانی ندارد، بعید است مشهورترین‌شان که پورمحمدی باشد یا باهنر، بیش از یکی دو میلیون رای داشته باشند. در واقع، خروجی این ائتلاف می‌شود کاندیدای اصول‌گرایان و با خروجی ائتلاف سه‌گانه که کاندیدای بیت رهبری است، رقابت می‌کند تا الکی الکی فضا، انتخاباتی شود. از این مدل‌ها در تاریخ رقابت های سیاسی ایران داشته‌ایم. مثلا در انتخابات دوره چهارم ریاست جمهوری، کاندیدای اصلی «سید علی خامنه‌ای» بود، صلاحیت بازرگان که می‌توانست رقیب اصلی باشد، رد شد و دست آخر چهره‌هایی چون «حبیب‌اله عسگراولادی» تشریفاتی به میدان آمدند تا مثلا فضا رقابتی باشد، خامنه‌ای با بیش از ١٢ میلیون رای اول شد، عسگراولادی هم حدود دو درصد آرا را کسب کرد، این درصد آرای موتلفه‌ای از همان موقع تاکنون حفظ شده و می‌توان پیش‌بینی کرد کاندیدای اصلی‌شان (یحیی آل اسحاق)، اگر در میدان باشد، در همین حد و حدود رای بیاورد. اما در انتخابات ٩٢ هم فعلا سردسته اصلی “ائتلاف اکثریت اصول‌گرایان”، «حبیب‌اله عسگراولادی» است و چشم همه اعضای “ائتلاف سه‌گانه” به «علی خامنه‌ای» دوخته شده است. نه این که همان عدد و رقم‌ها به خصوص برای کاندیدای بیت رهبری تکرار شود ولی می‌توان گفت همان فضای انتخابات دوره چهارم رقم می‌خورد، این‌طوری هم آقا خوشحال می‌شود و هم حبیبِ آقا وظیفه‌اش را طبق معمول انجام می‌دهد، حالا این وسط هم نق و نوقی می‌کند که “قفل ماجرای کروبی و موسوی باید باز شود” ولی به قاعده معلوم، نرود میخ آهنین در سنگ.

بازارِ گرم سبز دزدی

حالا که حوالی بیت چرخ می‌زنیم، بد نیست به یک چشم و چراغ دیگر این خانه هم اشاره کنیم: «سید محمد باقر خرازی». وی که اعتقاد دارد “غیرفقیه” نباید رییس جمهوری باشد و رنگ سبز را به عنوان رنگ انتخاباتی‌اش اعلام کرده، حالا می‌خواهد از «عمامه سبز» هم استفاده کند و شعارش را هم «پارس اسلامی» اعلام کرده است. البته واقعیت قضیه این است که تاکنون کسی کاندیداتوری او را جدی نگرفته و حتی تشکلی که خرازی خودش را به عنوان دبیرکلش معرفی کرده یعنی «حزب اله ایران»، بیانیه‌ای صادر نکرده و او را معرفی کند، فعلا سرخود همه چیز را پیش می‌برد.

20130326-kharrazi-koocheh

کلا هم بعید است جدی گرفته شود یا حتی تایید صلاحیت شود، او از بستگان «مسعود خامنه‌ای» است، اگر از نزدیکان «مجتبی خامنه‌ای» بود، شاید از این نمد، کلاهی گیرش می‌آمد ولی فعلا چیزی جز یک سوژه جذاب نیست. اما کش‌رفتن شعارها و نمادهای سبز، مختص به این “محمدباقر” نیست، آن یکی “محمدباقر” که شهردار تهران است هم چند روزی است دارد صریح‌تر و رک‌تر از قبل حرف می‌زند و مطابق گذشته، گوشه چشمی به اصلاح طلبان و سبزها دارد. طرفدارانش هم در فضای مجازی راه افتاده‌اند دنبال شعار «ما نگران ایرانیم»، شعاری که با نام «سید محمد خاتمی» گره خورده است. قالیباف در این ایام، برای اینکه خودش را بیشتر از زیر سایه ولایتی و حدادعادل بکشد بیرون، علیه مشایی موضع گرفت، کنایه‌هایی به احمدی‌نژاد زد و وعده و وعیدهای انتخاباتی داد و تاکید کرد سلیقه‌اش با ولایتی و حداد فرق می‌کند. حرف‌های قالیباف علیه دولت و مشایی، می تواند حامیان دولت را خوشحال کند. طرفداران احمدی‌نژاد البته اولویت‌شان این است که در انتخابات دوگانه‌هایی چون احمدی‌نژاد‌–‌خامنه‌ای، احمدی‌نژاد–سپاه و یا حداقل احمدی‌نژاد–هاشمی درست کنند و در فضای دوقطبی کار خودشان را پیش ببرند ولی اگر در این حد زورشان نرسد، دوست دارند فضای دو قطبی مشایی‌–‌قالیباف درست شود، از قبل هم نشان داده‌اند که چه حرصی دارند برای چنین فرصتی. با این وجود هنوز نشانه‌ای جدی برای پهن شدن چنین سفره‌ای به چشم نمی‌خورد.

آلودگی علیه خس و خاشاک

این روزها احمدی‌نژاد البته با دنده پهنیِ تمام، به کار خویش مشغول است و پس از آمدن بهار هم مرتب شعار می‌دهد بهار می‌آید، مشایی حضور علنی اش از حد گذشته، بی ربط و با ربط مصاحبه می‌کند، اگر قبلا می‌گفت دولت به انتخابات فکر نمی‌کند و برنامه‌ای ندارد، این بار می‌گوید که فشار برای حضور انتخاباتی دولت زیاد است، کمپین‌های مجازی‌اش هم فعال هستند و خبرها حکایت دارد می‌خواهند یک مانور صد هزار نفری هم در ورزشگاه آزادی به بهانه تجلیل از فعالان حوزه گردش‌گری و سفرهای نوروزی بدهند، ولی این‌که از این اجاق، آبی برای‌شان گرم می‌شود یا نمی‌شود، خیلی به این ورجه وورجه‌های سیاسی ربط ندارد، باید دید دقیقه ٩٠، نتیجه جلسات «احمد جنتی» و «علی خامنه‌ای» به کجا ختم می‌شود.

20130214-mehdiTaeb-koocheh

البته «مهدی طائب»، فرمانده قرارگاه عمار با اطمینان پیش بینی کرده مشایی کاندیدا نمی‌شود و هدف او و احمدی‌نژاد که طائب به عنوان «سرباز پیاده نظام بدون منطق جریان انحرافی» توصیفش کرده، بر هم زدن فضا به قصد تضعیف انتخابات است و تاکید کرده «انقلاب به این خس و خاشاک اهمیتی نخواهد داد.» احمدی‌نژاد هم بارها به اصول‌گرایان کنایه زده است: «ملت ایران، آلودگی‌ها را پاک می‌کند، حتی اگر این آلودگی‌ها خیلی بزرگ به نظر آید»، انتخابات آینده را از این منظر هم می‌توان تماشا کرد، نبرد خس و خاشاک و آلودگی.

بیشتر بخوانید:

«هفت میز و بیست کارت»

«چشمک مصباح، ناز هاشمی و بهار محمود»

«فلاحیان مردمی، کامران نحیف و حبیب‌اله آشپز»

«آقا محسن فیروزه‌ای، باقر خنزر پنزری و اسفندیار دو نبش»

«از خاتمی چهل تیکه تا موتلفه‌ای‌های پیر و پاتال»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,